אשת הברזל של אוקראינה

זה לא סוד, שכבר יותר משנה וחצי אוקראינה מתקיימת תחת איום של “דיפולט” – מערכת בנקאית בקיפאון, נסגרו 30 בנקים מתוך 180 שהיו בשנת 2013, ריבית הפריים זינקה ל-30% מ-14% (אחרי ההודעה על סיכום המו”מ הורידו את הפריים ל-27%) והשקעות זרות למדינה הצטמצמו בשנת 2014 ב-90%(!) לעומת 2013.

אתמול, באופן חגיגי, הודיעה ממשלת אוקראינה על סיום מוצלח של תהליך מו”מ עם בעלי אגרות חוב ממשלתיות. תספורת של קרוב ל-4 מיליארד דולר או 20% מסך ההתחייבויות של אוקראינה לבעלי חוב פרטיים. מעתה כבר לא מדובר בפשיטת רגל של המדינה. פיו! זה היה קרוב… המתנה היותר שווה ליום הולדתה של אוקראינה, שחגגה 24 שנות עצמאות ב-24 באוגוסט. בכל זאת, 4 מיליארד!

האופוריה נעלמת תוך 10 דקות, הרי אוקראינה נשארה חייבת יותר מ-15 מיליארד. ברור לכולם ש-4 מיליארד לא מוצאים ברחוב ודחיית התשלום של חלק מהתחייבויות ל-4 שניםתיתן לאוקראינה קצת אוויר לנשימה וגמישות תקציבית. אומנם, העלו קצת את הריבית מ-7.20 ל-7.75 אבל מי סופר את הגרושים…

אך אם לצטט פוליטיקאי אחד: “אין ארוחות חינם”. בנוסף לוויתורים, אוקראינה התחייבה להעביר לבעלי אגרות החוב 15% מאחוז הצמיחה של תמ”גף שמעבר ל-3%, כלומר, אם כלכלת אוקראינה תצמח בקצב רגיל למדינות מתפתחות שבמשבר ( סביבות 4% בשנה), המשמעות היא, למבינים שבינינו, שאוקראינה תחזיר לבעלי החוב את כל סכום ה”וויתור”. אבל בינתיים – חוגגים…

השאלה הגדולה היא מה אוקראינה תצליח לעשות עם המיליונים, שכביכול קיבלה: האם תשקיע בתעשייה? האם תעביר לתקציב הביטחון? האם תשפר את מערכת הבריאות או חינוך? כאן נשאר רק לחכות.

ובינתיים, מי אחראי על ההצלחה הזאת? תכירו את שרת האוצר של אוקראינה, אשת הברזל, מי שלדעתי נמצאת בין השרים היותר מקצועיים של ממשלת אוקראינה, גברת נטליה ירסקו (Natalie A. Jaresko). בת למאגרים אוקראינים שנולדה בארה”ב, וב-20 שנים האחרונות התגוררת באוקראינה. עבדה הן בסקטור הציבורי של ארה”ב ואף כיהנה כדיפלומטית אמריקאית באוקראינה. בעלת ניסיון רב בתחום השקעות ופיננסים, שותפה בקרן השקעות (Horizon Capital). ירסקו נקראה לדגל בממשלה החדשה לתפקיד, היותר חשוב וקשה עבור המדינה. לאחרונה, אף הציג משרד האוצר האוקראיני את רפורמת המסים במדינה, שכבר זכתה לביקורת רבה מטעם אנשי העסקים.

לסיכום, ברור לכולם שהמצב נשאר בעייתי, שהקונפליקט עדיין לא תם ושהממשל חייב להראות רפורמות אמתיות. הבחירות לרשויות מקומיות בפתח ובקרוב פוליטיקאים יכנסו ל”מוד” של “כלכלת בחירות” ויהיו עוד החלטות פופוליסטיות והבטחות שווא. אבל היום, עכשיו, ברגע זה תרשו לאוקראינה קצת לשמוח.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל