השמיים הם לא הגבול של איסטנבול

לאחר סיום פרויקט הרכבת התחתית מתחת למצר הבוספרוס (מנהרת מרמאראי), המחברת בין היבשות אירופה ואסיה בעיר איסטנבול ועם בניית הגשר השלישי ושדה התעופה השלישי  בעיר, כנראה שהשמים אינם הגבול עבור המטרופולין של איסטנבול. ראש העיריה הודיע על מכרז חדש לשמונה פרויקטים נפרדים של רכבת אוויר (Air Rail system), שמתוכננת לקשר בין מספר שכונות בעיר.

הפרויקט יכלול בתחילה שמונה קווים, ארבע בכל יבשת, הן בתחומי המטרופולין המרכזיים ביותר של טורקיה והן בפרברים. הקו הראשון מתוכנן בין הפרברים המרוחקים של קארטאל (Kartal) וטוזלה (Tuzla) לאורך החוף האסייתי של ים מרמרה.

n_76993_1
התמונה לקוחה מאתר hurriyetdailynews

קווים אחרים ונוספים מיועדים לחבר את המחוזות התוססים בצד האירופי, ביניהם: ביוגלו (Beyoğlu) ושישלי (Şişli), כמו גם בשיקטאש  (Besiktas)וסרייר (Sarıyer).

מרכז העסקים של Levent 4 יהיה צמוד לשכונות הסמוכות, גולטאפה (Gültepe) וצ’ליקטאפה (Çeliktepe), שהיו מחוברים בקווי אוטובוס בלבד, עד כה. קו מרכזי נוסף ייבנה בין מחוזות אסיה, ששם ריכוז מגורים מאוכלסים רבים באטאשאכיר (Ataşehirואומראניה (Umraniye).

התוכניות למערכת התחבורה החדשה נחשפו בשנת 2011 על ידי ראש העיר איסטנבול קאדיר טובפאס (Kadir Topbaş), שהציע מסילות אוויר קצרות, אשר יכולות להיות פתרון זול ומעשי כדי להפחית את הצורך בהרחבת מערכת הרכבת התחתית באזורים מסוימים.

ראש העיר של Tuzla, המתאר את הפרויקט כ”אבן  דרך” בעיר, הביע התלהבות עצומה לפרויקט ומתכנן שבניית הרכבת תבוצע בשילוב עם מרכז קניות. דיווחים בתקשורת הטורקית העריכו, כי מחירי קרקעות במחוז יכפילו אחרי יציאת הפרויקט באופן רשמי.

בשעה שפרויקט Air Rail System בדרכו, העירייה מעוניינת להתמקד בהפיכת פרויקט הרכבל מעל הבוספורוס למציאות. שני קווים נפרדים מתוכננים: הראשון בין השכונה היוקרתית באירופה: Etiler והגבעה של Çamlıca בצד אנטוליה, שבה מסגד ענק נמצא כעת בשלבי הבנייה. קו שני מיועד לקשר במחוזות הצפוניים של הבוספורוס- סרייר (Sarıyer) וביוקוז,(Beykoz).

איסטנבול היא עיר קוסמופוליטית, המתפרשת על שתי יבשות ואחת הערים הבולטות ביותר בעולם. כמו מטרופוליטניים אחרים, קיים באיסטנבול צורך לעמוד באתגרים של שמירה על נגישות תחבורה, בזמן שהעיר ממשיכה לגדול כמטרופולין בינלאומי חשוב, בו חיים 18 מיליון תושבים.

ניהול התנועה הפך לנושא קריטי  ובנייה והפעלת תשתית הינה האחריות העיקרית של עיריית איסטנבול (IMM). אל עיריית איסטנבול מצטרפת ISBAK Inc (איסטנבול תחבורה ותקשורת וטכנולוגיות אבטחת התעשייה והמסחר בע”מ), חברה בת של IMM, שעוסקת בפרויקטים הקשורים לתנועה ותחבורה כזרוע היזמית של IMM.

פרטים נוספים על פרויקטים בתחום התחבורה ניתן לראות כאן.

פעילויות הבנייה הענפות בטורקיה הן רק חלק מהשינויים במדינה זו, היוצרים כר פורה לפעילות חברות ישראליות במדינה.

 

להזדמנויות שונות- אנא פנו אלינו!

צור קשר עם:

יוסף (ג'ואי) אברהם

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל