תשע”ד – מה היה לנו?

חגי תשרי בעיצומם, וכמו תמיד, גם הפעם הגיע הזמן לעשות חושבים ולסכם את השנה האחרונה. אז מה היה לנו בשנת תשע”ד מבחינה עסקית בין גרמניה לישראל? נציין כמה מהאירועים הבולטים, שסוקרו גם בבלוג בהרחבה.

נתחיל בנתונים כלכליים חיוביים. במחצית הראשונה של שנת 2014 למניינם גדל הייצוא הישראלי לגרמניה ב- 11% לעומת המקבילה אשתקד. סך הייצוא עמד על 940 אלף דולר. נקווה שמגמת הגידול המצוינת תימשך גם במחצית השנייה של השנה, זאת למרות נתוני מאקרו לא מעודדים, שפורסמו לאחרונה, המעידים על האטה מסוימת במשק הגרמני – מספר ההזמנות ממפעלים בחודש אוגוסט ירד בכמעט 6% (לעומת צפי לירידה של חצי אחוז בלבד), זאת בנוסף לתפוקה התעשייתית הגרמנית שרשמה אף היא ירידה חדה של 4%.

בחודש פברואר נפגשו ממשלות גרמניה וישראל בירושלים למפגש הממשלות המסורתי, שבמסגרתו חתמו שר הכלכלה נפתלי בנט וסגנית שר הכלכלה הגרמני על מזכר הבנות לחיזוק היחסים הכלכליים בין המדינות, עליו דיווחנו כאן.

ועכשיו לקצת סיפורי השקעות מעניינים.

– בחודש מאי רכש תאגיד המדיה אקסל שפרינגר את אתר יד 2 מידי בזק בסכום של כמעט מיליארד שקל. עוד על כוונת התאגיד – רכישת אתר השוואת המחירים זאפ. התאגיד גם בחר בחמישה סטרטאפים ישראליים להשתתף בתוכנית ההאצה “Plug and play”, זאת מתוך תשעה סה”כ שנבחרו לתוכנית הנוכחית.

– השקעה מעניינת נוספת שהתרחשה השנה הייתה של קבוצת ALTANA, חברה גרמנית המפתחת מוצרים כימיים ייחודיים, שהחליטה להשקיע מאה מיליון יורו בחברת לנדא דיגיטל פרינטינג הישראלית של היזם בני לנדא. ההשקעה אמורה לשמש כמימון להמשך פיתוח הננוגרפיה, תהליך דפוס דיגיטלי ייחודי המבוסס על דיו ננוגרפי (לפרטים נוספים).

בתחום הסייבר סקיוריטי, שסביבו קיימה הנספחות מספר פעילויות השנה כפי שכתבנו בבלוג הזה, ניתן לספר על השקעה של זרוע ההשקעות של חברת סימנס בחברת  CyActive (לפרטים נוספים).

בתחום התשתיות, נספר על מכרז מעניין של חברת נתיבי ישראל להנחת מסילות רכבת, שבו זכתה חברת שיכון ובינוי יחד עם באנבאו, חברת בת של דיוטשה באן (Deutsche Bahn). מדובר בבניית מסילות באורך של כ- 100 קילומטר בצפון הארץ ובמרכזה, ושווי המכרז הינו 800 מיליון שקל.

 

עוד מאירועי השנה החולפת, נחתם הסכם למניעת כפל מס שעליו חתם השר לפיד וסיפרנו עליו בפוסט הזה.

פלטפורמה חשובה נוספת, שתומכת בשיתופי הפעולה בתחום המו”פ בין המדינות, היא שיתוף הפעולה בין משרד המדען הראשי במשרד הכלכלה לתוכנית ZIM במשרד הכלכלה הגרמני, במסגרתה פורסם קול קורא לאחרונה, שעליו כתבנו כאן. שימו לב- מועד ההגשה האחרון הוא 30.10.2014.

כמו כן ארגנה הנספחות משלחות עסקיות רבות בין המדינות, מפגשים עסקיים סביב תערוכות שונות ואירועי נטוורקינג רבים, סיוע אינדיבידואלי לחברות יצואניות רבות, ועל הכל ניתן להמשיך לקרוא כאן ובבלוג שלנו בגרמנית.

השנה החולפת הייתה משמעותית, לא נטולת קשיים, אך גם עם סיפורי הצלחה יפים, והסקירה שהבאנו היא רק טיפה קטנה בים. פוסט זה מתפרסם, כשברקע התפרסמו נתוני מאקרו לא מעודדים לגבי כלכלת גרמניה, זאת במקביל לסימני האטה מכיוון המשק הישראלי. אף על פי כן, נקווה שהשנה הבאה, שבמסגרתה נציין 50 שנות יחסים דיפלומטיים בין המדינות, תביא עימה עסקאות נוספות וגידול ביחסי הסחר בין ישראל וגרמניה, שתי מדינות שחולקות עבר לא פשוט, אך במישור העסקי והכלכלי מקיימות שיתופי פעולה ענפים עם פוטנציאל משמעותי.

נסיים בברכת חג שמח ושנה טובה לכל קוראינו!

צור קשר עם:

חמדת שגיא

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל