הסכם FATCA עם ארה”ב- האם מקלטי מס הם נחלת העבר?

סוגיית העברת מידע כלכלי על תושבים ואזרחים בין מדינות זוכה לתשומת לב מרובה בשנים האחרונות מצד התקשורת וארגונים בינלאומיים, בין היתר לאור חשיפות רבות בנושא הפרקטיקה הרווחת של תושבי מדינות רבות בעולם, להחזיק חשבון בנק בלתי-מדווח. על רקע המשבר הכלכלי והפיננסי הפוקד את העולם בשנים האחרונות, פועלות רשויות המס השונות בעולם לקידום שיתוף הפעולה ביניהן והחלפת אינפורמציה כחלק מהמאבק בהון השחור, מאבק שאמור לסייע בהתמודדות עם המשבר.

5930025654_39f4a812f9_m

בעוד בישראל על פי נתוני השדולה בכנסת למלחמה בהון השחור, ההערכה היא כי ההון השחור עומד על כ-20% מהתמ”ג, כ-200 מיליארד שקל בשנה, העלמת מס באירופה כולה מסתכמת לפי הערכות במיליארד אירו (!) בשנה. באיטליה, ההערכות הן כי מדובר על 180 מיליארד אירו שהתגלגלו ב-2013 בכלכלה האפורה. על פי נתונים שסיפק הבנק של איטליה בסוף 2013, הגיע החוב הציבורי באיטליה לשיא של לא פחות מ-2.075 מיליארד אירו, כלומר 130% מהתמ”ג המקומי, בחילוק סכום זה לנפש, מעל 34,000 אירו חוב לכל אזרח. סכום החיסכון הפרטי, לעומת זאת, עמד כבר בסוף שנת 2012 על 3.716 מיליארד אירו, זאת אומרת בממוצע לכל אזרח יש 61,000 אירו בחסכון, כמעט כפול מהחוב הציבורי של אותו אזרח.

איטליה בולטת בין המדינות האירופאיות, עם מספר גדול מאוד של הונאות מס. המצב מטריד במיוחד בדרומה של איטליה, שם ההערכות הן, כי רוב האזרחים אינם משלמים מסים כלל לאורך השנה. הממשלה מצידה מגבירה לאחרונה את צעדיה במלחמה בהעלמת מס והכלכלה האפורה ביניהם: בדיקה מקבילה בכל מאגרי המידע הנמצאים בשימוש המנהל הכלכלי האיטלקי, מלחמה במקלטי מס בכדי להחזיר את ההון למדינה, הפיכת חשבוניות אלקטרוניות לחובה אשר יסייעו לעקוב אחרי עסקאות פיננסיות, דרישה לדוחות מס מחמירים יותר וניטור רציף של הפעילות הכלכלית במגזר הציבורי והפרטי.

על רקע המשבר הכלכלי והפיננסי הפוקד את העולם בשנים האחרונות, פועלות רשויות המס השונות בעולם לקידום שיתוף הפעולה ביניהן והחלפת אינפורמציה כחלק מהמאבק בהון השחור, מאבק שאמור לסייע בהתמודדות עם המשבר. שינוי מגמה בולט בתחום התרחש במהלך שנת 2013, ראשי רשויות המס ממדינות ה-OECD והאיחוד האירופי הביעו מחויבות לשיתוף פעולה להחלפה אפקטיבית של אינפורמציה, להגברת השקיפות והציעו לשתף במידע על שיטות עבודה בתחומים השונים. למחויבות זו יש השלכות דרמטיות על בעלי חשבונות בנק בלתי-מדווחים.

גם ישראל שותפה למאבק ומקדמת שינוי מדיניות בנושא. במהלך חודש ספטמבר 2013, למשל, החנינה מקנס או עונש, שניתנה לתושבי ישראל המאחרים לדווח על נכסים וחשבונות בנק שהמתנהלים בחו”ל, פגה ולאחרונה החלו רשויות המס בארץ להעניש ולקנוס את המאחרים. זאת ועוד, לפני כחודש מדינת ישראל חתמה על ההסכם עם משרד האוצר האמריקני ליישום הוראות FATCA לשיפור אכיפת המס. בכך ישראל מצטרפת לעוד 28 מדינות שכבר חתמו על ההסכם ביניהן: בריטניה, קנדה, גרמניה, צרפת, הולנד. איטליה גם היא חתמה על ההסכם בינואר האחרון וההערכה היא, כי בסופו של דבר כל מדינה מתוקנת בעולם תחתום עליו.

בהסכם שארה”ב החתימה את מדינות העולם, היא מחייבת אותן להעביר באופן שוטף וקבוע מידע על חשבונות בנק ונכסים של אזרחים אמריקנים ובעלי אזרחות אמריקנית החיים או עושים עסקים במדינה, לרשויות המס בארה”ב. רשויות המסים ידרשו מצדן את המידע מהגופים הפיננסיים, המחויבים גם הם להסדר. אומנם בשלב ראשון ההסכם ישרת את האמריקנים בלבד, אולם בהמשך ייהפך ההסכם להדדי.

אפשר לתאר, כי בעלי האזרחות הכפולה והנכסים, מנסים להיערך לקראת תנועת המידע בין המדינות. לפי נתונים שהתפרסמו באתר ה-BBC הבריטי, ברבע השני של 2013 מספר שיא של 1131 אזרחים אמריקאים החיים במדינות אחרות ויתר על האזרחות המבוקשת כל כך וזאת ,על פי המאמר באתר, כדי להימנע מהדיווח הצפוי על פעילותם הכלכלית. דיווחים בעיתונות הישראלית מציינים, כי בשנתיים האחרונות משכו אזרחים אמריקנים כ- 5 מיליארד דולר מחשבונות הבנק שלהם בישראל. גם האזרחים הישראלים לא נשארים אדישים ובכנס שהתקיים החודש בארץ התייחס סגן שר האוצר, מיקי לוי, לפרסומים לפיהם בעקבות שיתוף הפעולה הולך ומתהדק בין מדינות העולם במאבק על העלמות המס, החלו ישראלים להעביר חשבונות שהיו בבנקים באירופה לדובאי, הנחשבת כמקלט מס, וציין: “זה לא יעזור. גם לשם נגיע”.

צור קשר עם:

יונתן הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל