צרות בהייטק הספרדי

Gowex
אחת החברות הנוצצות ביותר בבורסת מדריד ובסצנת ההייטק הספרדי בכלל התרסקה בחודש יולי ברעש גדול, ובשערורייה שעוד כנראה ידובר בה רבות. החברה הספרדית גווקס (Gowex), שסיפקה עד לאחרונה פתרונות נגישות לאינטרנט אלחוטי, הכריזה על פשיטת רגל והודתה שהמנכ”ל-המייסד שלה זייף את ספרי החשבונות שלה בארבע השנים האחרונות לפחות.

מועצת המנהלים של החברה מסרה, שקיבלה את התפטרותו של חנארו גרסיה מרטין (Jenaro García Martín), שקיבל אחריות מלאה לחשבונות המזויפים. “השמעתי הודאה וולונטרית בבית המשפט. אני רוצה לשתף פעולה עם רשויות החוק. אשא בתוצאות”, צייץ גרסיה מרטן בטוויטר. לפני כן הוא צייץ: “אני מבקש מכולם סליחה. אני מאוד מצטער”.

קריסתה של גווקס צפויה להנחית מכה לאמון המשקיעים בבורסה הספרדית וברשויות הפיקוח שלה, לאחר ששערורייה חשבונאית דומה גרמה באחרונה לקריסתה של קבוצת הדיג והמזון פסקאנובה (Pescanova).

אבל זה מעניין יותר מכך…ההודאה בהונאה מאששת בדיעבד את טענותיה של חברת המכירות בחסר (שורט) האמריקאית גותאם סיטי ריסרץ’ (Gotham City Research), שפרסמה כשבוע לפני קריסת החברה סקירה על כשלי החשבונאות והניהול בגווקס. ההודאה באה גם כמה שעות אחרי שגווקס שכרה את חברת ראיית החשבון הבינלאומית PwC כדי לבצע “נתיחה של אחרי המוות” בדוחותיה הכספיים בתגובה לסקירה שהופיעה בגותאם.

קרנות שמתמחות בשורט, שכללו גם את וליאנט קפיטל (Valiant Capital) מארה”ב, החזיקו כ- 2.8% ממניות גווקס, והן צפויות לגרוף רווחים גדולים מקריסת החברה. הסקירה של גותאם, שהעניקה למניה שווי אפסי, קבעה ש-90% מהכנסות החברה כלל לא קיימים. גותאם ציינה, בין היתר, שגווקס התקינה הרבה פחות נקודות WiFi מכפי שהיא דיווחה.

לא מכבר, בנובמבר 2013, הוכתרה גווקס כ”אחת החברות הבורסאיות החדשות הטובות באירופה” על ידי הפדרציה של הבורסות באירופה והנציבות האירופית. הסקירה של גותאם גם הבליטה את העובדה, שגווקס שילמה רק שבריר מדמי ביקורת החשבונות שחברות בגודלה משלמות וכי חברת ביקורת החשבונות שלה הייתה קטנה ובלתי ידועה, ללא משרדים של ממש וללא כתובת אי-מייל עסקית.

לפני שגרסיה מרטין הודה בזיוף חשבונות החברה, הוא והחברה תקפו את הסקירה של גותאם, וכינו אותה “שגיאה קטגורית”. המתקפה שלהם נתמכה על ידי רשות ניירות הערך הספרדית, CNMV, שביקשה מהרשויות המקבילות בארה”ב ובבריטניה, SEC ו-FCA, לספק לה מידע על גותאם. CNMV מסרה גם, שהיא חוקרת מסחר במניות גווקס לפני פרסום הסקירה של גותאם.

גווקס, שהייתה רשומה למסחר בשוק החלופי של מדריד, MAB, וגם בבורסה החלופית של ניו יורק, אלטרנקסט (Alternext), זכתה פעמים רבות לשבחים בין היתר גם מפי שרי ממשלתו של מריאנו רחוי (Mariano Rajoy) על היותה “סיפור הצלחה ספרדי נדיר בהיי-טק”. זאת בימים שהממשלה שמה את יהבה על עידוד חדשנות ויצוא כתגובה על המשבר המתמשך בכלכלה הספרדית. המשקיעים, שהתרשמו מהמצגות של גידול מהיר במכירות וברווחים, העלו את מניית החברה פי יותר מ-30 מההנפקה הראשונה ב-2010 עד השיא בשנה שעברה.

הנספחות המסחרית בספרד פועלת לקדם את היצוא הישראלי למדינה, ולחזק את קשרי הסחר והמו”פ הדו-צדדים. אנא פנו אלינו בכל עניין מסחרי או כלכלי שיש לו נגיעה לעשיית עסקים עם ספרד ונעשה כמיטב יכולתנו לעזור.

צור קשר עם:

עמי לוין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל