ישראל והולנד משתפות פעולה כדי לסייע לאוכלוסיית הקשישים

חברת פיליפס (Phlilips) אירחה “יום חדשנות” מיוחד המשלב חברות הולנדיות וישראליות במטרה לקדם “פתרונות רפואיים לאוכלוסייה הבוגרת”. האירוע, אשר התקיים כיום עיון במטה פיליפס באמסטרדם, כלל נציגי חברות מסחריות, קופות ובתי חולים וכן נציגי אקדמיה בולטים מישראל שביקרו בהולנד ונפגשו עם בכירים ממערכת הבריאות המקומית ועם נציגי חברות בולטות מתעשיית הציוד הרפואי ההולנדי.
innovation_netherlands1

יום החדשנות הינו יוזמה משותפת של ממשלות הולנד וישראל שנועדה לצקת תוכן לרצונן של המדינות לראות את חיזוק מערכת יחסי הסחר, הטכנולוגיה והמו”פ ביניהן. האירוע נועד להדגיש את המקום הנרחב של שת”פ מסחריים לתועלת האוכלוסיות המקומיות בענפים נבחרים. מבחינת משרד הכלכלה, יום החדשנות הינו מודל אידיאלי עבור חברות משתי המדינות ליצור מפגשים עסקיים, מסחריים וטכנולוגיים מתואמים מראש על ידי הצדדים, בפרופיל משתמשים גבוה ותחת קורת גג אחת. מלבד משרדי הכלכלה של ישראל והולנד, להפקת האירוע שותפים מכון היצוא הישראלי ו”סוכנות החדשנות ההולנדית” (Netherlands Enterprise Agency) כאשר דגש רב ניתן לחברת פיליפס המארחת.

ברמת ואיכות החיים, התקדמות הרפואה ומודעות בריאותית גבוהה בשילוב פעילות גופנית ושיפור התזונה של רבדים נרחבים באוכלוסיית העולם, הביאו בשנים האחרונות לשינויים דמוגרפיים משמעותיים בקרב מדינות רבות, בעיקר בארצות מפותחות, כשהסטטיסטיקה מצביעה על גידול ניכר באוכלוסייה המבוגרת בהן. במקביל לתהליך מבורך זה של התארכות תוחלת החיים, אנו עדים לתופעות לוואי פחות רצויות כמו התייקרות עלויות הטיפול לאורך השנים. לרוב באותן מדינות, עלויות אלו ‘נופלות’ על תקציבים לאומיים וביתר שאת על ”הדורות הבאים”, קרי פלח האוכלוסייה שנמצא בגיל העבודה ושחלקו היחסי באוכלוסייה הכוללת הולך וקטן בעוד אחריותו לכלל התושבים גדלה.

יום החדשנות כלל הרצאות על האתגרים שמאפיינים את שתי המדינות מאחר ושתיהן נהנות מתוחלת חיים ממוצעת בין הגבוהות בעולם ואפילו מעל הממוצע במדינות המפותחות:

2

*ע”פ נתוני ארגון הבריאות העולמי

על פי יורם גלעדי, הנספח המסחרי של ישראל בהולנד, אשר יזם את האירוע, זוהי הפעם הראשונה שמדינת ישראל מקיימת יום חדשנות טכנולוגי בהולנד. אמנם, מפגשים מעין אלו התקיימו ביוזמת משרד הכלכלה הישראלי בעבר, עד כה במדינות נוספות דוגמת גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, אולם זוהי הפעם הראשונה שיום החדשנות מתמקד בנושא ספציפי שנבחר מראש. בכך, מתאפשר לכנס לאירוע בודד וייחודי קבוצה גדולה ומשמעותית של אנשי מקצוע בשתי מדינות, שימצאו שפה ועניין משותפים.

“האתגרים העומדים כיום בפני מערכות הבריאות במדינות הינם רבים ומגוונים”, כך הוסיף גלעדי. החל מהארכת משך הזמין בו האדם המבוגר נשאר “בריא”, דרך איתור והיערכות למניעת בעיות רפואיות טרם הופעתן, טיפול תוך מינימום השפעות נלוות מזיקות, ריפוי תפקוד לקוי של הגוף, מעבר מתהליך מעקב לתהליכי ריפוי וכלה בטיפול בחולים כרוניים במקום המגורים שלהם במקום במרכז הרפואי. הנספח גלעדי מוסיף כי במדינות רבות נעשים ניסיונות להעתיק את הטיפול באוכלוסייה המבוגרת למקום המגורים שלה, בעיקר בהיבטים הרפואיים והסיעודיים. הטענה היא כי כיום הבשילו התנאים לאפשר טיפול באוכלוסייה מבוגרת ביעילות ובעלות ברת-השגה, תוך שיפור תנאי המחיה ואיכות החיים של אוכלוסייה זו.

בין המשתתפים באירוע ניתן למנות נציגים של קופת חולים כללית, בי”ח שיבא- תל השומר, הטכניון, 15 חברות מסחריות מתחומי הציוד הרפואי, הפצה ורכש למוסדות רפואיים, חברות ביטוח, מרכזים גריאטריים, אנשי אקדמיה ומחקר ומעצבי מדיניות משתי המדינות. התכנים השונים והמפגשים הישירים שתואמו ע”י הנציגות המסחרית של משרד הכלכלה בהולנד נועדו לאפשר לגורמים השונים לשתף בניסיון שצברו ולהביא לשיפור ההתמודדות עם השינויים הצפויים בשוק העבודה והתמורות האדירות שיאפיינו את המערכות הרפואיות, הציבוריות והפרטיות, בשתי המדינות שכרוכות בעלויות עצומות למדינה, לחברות הביטוח הרפואי ולאוכלוסייה המתבגרת עצמה.

בכנס לקחו חלק מספר דוברים ישראלים מובילים בתחומם בהם: ד”ר יואב מידן מהטכניון; ד”ר אלי אופר, לשעבר המדען הראשי של משרד הכלכלה ; ד”ר מאיה לבנטר מקופת חולים כללית ; מר גידו פארדו-רוקאס, מנכ”ל פיליפס ישראל ואחרים. את דברי הפתיחה נשא סגן שר הכלכלה ההולנדי, ונאמו בו גם סגן נשיא פיליפס העולמית ושגרירי שתי המדינות. במסגרת הביקור התארחו חברי המשלחת גם אצל ראש עיריית אמסטרדם ובמשרדי פירמת הייעוץ הבינלאומית KPMG.

להלן חלק מהחברות המציגות בכנס:

 1. Good Energies
  חברת אריקה כרמל בע”מ הציגה בכנס את בי-קיור לייזר, מכשיר רפואי ביתי לטיפול בכאבים, בבעיות אורתופדיות ובדלקות. בי-קיור לייזר הוא מכשיר רפואי, פטנט ישראלי שעשה פריצת דרך בארץ ובעולם בתחום טכנולוגית הלייזר הרך. הטיפול בלייזר הרך מעורר את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, מעודד שחרור אנדורפינים המשככים כאב ומעודד ייצור אנזימים הלוחמים בדלקות.
 2. Personal Health Watch
  חברת הלת’ווטש (HealthWatch) הינה חברת הזנק ישראלית המפתחת מחשוב לביש, כאשר המוצר הראשון של החברה הינו חולצה המסוגלת לבצע אק”ג עם 12 עד 15 חיבורים ( 12 to 15 leads ECG) ברמה של בית חולים. המערכת מורכבת מחולצה עם אלקטרודות טקסטיליות, מכשיר אק”ג ממוזער המתחבר לחולצה ומשדר את נתוני האק”ג למכשיר טלפון נייד (smart phone) או טאבלט בהם מופעל יישום המראה את רישומי האק”ג, כולל התראות לאדם לובש החולצה ושידור הנתונים למרכזים רפואיים. הטכנולוגיה של החולצה היא טכנולוגיה פורצת דרך כאשר כל מרכיביה, כולל הסנסורים, עשויים מחוטים טקסטיליים. החולצה ניתנת לכביסה כמו כל חולצה רגילה.
 3. חברת היפ-הופ (Hip-Hope)-
  הינה חברת הזנק ישראלית המפתחת חגורה הנלבשת מעל הבגדים כאשר מטרתה למנוע שברי מפרק ירך, השבר הקטלני ביותר הקיים. בעולם המערבי מתרחשים למעלה משני מיליון אירועי שבר בשנה, כאשר למעלה מ 25% מהסובלים מהשבר נפטרים בשנה הראשונה לאחר האירוע. החגורה מזהה מצב של נפילה תוך כדי התהוות האירוע ומנפחת שתי כריות אוויר המגינות על מפרק הירך ומונעות השבר. ברוב המקרים, החגורה מורכבת מכמה מערכות כאשר הטכנולוגיה פורצת הדרך מצויה בסנסורים, בתוכנה המזהה את מצבי הנפילה ובמערכת המנפחת את כריות האוויר ללא פיצוץ ובזמן קצר מאד.
 4. מדיטצ’ (Meditouch)
  חברה שמפתחת ומוכרת מערכות שיקום חדישות ומתקדמות לשיפור התפקוד היומיומי לאחר פגיעה נירולוגית ו/או אורתופדית. מערכות אלה ניתנות לשימוש במכוני פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ואף לשימוש ביתי לתרגול פעיל בראש, בגב, גפה עליונה ותחתונה בהתאם לצרכים וליכולת המטופל באופן פרטני. המבנה הארגונומי של המכשירים מאפשר לבישה נוחה ומהירה. המערכות נתמכות בתוכנה שיקומית מקצועית וידידותית להערכה, טיפול ומעקב במהלך הטיפולים.
  המערכות מאפשרות בדיקה ומעקב כמותי ומדויק של טווח תנועה פסיבי ואקטיבי, מהירות תנועה, ודיוק התנועה וכמו כן סידרת תרגילים מאתגרים ומעניינים בשילוב עם משוב מדויק להגברת מוטיבציה של המטופל לביצוע התרגילים. כל המערכות פותחו ונחקרו בארץ במשך מספר שנים ע”י צוות מקצועי בתחום השיקום וההנדסה ואושרו לשימוש ע”י ה- FDA האמריקאי וה- CE האירופאי, כללית הנדסה רפואית ומשרד הבריאות הישראלי.

אם אתם מעוניינים להשתתף באירוע הבא של הנספחויות המסחריות של ישראל, עקבו אחרינו בבלוג או צרו קשר עם הנספח/ת הרלוונטי/ת!

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל