איך נוגסים (אפילו ביס קטן) מ-85 מיליארד אירו?

כבר כתבתי בעבר על מסגרות התקציב הרחבות, שצפויה ליהנות מהן פולין בשנים הקרובות, כספים שיועברו אליה מצד האיחוד האירופי במסגרת קרנות שונות’ ביניהן קרן הלכידות, קרן פיתוח הכפר ועוד.

 

EU_and_PL_flags

 

פיזור כספי הקרנות יתקיים לאורך 5 השנים הקרובות, עד לשנת 2020 והוא יועבר דרך שני ערוצים מרכזיים:

  1. תכנית פדרלית ל”צמיחה חכמה”-  מיקוד התכנית בפיתוח של חדשנות בכלכלה הפולנית, בעיקר על ידי גירוי למחקר ופיתוח בקרב המגזר העיסקי.
  2. 16 תכניות אזוריות מותאמות לhיחודיות האזורית של כל מחוז- הסיוע הולך להיות מופץ בקנה אחד עם הצרכים הספציפיים של כל אזור. gם זאת, ההשקעות צריכות להשלים את המאמצים הלאומיים: טכנולוגיות מידע ותקשורת, מחקר, פיתוח טכנולוגי וחדשנות, תשתיות, איכות סביבה, אנרגיה ותחבורה.

בשונה מסבבים קודמים, כ-40% מהכספים יועברו לניהול הביצוע ע”י הממשלות האזוריות, כאשר היחס בין ההשקעה הפרטית לכספי התמיכה מותאמים לעוצמה הכלכלית של המחוז.

POLAND 1

אומנם התכניות מיועדות לשימוש חברות פולניות, לבניית יכולות מחקר, לחיזוק תשתיות ועוד, אך אם מבינים את מרחב הפעולה הקיים, ניתן לבחון כיצד בכל זאת חברה ישראלית יכולה ליהנות, גם כן, מכספים אלו.

בשבוע שעבר קיימנו צוות הנספחות הדרכה עם חברת מחקר, העוסקת בייעוץ וליווי חברות, המחפשות לנצל את התכניות העתידיות והכספים שבהן לקידום עסקיהן. במסגרת הדיון עלו מספר רעיונות לפעולה עבור חברות זרות :

  1. הרחבת פעילות בפולין למטרת הרחבת הייצוא לשוקי האיחוד האירופאי- חברה ישראלית יכולה לבחון קבלת כספים במידה והיא מרחיבה את פעילותה בפולין (במסגרת פתיחה של חברת בת כזאת או אחרת) ומוכיחה מסגרת כל שהיא של השקעה, תעסוקה וכו’ מצידה. מטרת ההרחבה היא הקמה של מערך הפצה/מכירות להמשך ייצוא המוצרים למדינות האיחוד האירופאי.
    כהערה אציין, שאחד הכשלים הגדולים, שאנו מזהים בניסיון של חברות ישראליות לחדור לשוק הפולני, הוא חוסר ההשקעה בפתיחת פעילות מקומית. מודל שכזה יכול לעזור לחברות לקחת את הצעד הראשון בפולין, תוך שהן משתמשות בפעילות בפולין כמנוף לפעילות באירופה.
  2.  ניתן לקבל מימון (שוב, רק במסגרת מודל של חברת בת כל שהיא) עבור פעילויות לוקליזציה, שיכולות להיות מוגדרות גם כפעילות מו”פ.
  3. הגברת המודעות בקרב הלקוחות הפולניים לגבי שימוש בכספי קרנות במסגרת פרויקטים, שיש בהם יתרון תחרותי לחברות הישראליות. לא תמיד החברה-הלקוח שלכם מודע לכלל האפשרויות העומדות לרשותו.

לא קל להבין את מבוך הקרנות ועוד יותר קשה להבין את הדרך להתנהל כדי לזכות בתמיכה כזאת או אחרת, בעיקר כי קבועי הזמן ארוכים ויש להערך לפעולה מבעוד מועד.

לכן, אנו ממליצים תחילה לבחון האם זה מודל שאתם כחברה ישראלית מוכנים לשקול. ואם התשובה חיובית, להתקדם בליווי של חברת יעוץ שתעשה לכם סקר צרכים ראשוני.

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל