רומניה תקבל 8.1 מיליארד יורו מהאיחוד האירופי לפיתוח הכפר

שלום חברים,
הנציבות האירופית פרסמה השבוע הודעה לתקשורת, אשר על פיה רומניה היא המרוויחה הגדולה ביותר מבחינת היקף הסיוע שניתן לה במסגרת התוכנית האירופית לפיתוח הכפר והפריפריה. המימון העצום בסך 8.128 מיליארד יורו מעמיד את רומניה בראש הרשימה, כאשר מדינות כמו בולגריה, גרמניה, איטליה וספרד נמצאות הרחק מאחור.

להלן תרגום של לשון ההודעה:

"הנציבות האירופית אישרו 24 תוכניות פיתוח הכפר נוספות (RDPs), שנועדו לשפר את התחרותיות של המגזר החקלאי של האיחוד האירופי, לטפל באזור הכפרי ושינויי האקלים ולחזק את המרקם חברתי והכלכלי של קהילות כפריות בשנים הקרובות עד שנת 2020. התוכניות שאושרו ואומצו היום צפויות ליצור למעלה מ40,000 משרות באזורים כפריים וכ- 700,000 מרכזי הכשרה, אשר יעודדו חדשנות, העברת ידע, שיטות חקלאות בנות קיימא ויחזקו את המערכת העסקית הפריפריה. מימון של 27 מיליארד אירו מתקציב משולב של האיחוד האירופי, מימון ממשלתי וקרנות פרטיות הפך זמין לצורך כך.

בין יעדי התוכנית ניתן למנות, מודרניזציה של חוות, תמיכה בחקלאים צעירים, ניהול קרקעות ואספקת תשתיות תקשורת משופרות מבוססות פס רחב. המדינות החברות באיחוד האירופי, אשר ישולבו בתוכנית, הן בולגריה, קרואטיה, צ'כיה, גרמניה, אירלנד, איטליה, רומניה, ספרד, שוודיה ובריטניה.

נציב החקלאות ופיתוח הכפר של האיחוד האירופי,  פיל הוגאן,  אמר: "אחד היתרונות הגדולים של אג'נדת פיתוח הכפר שלנו היא, שיש לנו ערכי ליבה וסדרי עדיפויות מותאמים אך ערכים וסדרי עדיפויות אלו תלויים במדינה החברה או באזור הספיציפי, אשר על פיו אנו בונים תוכנית מותאמת, אשר תתמודד עם האתגרים וההזדמנויות הקיימים במדינה/אזור. התוכניות שאומצו היום מכילות מימון למגוון רחב ודינמי של פרויקטים, החל ממודרניזציה של פרויקטים חקלאיים ברומניה וקרואטיה, דרך פריסת תשתית אינטרנט הפס רחב באזור אמיליה רומנה באיטליה ותמיכה בחקלאות אורגנית בשוודיה וכלה בניהול קרקע טוב יותר מבחינת סביבתית באזור של מיליון הקטר באירלנד. הגברת בסיס היעד של החקלאים היא אחד מההיבטים החשובים ביותר של התוכנית. אני שמח לראות, שכמעט כל התוכניות שאושרו היום יתמכו בחדשנות תחת תוכנית השותפות האירופית לחדשנות בחקלאות European Innovation Partnership".
להתרשמותכם, להלן הטבלה של חלוקת התקציב בין המדינות והאזורים השונים:
  Capture

כאמור, רומניה תעמיד סכום כמעט דמיוני של 9.5 מיליארד יורו לתוכניות אלו עד שנת 2020, כאשר 8.1 מיליארד מגיעים מהתמיכה האירופית והשאר מתמיכה של ממשלת רומניה.

התוכנית לרומניה מתמקדת במספר נושאים:
• קידום התחרותיות וארגון מחדש של המגזר החקלאי הגדול של רומניה,
• שמירה על איכות סביבה ושינויי האקלים,
• עידוד פיתוח כלכלי, יצירת מקומות עבודה ואיכות חיים טובה יותר בכפרים הרומנים, בהם המצב הכלכלי הוא לעתים קרובות נמוך מהממוצע האירופי ואף מהממוצע הלאומי.
rdps

זאת ועוד, הנציב המשיך וציין, כי "כפי שנאמר בעת הביקור האחרון שלי ברומניה, לתוכנית האירופית לפיתוח הכפר יש את הפוטנציאל לספק דחיפה משמעותית לאזורים כפריים ברומניה (…) התוכנית מעמידה דגש מיוחד על מודרניזציה וארגון מחדש של חקלאות (בדגש על חוות). זאת בכדי לשפר את התחרותיות במגזר החקלאי,  לשמור על המגוון הביולוגי העשיר של רומניה ולקדם שיטות חקלאות ידידותיות לסביבה, לצד השקעות בפיתוח הכלכלה הכפרית במובן הרחב ולשפר את איכות החיים בכפרים של רומניה".

אם כן, התוכנית לפיתוח הכפר החדשה, שאומצה על ידי האיחוד האירופי, הנציבות וממשלת רומניה, מציבה הזדמנויות אדירות לחברות הישראליות להשתלב בפיתוח החקלאות הרומנית במה שהיודעות לעשות הכי טוב: טכנולוגיות, ידע וחדשנות. בפוסט הבא, אפרט על מאגר המידע, שנפתח במשרד החקלאות הרומני, אשר מאפשר לכל חברה ישראלית להירשם כספקית במאגר ובכך לספק את יכולותיה/מוצריה/כישוריה לפיתוח החקלאות ברומניה ולתועלת הכלכלית והערכית של שתי המדינות.

לפרטים נוספים, אתם מוזמנים לפנות אלינו:

טל': 08/09 85 302 4021+
אימייל: bucharest@israeltrade.gov.il

שלכם,
מתן

צור קשר עם:

מתן ספרן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל