מראשות פולין לנשיאות אירופה

ב-30 באוגוסט נבחר ראש ממשלת פולין, מר דונלד טוסק (Donald Tusk), לנשיאה הבא של המועצה האירופאית. מהלך זה מחייב אותו להתפטר מתפקידו כראש ממשלת פולין.

בעשור האחרון מפלגת השלטון (PO) הייתה כפופה ישירות לדונלד טוסק. כמעט כל העיתונים מאוחדים בדעה שתהיה זו אווה קופאץ’ (Ewa Kopacz), יו”ר הסיים (Sejm. הבית התחתון בפרלמנט הפולני) ושרת הבריאות לשעבר, שתהיה מחליפתו. היא נחשבת כמקורבת מאוד לטוסק ונכנסה לפוליטיקה בעזרתו. מועמד נוסף ששמו עולה בימים האחרונים הינו שר ההגנה שמיוניאק (Tomasz Siemoniak).

"European-parliament-strasbourg-inside" by Cédric Puisney - Own work. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons
European-parliament-strasbourg-inside” by Cédric Puisney – Own work. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons

 

עיתונות מקומית פרסמה בעמוד הראשון, שדונלנד טוסק ייקח לבריסל חלק מהפוליטיקאים הבכירים בפולין ובראש ובראשונה את סגניתו ביינקובסקה (Elżbieta Bieńkowska), שאמורה לקבל בבריסל את אחד התפקידים הכלכליים הבכירים.

החלטתו של דונלנד טוסק להתמנות לנשיא מועצת אירופה תחייב אותו גם לפרוש מהנהגת המפלגה. על פי החוקה של המפלגה, כל חברי המפלגה, כ-40 אלף, צריכים לבחור ביו”ר המפלגה. לפי הערכות שונות לקופאץ’ אין כל סיכוי לזכות בבחירות בתפקיד זה.

על פי החוקה בפולין, התפטרות רה”מ משמעה התפטרות הממשלה כולה. לפיכך ממשלה חדשה שתקום בפולין בסוף נובמבר לא בהכרח תהיה ממשלה זהה לנוכחית.

רבים שואלים: האם פולין תצטרך לשלם עבור הצלחתו האישית של דונלד טוסק מחיר גבוה מדי? תקופת הנהגתו של טוסק ושל מפלגת PO (מאז 2007) התאפיינה בפריחה כלכלית של פולין. למרות המשברים של 2008-2009 ו-2011-2012 המשיכה הכלכלה לצמוח ולשמור על יציבות, כפי שניתן לראות בגרף הבא:

PL 2007-2014

על אף משברים פנימיים וסקנדלים מפעם לפעם, ראוי לציין, שתקופה זו הייתה הפעם היחידה, בה נבחרה מפלגת שלטון לכהונה שנייה, מאז נפילת החומה והעצמאות המחודשת של פולין וכי היא התאפיינה בגישה אקטיבית של הממשלה כלפי הזירה הכלכלית. במהלך שנים אלו השכילה פולין לבצע מהלך אינטגרציה לשורות האיחוד ואף להיות המרוויחה הגדולה של כספי תמיכה מצד תקציבי האיחוד האירופי.

כולם מסכימים, שממשלתו של טוסק הובילה את האינטגרציה של פולין בצורה חלקה לשורות האיחוד, דבר שקיבל ביטוי נוסף והעצמה לאחר שפולין הובילה את נשיאות האיחוד בתפר של 2012-2013. מהלך זה אולי מסמן בצורה הטובה ביותר את הפיכת פולין לאחת בין שווים מבין המדינות המובילות את האיחוד האירופאי.

הזמן יגיד מה ההשלכות של מהלך זה על הפוליטיקה והכלכלה הפנימית בפולין וכיצד טוסק ישאיר את חותמו באיחוד.

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל