תרבות עסקית בבלגיה

belgium_globe-2

הקדמה היסטורית:

נתחיל במספר עובדות בסיסיות על ההיסטוריה של בלגיה על מנת להבהיר מהי התרבות העומדת מאחוריה במדינה המורכבת הזו. בשנת 1830 הוקמה ממלכת בלגיה באופן מלאכותי כמדינת חיץ בין שתי מעצמות העל דאז, צרפת ופרוסיה. על מנת ליישם חיץ זה, הוחלט לחבר את החלק הפלמי בצפון, שהופרד מהולנד, לחלק הוולוני דובר הצרפתית בדרום וליצור ממלכה חדשה, ממלכת בלגיה, שבראשה ניצב איש אצולה גרמני כמלך, שנישא לאשת אצולה אנגלית והפך אותה למלכת בלגיה. בנוסף לצעדים אלה, נקבע שהעיר הפלמית במקור, בריסל, תהפוך לעיר הבירה הנשלטת על ידי הממלכה הדוברת צרפתית. ההליכים האלה ויותר מאוחר המהפיכות, יצרו בעצם מדינה אחת בעלת שתי תרבויות שונות בה חיים זה לצד זה שני עמים: הפלמים והוולונים.

מבחינה מבנה המדינה כיום, בלגיה היא מדינה פדרלית בה חיות שלוש קהילות (פלמית, צרפתית ודוברי הגרמנית) ומחולקת לשלושה אזורים (פלמי, וולוני ובריסל) כשבכל אחד מהם קיים שלטון אזורי. החלוקה הזו יוצרת 6 מוסדות ממשלה שונים ו6 פרלמנטים. גבולות השפה עודם בעלי השפעה מרובה על הפוליטיקה הפנימית והסחר, והעסקים ברמה הבינלאומית מנוהלים בעדיפות בשפה האנגלית.

בסעיפים הבאים נפרט מספר נקודות, שעל כל איש עסקים ישראלי, שמתכנן עסקה עם חברה בלגית, לדעת ולהכיר.

תרבות עסקית:

הבלגים ידועים בשאיפתם המתמדת להגיע לפשרה. מכאן שעדיף מבחינתם להגיע להסכם של win-win מאשר הסכם חד צדדי, שבו צד אחד "לוקח הכל". הליך קבלת ההחלטות הוא פרגמטי אך איטי, משום שהרצון להגיע לפשרה מבטא בדרך כלל גישה שמרנית. למרות זאת, התוצאות הן לפעמים מפתיעות ואף, לעתים, יצירתיות.

המבנה הארגוני בפלנדריה מנסה להיות שקוף יותר עם הליכים ברורים יותר. תארים או גודל משרד, למשל, נראים כפחות חשובים מאשר משכורת גבוהה. גם אם מקבלי ההחלטות הסופיות הם בדרך כלל בעלי הדרגה הגבוהה, העובדים השכירים מעדיפים מנהלים, המאפשרים לכפופים להם לקחת חלק בלקיחת ההחלטות.

בהשוואה לפלנדריה, היחסים בין הדרגים הגבוהים לכפופים להם בוולוניה יותר רשמיים. בדומה למודל הצרפתי, רוב הוולונים מעדיפים ארגון מובנה והיררכיה ברורה עם מנהיגות ברורה. כמו-כן, הדרגה והתואר, יכולות ותפקידים בתוך החברה, גודל המשרד לעובד וכו' הינם נתונים בעלי חשיבות מסוימת עבורם.

הבלגים מעדיפים, שלא לנהל דו-שיח בתחום עסקי בשיחת טלפון בלבד; הקשר האישי הוא בעל משמעות רבה יותר. כדאי לקבוע פגישות לפחות שבועיים מראש. השעות המועדפות לפגישות הן אמצע הבוקר או אמצע אחה"צ. יש להימנע מקביעת פגישות בחודשים יולי ואוגוסט, שכן רוב האנשים בחופשה. זו גם הסיבה שכדאי לא לקבוע פגישות בשבוע שלפני חופשת הפסחא וכמו-כן בשבוע שבין חג המולד והסילבסטר (בין ה-24 בדצמבר ועד ה- 1 בינואר).

לפגישות יש להגיע בזמן! יש לדייק ולהגיע בשעה שנקבעה. על מנת להשאיר התרשמות ראשונית חיובית, מומלץ אף להגיע 5 דקות לפני השעה שנקבעה. שימו לב: הגעה באיחור תקטלג אותך כבר מראש כאדם, שאין לבטוח בו, ויהיה עליכם להפעיל מאמצים רבים כדי לשנות את הרושם שנוצר. אם האיחור הוא בלתי נמנע, יש ליצור קשר עם הצד השני, לנמק באופן משכנע את סיבת האיחור ולהודיע על זמן הגעה חדש.

הבלגים אוהבים פגישות מאורגנות וממוקדות. מכאן, הם מכינים באופן מדוקדק את היומנים ועוקבים מקרוב בלו"ז. אולם, הפגישות מתחילות בדר"כ בשיחה יום-יומית לא רשמית של כ-15 דקות וזוהי הזדמנות נהדרת לבניית קשרים ופיתוח יחס אישי וקרוב יותר.

למרות שהוולונים נוטים להיות יותר פורמליים ובלתי ישירים מעמיתיהם הפלמים, שניהם שואפים לפתרונות רציונליים ויעילים. למרות זאת, ברגע שרגלכם תדרוך בבלגיה תגלו מיד, שאנשים נוטים לעתים לבלום כל רעיון חדש. יכול מאוד להיות מצב, בו תזדקקו ליתר שכנוע בליווי שיקולי דעת ונימוקים הגיוניים כאלו או אחרים על מנת שהגישה של הבלגי תשתנה. מכאן יש לדעת, שהבלגי יכנס לשיחות ארוכות וביקורתיות לפני קבלת ההחלטה, על מנת להיות בטוח שהוא בדק את כל האלטרנטיבות. שותפים זרים יכול שייראו בשלב זה בזבוז של זמן בלתי נדרש ובלתי יעיל, אולם זהו שלב הכרחי בהליך קבלת ההחלטות הבלגי.

הנימוס הינו בעל חשיבות מרובה בבלגיה. במסגרת יחסים עסקיים, הבלגים משתמשים בביטוי בעל פה בצורה היותר מנומסת של הגוף השני כדי לפנות זה לזה ( "VOUS" בצרפתית/"U" בפלמית). הם עוברים לצורה הפחות רשמית בגוף שני ("TU" בצרפתית/ "JE" בפלמית) או לשם הפרטי רק כשמציעים זאת. בשל המתחים הקיימים בין שתי הקהילות בבלגיה, אנו ממליצים בחום לעשות שימוש באנגלית בכל סוגי הקשרים.

בסביבה המקצועית הבלגית, הלבוש העסקי הוא רשמי, לא אופנתי מדי אך אלגנטי במובן המסורתי של המילה. על הגברים ללבוש חליפה כהה ועניבה, בעוד הנשים אמורות ללבוש חליפות, שמלות או חצאיות וחולצות.

השימוש בכרטיס ביקור מאוד מקובל ובדרך כלל יש להציגו, כשפוגשים אנשים בפעם הראשונה ומחליפים כרטיסי ביקור ללא כל טקס מיוחד. במידה ושהותכם בבלגיה תהיה קבועה או ארוכה דיה, מומלץ לתרגם את כרטיסי הביקור לצרפתית ופלמית (בשני צידי הכרטיס). כך הדבר יראה כרחישת כבוד והבנת הירושה הלשונית של מי שעומד מולכם, אולם זוהי לא חובה. נהוג בהחלט להתקשר דרך LinkedIn לאחר הפגישה.

הבלגים ידועים בהפרדה המוחלטת שלהם בין עסקים וחייהם הפרטיים. אל תצפu להיות מוזמן אליהם הביתה מייד, שכן זה כבר חלק שמור לקרובים וחברים. בדרך כלל, שיחות עסקיות בזמן ארוחת הצהריים תתבצענה במסעדה. הבלגים מאוד גאים ברמת האוכל אצלם, כך שמחמאות בזמן הארוחה יתקבלו בברכה.

לכל מידע נוסף, אנא פנה אל משרדנו, בכתובת israeltrade.gov.il@brussels

צור קשר עם:

גל מור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל