הזדמנויות רכש במאיץ החלקיקים הגדול בעולם

לפני כחודש ביקרנו ב- CERN, או בשמו המדעי "הארגון האירופי למחקר גרעיני, פיזיקה והנדסה", שם בוחנים שאלות מדעיות, כגון: ממה מורכב היקום ? כיצד הוא החל ? ומה קורה לחלקיקים שמתנגשים אחד בשני במהירות ממש אבל ממש גבוהה. ישראל משתתפת בארגון כמשקיפה מאז 1992 ומאז 2014 כחברה מלאה ומשלמת דמי חברות שנתיים ומדענים מהטכניון, אוניברסיטת תל אביב ומכון וייצמן לוקחים חלק אקטיבי בניסויים.

האמת, על אף ניסיונותיי הכנים, בגרות 5 יחידות מוגברת בפיזיקה וקריאתי הלוך ושוב של "קיצור תולדות הזמן" לא הבנתי ממש במה מדובר…

CERN

כן הבנתי, שבשביל להריץ את החלקיקים האלו ב- 27 קילומטר של צינורות מתחת לאדמה בין שוויץ לצרפת צריך חשמל והמון…וגם צריך עוד כמה צינורות פלדה ומגנטים וסנסורים ומצלמות ולוחות בקרה וברגים ורכיבים חשמליים מיוחדים ועוד כנראה לא מעט חלקים, שאולי חברות ישראליות יכולות לספק.

אז קצת עובדות ומספרים, באתר של CERN מתפרסמים מכרזי רכש על פי סכומי המכרז ועל פי פרמטרים, שניתן לסננם. בארגון פועלות כ- 15 חברות ישראליות, שמספקות סחורה בכ- 5 מיליון ₪ בשנה. מאז ,1992 השנה שבה הותר לחברות ישראליות להשתתף במכרזים ב- CERN, הרכש הכולל של מחברות ישראליות עומד על כ- 100 מיליון ₪, כאשר חלקו משולם ישירות מהארגון וחלקו על ידי ישראל כדמי חברות, סכום זעום לכל הדעות ביחס לפוטנציאל הקיים. שלוש ספקיות ישראליות זוכות למעמד "ספק מיוחד", סטטוס לו זוכות רק 5% מהחברות. ביחס למדינות אחרות, ישראל זוכה ביותר מכרזים מהולנד ובריטניה, אך בפחות מגרמניה, איטליה וספרד. בשל המיקום, שוויץ וצרפת שולטות בלא עוררין באספקת הרכש, אשר אינה דורשת מכרז.

אז מה אפשר לעשות? בנוסף ליום טכנולוגיות, שקיימנו ב- 2013 ב- CERN, שבו חשפנו טכנולוגיות ישראליות בפני אנשי הרכש של הארגון ושבו התקיימו כ- 150 פגישות מוצלחות, אנו יכולים לעזור נקודתית לכל חברה שתחפוץ בכך. יש לנו את הכלים לבחון איזו חברה יכולה להשתלב באיזה מכרז.

כל שנותר לנו הוא להזמינכם לקחת חלק פעיל במכרזים, להגדיל את פעילות החברה ואם נוכל להיות לעזר נשמח.

צור קשר עם:

אסי יוסף

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל