למה הסלמון שלי הפך כל כך טעים?

לפני כחודשיים דיווחנו על ההתחזקות המשמעותית של הפרנק השווייצרי מול הדולר, כאשר הבנק המרכזי השווייצרי (SNB) הודיע בהפתעה על הפסקת התמיכה ברצפת שער החליפין מול היורו.

מאז קרו מספר דברים מעניינים:

  • בראש ובראשונה, לקוחות רבים הפסידו כספים משמעותיים ומספר לא מבוטל של חברות, שעוסקות במסחר במט”ח, קרסו באופן פתאומי.
  • הצעד, שהיווה את הזרז המרכזי לבנק המרכזי השווייצרי לשינוי מדיניותו, אכן התרחש והבנק המרכזי האירופאי (ECB) הצליח להתנגד לאופוזיציה הגרמנית והשיק תכנית רכישת אג”ח ממשלתיות אירופאיות בהיקף של 1.3 טריליון דולר.
  • במהלך תקופה של כחודש וחצי, אם רצית לקנות בשווייץ מכונית גרמנית או מכונית אירופאית אחרת, לא יכולת לקבל מחיר סופי מסוכנות הרכב. הספקים המתינו להתייצבות שער החליפין בין אם ברמה הנוכחית ובין אם בחזרתו לשער הקודם ורק לאחר שהשתכנעו, שהשינוי צפוי להיות קבוע, הסכימו לספק מחיר סופי.
  • חנויות רבות בשווייץ ביצעו “התאמות” מחירים למוצרים מיובאים מהמדינות השכנות ובישרו לקונים, כי החל מעתה ישלמו פחות ולכן כוח הקנייה שלהם עלה.
  • נכחתי בשבוע שעבר בישיבה פיננסית של ארגון בין לאומי בג’נבה, שבה דנו כיצד ניתן להפחית את תשלומי המדינות החברות בארגון (שבו רובן אירופאיות), שכן החברות משלמות בפרנק שווייצרי אך מקצות את תקציבן במטבע בו משתמשים באותה ארץ וכך נוצרה להן תוספת תשלום כוללת לארגון של כ- 90 מיליון פרנק שוויצרי.
  • הסלמון בכותרת מעלה, שמיובא מצפון אירופה, הפחית ממחירו כחצי פרנק (כשני שקלים), כעת חבילה של 200 גרם עולה כ- 18 ₪ במקום כ- 20 ₪, כך שעל כל ביס שלי אני משלם פחות.

ניתן לומר, שההשפעה המשמעותית ביותר, שלא ניתן לראותה במספרים ושניתן יהיה למדוד אותה רק בפרספקטיבה של שנים הינה האמון שאבד בבנק המרכזי השווייצרי ששינה את מדיניותו בין לילה.

בראיונות שנציגיו נתנו, בימים שקדמו למהלך, הם טענו בפה מלא, כי הבנק ימשיך במדיניות הנוכחית ולאף אחד לא הייתה סיבה להאמין שלא כך הדבר. השינוי המשמעותי בפרק זמן כל כך קצר בוודאי שלא יישכח במהרה. רק הזמן יגיד האם האמון ב- SNB ישוב להיות, כפי שהיה בימים עברו.

אם מישהו בסביבתכם אומר, שיקר לחיות בשווייץ, תוכלו לומר לו, שפעם היה אפילו יקר יותר…

Salmon

 

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל