המצב באוקראינה מחזק את מעמד המעביד

בתקופה אחרונה ניכרת מגמת האטה בשוק העבודה של אוקראינה. כך, למשל, לפי נתוני חברות כוח האדם באוקראינה, גדל מספר דורשי העבודה ברבעון הראשון של שנת 2014 בכ-20% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. לצד זה, ציפיות השכר של מי שאינם מועסקים שירדו בכ-15% בממוצע.

מגמות אלה ניכרות בסקטורים שונים, כאשר הבולט שבהם הוא סקטור השירותים: על כל מקום עבודה פנוי בסקטור זה מתמודדים השנה כשישה מועמדים לעומת כשלושה בשנה שעברה. במקביל, כמות המשרות הפנויות הולכת ומצטמצמת.

יצוין כי מגמות אלה ניכרות במרבית חלקיה של אוקראינה, כאשר באזורים המזרחיים הסמוכים לגבולה של רוסיה, באופן טבעי, ניכרת מגמה בולטת אף יותר נוכח המצב המדיני הלא יציב באזור. ניתן לראות כי מתחילת חודש מאי ועד יולי 2014, כמות המשרות באזור דונצק (Donetsk) ירדה פי 1.8 ובלוגנסק (Lugansk) פי 2.2. ירידה זו נובעת בעיקר בהמשך לכך שרוב הפעילות העסקית באזורים אלה הוקפאה או פחתה משמעותית, וזאת באזור בו קיים ריכוז של תעשייה כבדה, פעילות פיננסית, מפעלי ייצור ועוד. תושבי האזור, אשר בשל המצב נאלצים לעבור לאזורים אחרים באוקראינה, מהווים חלק לא מבוטל מסך דורשי העבודה ולפי נתוני התעסוקה של סוכנות האו”ם מדובר ביותר ממאה אלף מהגרי עבודה. מטבע הדברים ובשל הסיטואציה הקשה, המהגרים מוכנים לעבוד גם בעבודות שאינן תאומות את הכשרתם המקצועית ותמורת שכר נמוך יותר.
KIEV

מצד המעסיקים, הביקוש העיקרי נשאר בתחומים המקצועיים של IT, מומחים בתחום החקלאות ומנהלי מכירות. כמו כן, הפיחות המשמעותי של המטבע המקומי הוביל לחישוב מחודש של גובה השכר המשולם, במיוחד כשמדובר בקליטת עובדים חדשים. עם זאת, אין מדובר בהפחתה משמעותית בגובה השכר בהשוואה לעובדים וותיקים, במיוחד לאור החוק החדש שהתקבל לאחרונה בפרלמנט, הפוטר מעביד מקומי מתשלום מיסים על משכורת מינימום.

ארגוני המעסיקים באוקראינה טוענים שהירידה בשיעורי השכר קשורה אמנם חלקית לגידול במספר דורשי העבודה, אך בעיקר קשורה להאטה בפעילות הכלכלית באוקראינה, למגמות השליליות בה עקב הסכסוך עם רוסיה ולחוסר היציבות הפוליטית המאפיין אותה. למרות האמור, המעסיקים באוקראינה אינם ממהרים לפטר עובדים וותיקים, לאור ניסיון הנלמד בעבר בו גל הפיטורים ההמוני שהתרחש בעקבות המשבר הכלכלי הקשה ב-2008, השאיר אחריו נזק רב לעסקים וחברות מאחר ונדרשו מהם משאבים רבים להכשרה ותהליכי קליטת עובדים חדשים תחת אלה שפוטרו.

לסיכום, נראה כי מצב שוק התעסוקה באוקראינה מראה מגמות שמשחקות לטובת המעסיקים , כולל ירידה ממוצעת בשכר ובמספר המשרות הפנויות לצד גידול משמעותי במספר דורשי העבודה והבלתי מועסקים.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל