מה משותף לאריה, קפה, IT וצרפתי אחד…

View of Lviv from Castle Hill
View of Lviv from Castle Hill

בכל מדינה ישנם אזורים מפותחים יותר ומפותחים פחות. אוקראינה אינה יוצאת מן הכלל. קייב, עיר הבירה, היא מרכז פיננסי ופוליטי של אוקראינה. דונייצק, חרקוב, דנייפרופטרובסק הם אזורים מתועשים בעיקרם של ייצור ומכרות. קרים, אזור הנופש יקר אפילו בהשוואה לאירופה, כמו אילת האוקראינית. אודסה היא עיר נמל מלאה ביופי ייחודי וחנויות יוקרה.

לביב היא עיר בירה של האזור המערבי של אוקראינה. מעניין היה לגלות, שהיא עיר תאומה של ראשון לציון הישראלית. חוץ מירושלים, עוד לא ראיתי באף עיר כל כך הרבה אריות. העיר הוקמה על ידי נסיך דניאיל ונראה על שם בנו לב, כאשר משמעות השם הינו "אריה" ומכאן האהבה הגדולה לאריות. ניתן לראות אריה בכל פינה, על המדרכות, בפינות של בניינים, פסלים פזורים בכל העיר. יש הטוענים, כי אין אדם, שיוכל למצוא את כל האריות בעיר, כאשר לפי הערכות גסות מדובר ביותר מ-4,000 דמויות ולקח בערך 5 שנים לספור ולמפות את כולן.

אתמול חזרתי מביקור עבודה בלבוב. הרושם עוד נשאר טרי והחלטתי לעלות על הכתב את מה שראיתי ואת מה ששמעתי. העיר הינה גרסה קטנה של קראקוב או פראג. בתרבותה ומראיה מרגישים את השפעותיהן של אוסטריה ופולין וזה מתחיל משטרודלים, תרבות בישול (וצריכה..) בירות, ממשיך באופרה המפוארת ומסתכם באהבה אינסופית לקפה ושוקולד. כמות בתי קפה, שוקולטיות ומסעדות על מטר מרובה, שאינה מביישת ערים מערב אירופיות.

היו לי כמה סיבות לבקר בלבוב. הסיבה המקצועית הינה, שמדובר במרכז ה-IT בין הגדולים באוקראינה. ביקרתי במרכז, שהוקם בלבוב בשנת 2009. מדובר ב-NGO, שהוקם על ידי השחקנים המרכזיים בתחום ה-IT במטרה לאגד ולקדם את הסקטור בעיר. היזמים זכו לתמיכה בפרויקט מצד העירייה. במהלך כל השנים, תחום טכנולוגיות המידע צמח באוקראינה בממוצע ב-40% שנתי וכך גם ניתן לראות זאת בכמות החברות, המשתתפות בקלאסטר. נכון לעכשיו, 30 חברות IT אוקראיניות ובינלאומיות חברות בארגון והוא אף ממשיך לגדול. עקרונית, לא מדובר ברעיון חדשני אך בהחלט פורץ דרך באוקראינה וסיפור הצלחה, שגרם לצמיחה ממשית של העיר, הגירה של אוכלוסייה צעירה ו"פוש" נוסף ליזמות וחדשנות באוקראינה. בנוסף, קלאסטר שנהנה מתנאים נוחים בתחום המיסוי משתתף בפרויקטים רבים בתחום החינוך בעיר ובכך מצמיח את הדור הבא של ההייטקיסטים.

במסגרת הפגישה שקיימתי עם הנהלת הקלאסטר, שוחחנו על דרכים אפשריות לשת"פ עם חברות ישראליות. מבחינתם, החברות הישראליות הן הלקוחות בלבד, אלו שמזמינות עבודות מיקור חוץ (outsourcing) בשל מחירם התחרותי של המתכנתים האוקראינים ויכולתם לתת פתרונות יצירתיים. וכאן השיחה הייתה אמורה להסתיים לולא שאלתי: "מהו מבחינתכם השלב הבא, מהו ה-VISION שלכם"?

החברות האוקראיניות מבינות, שתחום מיקור החוץ יכול וצריך להוביל לשלב הבא, בו אותן החברות יפתחו מוצרים עצמאיים ויוכלו ליהנות מהידע, שנצבר ומהערך המוסף של פיתוח מוצרים משלהן. לחברות אוקראיניות כבר ברור, שלהיות רק מבצע מבלי לדעת לעתים קרובות מיהו המזמין כבר לא מספיק וכאן אני רואה הזדמנות עבור חברות ישראליות.

על מנת לפעול באוקראינה, חברה ישראלית מתמודדת עם אתגרים רבים. על רובם ניתן ללמוד מהדו"ח Doing business. לכן, סוד ההצלחה הוא מציאת פרטנר באוקראינה, שמכיר תרבות, שפה, מנטליות עסקית. אך מודל שת"פ קלאסי של מפיץ כבר לא מאד יעיל באוקראינה עקב המשבר הכלכלי, פיחות המטבע ויש טעם לשקול ולעבור למודל של שותפות (Partnership): שת"פ, שנשען על החדשנות הישראליות והיכרות השוק והניסיון של החברות האוקראיניות. הנספחות מזמינה חברות ישראליות המעוניינות בשת"פ עם חברות אוקראיניות בתחום ה-IT לפנות אלינו.

בסופו של דבר, אוקראינה זה לא רק קייב או אזור הקונפליקט.

ולסיכום ממש, הכותרת מבטיחה לשלם גם את הצרפתי בסיפור. זוהי ההצגה, שהתקיימה בלבוב באופרה. יצירה עם מסר חזק על מצבה ותפקידה של אירופה, על אוקראינה ומה שביניהן, על אנטישמיות ועוד המבוצעת על ידי הכותב עצמו בצרפתית. האולם היה מלא.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל