רומניה – הסינדרלה של תחום הסייבר…

כולכם בוודאי מכירים את הסיפור הזה של נערה ענייה, שחולמת להיות נסיכה ולחיות בארמון. יום אחד היא מקבלת את הזדמנות חייה לשנות את התפאורה ואת הרקע, להתעלם מההיסטוריה ולהוביל. אף אחד לא יודע, אבל יש לכך תנאי. אם לא תעמוד בתנאים, כל הקסם הזה יתפוגג והיא תחזור להיות ענייה, ללא אהבה וללא כבוד.

זה בערך הסיפור של רומניה ותחום הסייבר.

המיקום הגאוגרפי של רומניה, גודלה הפיזי והאנושי ועצמאותה האנרגטית (85% מצריכת הגז של רומניה מסופקים על ידי מקורות עצמיים והיא מייצרת 43% יותר חשמל ממה שהיא צורכת) הופכים אותה לאידיאלית, מבחינת האיחוד האירופי, כיעד השקעה תחת "הקסם החדש הזה", שנקרא בטחון קברניטי.

כל התנאים שציינתי, בליווי המתחים עם הרוסים בכלל והמשבר העמוק באוקראינה בפרט, הביאו את רומניה מנערה ענייה לשחקנית אירופית מרכזית בתחום. רומניה קיבלה על עצמה את תפקיד המתאמת בתחום הסייבר בקו אחד עם צעדי האיחוד האירופי ונאט"ו בתחום.

בית המשפט הרומני העליון לנושאי ביטחון בהחלטה 16/2013 והחלטת הממשלה 271/2013 אישרו את האסטרטגיה של רומניה בתחום הסייבר. החלטות אלה קובעות את הקונספט, המבנה הארגוני והצעדים הנדרשים על מנת להציב את רומניה בעמדה מובילה בתחום הסייבר בהתאם לדרישות האיחוד האירופי ונאט"ו.

בפסגת נאט"ו, שהתקיימה בספטמבר האחרון הוחלט, כי רומניה תהיה המדינה המובילה בסיוע לאוקראינה בתחום ה- IT. היכולות של השב"כ המקומי (SRI) ה- Romanian Intelligence service , בתחום הסייבר, אשר הוכחו במספר פרויקטים מקומיים ובינ"ל, הפכו את רומניה ליעד השקעה של הקרן של נאט"ו (NATO TRUST FUND PROJECTS) על מנת לאבטח את הגבול "הקיברנטי המזרחי" של אירופה.cybercinderella

כמה נתונים בולטים על רומניה בתחום הסייבר:

  • לרומניה יש 3 BOTNETS פעילים לפחות. 3 מכל 10 האקרים בעולם הוא רומני . כך לדברי מומחי הסייבר ב-SRI.
  •  “Hackerville” – העיירה Ramnicu Valcea במרכז רומניה היא בסיס פעולה בינ"ל של פעילות סייבר פלילית. התופעה החלה ב-1996 והתפתחה ככדור שלג. יותר ויותר האקרים התבססו בעיר והתרבות הקיברנטית שלה התפתחה פלאים. העיירה התפתחה עד כדי כך, שהפכה לבירת העולם בתחום גניבה והונאה אינטרנטית.
  • הממשלה הרומנית המתינה עד 2003 כדי להוציא חוק נגד פשעי סייבר (בלחץ אמריקאי כבד).
  • רוכשי אונליין מכל העולם "נעקצו" על ידי האקרים רומנים. לדברי שגריר ארה"ב ברומניה, מארק גירנסטיין, בשנת 2012 נגנבו כמיליארד דולר מאזרחים אמריקאים על ידי האקרים רומנים.
  • ה-FBI הקים מרכז בבוקרשט על מנת להכשיר 600 שוטרים רומנים לטיפול בסוגיה. בנוסף, המשטרה הרומנית הקימה יחידה מיוחדת להונאה אינטרנטית המונה 200 שוטרים המפוזרים בכל רחבי המדינה.

אז מתי ואיך יפוג הקסם?

אם רומניה לא תדע לנצל את הכספים האירופים המוקצים לה בצורה יעילה וחכמה עד תום שנת 2015, הכספים יוחזרו לאיחוד האירופי ורומניה תאבד את ההזדמנות שלה למצב את עצמה כמובילה אירופית בתחום.

כנס ה-HLS מאחורינו, וההתעניינות הרומנית במוצרים ובשירותי סייבר בשיאה. הנספחות המסחרית תשמח להעניק סיוע לחברות המעוניינות לחדור ולהרחיב את פעילותן בשוק המעניין הזה בתקופה הייחודית הזו. אנחנו לשירותכם.

להלן ראיון, שנערך עם ד"ר נימרוד קוזלובסקי מ- JVP cyber Labs בתוכנית הטלויזיה "העולם הזה" בערוץ הלאומי הרומני TVR על נושא ביטחון קיברנטי:

(באדיבות Lumea azi TVR)

צור קשר עם:

מתן ספרן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל