הסנקציות של המערב על רוסיה משפיעות גם על השוק האיטלקי

בשבוע האחרון של שנת 2014 נראה, כי המשבר הכלכלי ברוסיה ממשיך ואינו מתקרב לקראת סופו. המטבע הרוסי צנח בכ-60% במהלך השנה על רקע הצניחה במחירי הנפט והסנקציות, שהטילו על רוסיה ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי בעקבות פלישתה לאוקראינה. תוצאותיו של החרם שהחל ביולי האחרון, לא מאחרות להגיע ומשפיעות, כמובן, גם על כלכלת המדינות המחרימות, ביניהן איטליה

במהלך מרץ 2014 פלש צבא רוסיה והשתלט כמעט ללא קרב על חצי האי קרים, שנחשב לחלק מאוקראינה השכנה. הפלישה נעשתה בניגוד לעמדת הממשלה החדשה באוקראינה, שביקשה להתקרב למדינות המערב. ההשתלטות על קרים נעשתה בניגוד לאמנות בינלאומיות ועוררה כעס גדול בקרב מנהיגי אירופה וארה"ב.  מדינות המערב, שלא רצו לשלוח חיילים כדי להילחם ברוסיה, העדיפו לנקוט בצעדי ענישה כלכליים כנגד מהלכיו של פוטין ובמהלך יולי האחרון הכריזו על סנקציות, הכוללות איסור על בנקים וגופים פיננסיים במערב לממן חברות רוסיות ובנקים רוסיים, סגירת שוקי ההון האירופיים בפני בנקים ממשלתיים רוסיים ובנוסף, הוטלו הגבלות על סחר בין חברות רוסיות לחברות מערביות והגבלות על אספקת טכנולוגיות לסקטורים שונים בכלכלה הרוסית. באופן הזה קיוו מדינות המערב ליצור לחץ פנימי ברוסיה על פוטין מצד הקהילה העסקית המקורבת אליו.

בתחילת אוגוסט, בתשובה לחרם של מדינות המערב, ענה הנשיא פוטין בחרם משלו והטיל אמברגו על יבוא מזון מן האיחוד האירופי ושאר מדינות המערב אל תוך רוסיה. חשוב לציין, כי רוסיה הינה יבואנית המזון השנייה בגודלה של האיחוד האירופי. בשנת 2013 היה היקף יבוא המזון שלה ממנו 13.7 מיליארד דולר. הנזק בחרם כזה עבור כלל מדינות האיחוד האירופי הוא אדיר, על אחת כמה וכמה לאיטליה, שמצבה הכלכלי רגיש מלכתחילה. על פי לורנזו באזאנה (Lorenzo Bazzana), ראש אגף הכלכלה בהתאחדות האיכרים באיטליה Coldiretti, חקלאי המדינה כולה ירגישו היטב את הפסקת המכירות לרוסיה. לפי באזאנה, החקלאים האיטלקיים מייצאים לשוק הרוסי מזון בסכום העומד על כ-1.34 מיליארד אירו בשנה ובכלל זה יין, פסטה, ירקות ופירות. מוצרים אלה יאלצו למצוא לעת עתה שווקים חדשים.

italian pasta and vegetables

איטליה, באופן מסורתי, הביטה ברוסיה דרך עדשה כלכלית, יותר מאשר הגיאו-פוליטית, כך לפי האתר של הקונסוליה האירופית ליחסי חוץ. בין רומא ומוסקבה קיימים יחסים כלכליים חזקים בתחום האנרגיה. רק בנובמבר 2013 נחתמו בין המדינות 28 הסכמים אסטרטגיים, שמטרתם הייתה הרחבת שיתוף הפעולה, יצירת מקומות עבודה וגישה טובה יותר עבור חברות איטלקיות לשוק הרוסי. בעת החתימה, אמר הנשיא הרוסי פוטין, כי איטליה הינה שותפת הסחר הרביעית בגודלה עבור רוסיה והיקף המסחר בין המדינות הגיע ב-2013 ל-50 מיליארד אירו.

עניין זה יכול להסביר את הזהירות, שרומא מפגינה ביחס לתוקפנות הרוסית, זהירות שמטרתה לשמר את השותפות האסטרטגית החשובה מול פוטין. אולם הפעם, אל מול המשבר באוקראינה, התגובה האיטלקית סימנה שינוי מסוים במדיניות החוץ אל מול רוסיה. אמנם, העמדה האיטלקית בעיקרה היא בעד הרחבת האיחוד האירופי ושילובן של מדינות מזרח אירופה, אך הפעם האיטלקים סברו, כי לסנקציות המערביות יש הצדקה, אך אלה חייבות להגיע עם ניסיונות דיפלומטיים לפתרון המשבר.

זאת ועוד, על אף מדיניות הסנקציות והאמברגו על רוסיה, תחום המסחר העיקרי בין המדינות עדיין לא ספג מכה – מכירת הגז הטבעי. המסחר בגז חשוב לרוסיה מבחינה כלכלית ועבור אירופה הוא מהווה מקור עיקרי של אנרגיה, נראה, אם כן ,כי כל עוד לא תחול הידרדרות רצינית בחזית האוקראינית, אף אחד מהצדדים לא ייזום את הפסקת המסחר בגז.

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל