הלמ”ס האירופאי: איטליה הגיעה לדפלציה

נתונים שהמתפרסמו בשבוע שעבר (29/8) על ידי “Eurostat”הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, מעידים על מצב של דפלציה באיטליה. מדד המחירים לצרכן בארץ המגף נפל והגיע לשיא שלילי של 0.1%- בחמישים השנה האחרונות. זוהי הדפלציה הראשונה באיטליה מאז ספטמבר 1959. בנוסף, הלמ”ס האירופי פרסם, כי האינפלציה השנתית בגוש האירו כולו ירדה והגיעה ל-0.3%, ירידה של עשירית האחוז מהחודש הקודם. כעת האיטלקיים והאירופאיים כולם ממתינים לראות מה תהיה תגובתו של נגיד הבנק המרכזי באירופה, דראגי המנסה לחלץ את אירופה מהמשבר

3455272493_983d9c4204_m

דפלציה היא תופעה המאופיינת בירידה ברמת המחירים הכללית הנוצרת כתוצאה מהאטה בפעילות הכלכלית:עודף היצע של מוצרים כתוצאה מירידה בביקוש, הנובע מצמצום הצריכה הפרטית או הציבורית. הירידה בביקוש גורמת לצמצום ייצור ולירידה בתפוקות, המביאים לאבטלה של גורמי ייצור ולפיטורי עובדים נוספים, שבעקבותיהם יש ירידות נוספות בביקוש.

נתונים כלכליים אלה מצטרפים לנתוני האבטלה שהתעדכנו גם הם בשבוע שעבר. ההערכות הן, כי למעלה מ-18 מיליון גברים ונשים היו מובטלים במהלך חודש יולי האחרון באזור האירו. נתון זה נשאר יציב יחסית בשנה האחרונה והוא משקף אולי את אחת הבעיות העיקריות בכלכלה האירופאית, עיקר האבטלה היא בקרב צעירי אירופה. הצעירים הם אלה שנפגעים בצורה המשמעותית ביותר מהמשבר הכלכלי כך באיטליה, שיעור האבטלה בקרב הצעירים עמד בשנה האחרונה על למעלה מ-40% (!) יותר מכפול משיעור האבטלה בקרב האוכלוסייה הכללית העומד על כ-12.5%.

בחודש יוני האחרון, הודיע נגיד הבנק המרכזי דראגי על הורדת הריבית במשק וקבע ריבית שלילית לראשונה בתולדותיו של 0.1% וזאת בכדי להימנע ממצב של דפלציה. המהלך, כך על פי פרשנים היה אמור לגרום למשקיעים ולחוסכים להוציא את הכסף מהבנק ולהחזירו אל השוק ובכך להגביר את הצריכה והביקושים ולהימנע ממצב של דיפלציה. אולם נראה כי לאור הנתונים המתפרסמים עתה, מהלך זה של נגיד הבנק המרכזי עדיין לא הצליח להביא את התרופה הרצויה כל כך לשוק האירופי.

אירופה כולה עוברת שינויים גדולים בתקופה זו וכך גם איטליה שהיא הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו. איטליה שנקלעה בשנים האחרונות למצב כלכלי מסובך ומתקשה לצאת ממנו, היא מדינה בה המצב בצפון ובדרום אינו זהה. כך, בעוד בדרום המדינה המשבר מורגש היטב, נתוני האבטלה גבוהים והצריכה יורדת, צפונה של המדינה נחשב לאחד מהאזורים החזקים בגוש האירו כולו. התעשייה והמסחר בצפון ממשיכים להיות חזקים והאבטלה נשמרת בממדים נורמליים.

אנחנו בנספחות הכלכלית נשמח לסייע ליזמים או חברות ישראליים המעוניינים בסיוע ביחסי מסחר ופיננסיים באיטליה אלה יכולים לפנות אלינו במייל: milano@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל