יבוא יקר לאוקראינה

01_indexבעקבות החלטה של שלטונות אוקראינה, ב-2015 צפוי להיות יקר יותר לייבא לאוקראינה. כחלק מהרצון לייצב את מאזן התשלומים הממשלתי, הוחלט ב-28.12.2014 על העלאת גובה המכסים על כל המוצרים, המיובאים לאוקראינה, משיעור של 5% ל- 10%.

הבשורה הטובה הינה, שיישום החוק נדחה עד לסיום ההתייעצויות עם מדינות האיחוד האירופי וארגונים בינלאומיים נוספים, כגון: WTO. הבשורה הנוספת הינה, שמדובר בצעד זמני, רק ל-12 חודשים של 2015. בנוסף, החוק מגדיר יוצאי מן הכלל, שצויינו כמוצרים חיוניים לאוקראינה ומתייחסים למוצרי גז, נפט, אנרגיה וסוגים מסוימים של ציוד רפואי.

בפעם הראשונה מזה שנים, אוקראינה הצליחה להשיג מאזן סחר חיובי (סך היצוא היה יותר מסך היבוא). בהשוואה לינואר-ספטמבר 2013 בתקופה המקבילה ב-2014, יצוא סחורות ושירותים הסתכם ב-49.6 מיליארד דולר, כאשר סך היבוא עמד על 45.4 מיליארד דולר. כלומר, מדובר ב-4.2+ מיליארד דולר.

המצב הזה נשמר עד לחודש אוקטובר, כאשר אוקראינה החלה לייבא אנרגיה מרוסיה ושוב הגיעה למצב, בו הייבוא עולה על היצוא. רזרבות המט"ח אזלו במהירות של 2.4 מיליארד דולר בחודשיים ואוקראינה סיימה את שנת 2014 עם 7.5 מיליארד דולר בחשבון הלאומי (הרמה הכי קרובה לפשיטת רגל, אליה הגיעה אוקראינה אי פעם).

ככל הנראה, ההחלטה באה כתגובה למצב הקיים והכוונה היא לעצור את זרימת המט"ח מחוץ למדינה כתוצאה מייבוא. כמובן, שכל ההעלאה תגולגל לכיס הצרכן, שיצטרך לשלם יותר על מוצרי הצריכה. המדינה צפויה להרוויח מיישום החוק כמיליארד דולר בשנה.

ללא ספק, ההחלטה צפויה להשפיע על היצוא הישראלי לאוקראינה, שכולל את רוב סוגי המוצרים ומצטרפת לשורה של תנאים המקשים על היצוא הישראלי למדינה זו.

הטקסט המלא של ההחלטה מצורף כאן.

הערה: UKTZED – משמעותו רשימת HS: קודים אוקראינים, שברובים תואמים את הגדרות המוצרים במכס הבינלאומי. ניתן לבחון זאת בארגון המכס העולמי וסיווג המוצרים שלו

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל