הנפת הגביע של גרמניה: האם המונדיאל מחזק את הכלכלה החזקה באירופה?

ניצחונותיה הקודמים של גרמניה באליפות העולם בכדורגל לוו בתקופות של שגשוג כלכלי. האם יהיה כך גם השנה? הכלכלנים עדיין חלוקים בדעותיהם לגבי ההשפעה של הזכייה בטורניר הכדורגל הגדול בעולם על כלכלת גרמניה.

מלבד הכבוד והמורל, זכתה נבחרת גרמניה גם בסכום לא קטן של כסף. 35 מיליון דולר הועברו להתאחדות הכדורגל של גרמניה (DFB) וחברי הנבחרת התעשרו כל אחד ב-408 אלף דולר. אך הויכוח הוא על ההשפעה הרחבה יותר של הזכייה על הכלכלה הגרמנית.

כלכלני גרמניה לא אופטימיים במיוחד. הם טוענים שהזכייה בגביע והצמיחה הכלכלית לא ניתנים למדידה, אלא אצל חברות אחדות כמו אדידס. “ההשפעה על הכלכלה הכוללת של גרמניה לא ניתנת למדידה אמפירית”, אומר גרט וגנר (Gert G. Wagner) מהמכון הגרמני לחקר הכלכלה (DIW) לעיתון הגרמני Der Tagesspiegel. האופוריה במגרש גם לא הורגשה בבורסה ביום שאחרי. מדד המניות הגרמני (DAX) עלה רק ב-1% ל-9763 נקודות. בולטת לעין, לעומת זאת, הייתה עלייה של 2.7% של חברת אדידס, שהכינה את חולצות הנבחרת ונעליים לרוב השחקנים.

גם בפרלמנט הגרמני לא מצפים להישג כלכלי מיוחד. “אין בידינו הוכחות מדעיות שמעידות על השפעות של הזכייה על המצב הכלכלי בגרמניה”, אומרת הדוברת של משרד הכלכלה, קריסטיאנה וירץ (Christiane Wirtz), ל- Der Tagesspiegel.  “כרגע הכל רק השערות”, היא מוסיפה.

גם לגבי ההשפעה של ניצחונות העבר של הנבחרת הגרמנית הדעות חלוקות. הזכיות של הנבחרת הגרמנית ב-1954 וב-1974 אמנם סימנו התחלות של התאוששות פוליטית וכלכלית למערב גרמניה, אך מומחים סבורים, שהסיבה לכך היא לא הזכייה בגביע. דוגמא טובה לכך היא הזכייה של גרמניה בגמר המונדיאל ברומא ב-1990. “הצמיחה הכלכלית החזקה, שנרשמה לאחר מכן, אינה הודות לזכיה בגביע, אלא תודות לאיחוד של מזרח ומערב גרמניה ב-3 באוקטובר 1990”, אומר כריסטיאן בולהוף (Christian Bolhof) מנהל מכון המחקר פרוגנוס (Prognos) בברלין לעיתון דה מרקר.

Foto by: Danilo Borges lisence: Creative Commons
Foto by: Danilo Borges
 Licence: Creative Commons Attribution 3.0 Unported

באיגוד לשכות המסחר והתעשייה בגרמניה (DIHK) רואים זאת אחרת. שם צופים שיפור בתדמית של גרמניה אחרי ה-1:0 בריו דה ז’נרו’ שיכול לגרום לעלייה ביצוא מגרמניה. “גרמניה צברה אהדה עולמית עם המשחק הטכני וההוגן שלה באליפות העולם”‘ אומר ראש סחר חוץ ב-DIHK, פולקר טראייר. גם לפי מכון המחקר פרוגנוס זריקת העידוד שתקבל הכלכלה הגרמנית תהיה לא קטנה. שווי המותג ”made in Germany” גדל עם ההצלחה ויש לכך השפעה מחזקת על היצוא הגרמני”, אומר בולהוף לעיתון דה מרקר.

גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם, אחרי סין וארה”ב. חברות ענק- מיצרנית הרכב מרצדס בנץ וענקית בגדי הספורט אדידס ועד לתאגיד התעשייה סימנס- הובילו את היצוא הגרמני ל-1.09 טריליון יורו בשנה שעברה, רק 2 מיליארד יורו פחות מהשיא שנרשם ב2012, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית. “מבחינה פסיכולוגית יש לכך השפעה חיובית על המוטיבציה בעבודה ועל הביטחון בייצור האיכות”, אומר בולהוף.

השפעה נוספת, לפי הנס פטר וולזייפר, ראש האגודה של עובדי המלאכה בגרמניה, היא ההשפעה הפסיכולוגית על החברה. “הניצחון של הנבחרת הגרמנית גורם לאווירה חיובית בחברה הגרמנית ובטוח תהיה לכך השפעה על הכלכלה” הוא אומר.

צור קשר עם:

חמדת שגיא

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל