חילופי דורות בבנק סנטנדר

נשיא בנק סנטנדר (Bancosantander) אמיליו בוטין (Emilio Botín) הלך לעולמו ביום רביעי שעבר (10 בספטמבר), שלושה שבועות לפני יום הולדתו ה־80. חרף גילו, מותו של בוטין מהתקף לב הפתיע את עולם הפיננסים הספרדי והאירופי, שציפה שהוא ימשיך לנווט את הבנק עוד כמה שנים.

כאשר נשאל לא אחת על התוכניות שלו למינוי יורש נהג בוטין להשיב, כי מצבו הבריאותי טוב וכי אינו רואה צורך לדון בכך. ואכן, קשה היה לדמיין את בנק סנטנדר ללא בוטין. במהלך 28 שנותיו כנשיא, תפקיד שאותו ירש מאביו, אמיליו בוטין היה בנק סנטנדר ובנק סנטנדר היה אמיליו בוטין.

בוטין היה זה שהפך את סנטנדר, הבנק שהקים אבי סבו ב־1857, מהבנק המסחרי השמיני בגודלו בספרד לבנק המסחרי השמיני בגודלו בעולם והגדול בגוש היורו. בשנה שעברה דירג המגזין “פורבס” את קבוצת סנטנדר בין 50 החברות הגדולות בעולם לפי שווי שוק.

בוטין פעל במרץ כדי להפוך את הבנק האזורי למעצמה פיננסית חובקת עולם. ב-1986 הוא התמנה לנשיא בנק שפעל בעיקר בחבל קנטבריה שבספרד, שעל שם עיר הבירה שלו – סנטנדר – הוא קרוי.

כיום, סנטנדר הוא בנק בעל 14,400 סניפים בחמש יבשות, שמעסיק כ־190 אלף עובדים. בוטין גם הרחיב את אחזקות סנטנדר אל מעבר לעולם הפיננסים, ורק בשנה שעברה הוביל מהלך לרכישת 51% ממניות רשת בתי הכלבו הגדולה באירופה El Corte Inglés. אגב, בצירוף מקרים משונה, 4 ימים מאוחר נפטר גם איסידורו אלוורס (Isidoro Alvarez),  נשיא קורטה אינגלס, בן גילו של בוטין.

אלא שלמרות הזהות המוחלטת בין בוטין לבין הבנק והתשובה המתחמקת שנהג לתת באשר לעתיד לבוא, בוטין הכשיר את הקרקע לכניסתה של יורשת לנעליו – בתו הבכורה אנה פטריסיה ( 53) (Ana Patricia), שאותה מינה הדירקטוריון פה אחד לנשיאת הבנק יום אחד בלבד לאחר מותו של אביה.

ההכתרה של בוטין הבת לנשיאת בנק סנטנדר הפכה אותה לאשה החזקה ביותר בתעשיית הבנקאות העולמית ולראשונה, שעומדת בראש בנק בינלאומי בסדר גודל כזה. בוטין עומדת כעת גם בראש אחת מחמש החברות הגדולות בעולם, לפי שווי שוק, שמונהגות בידי נשים.

תמונה- גרדיאן
אנה בוטין. צילום: גרדיאן

צור קשר עם:

עמי לוין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל