מונית הכסף או האם האפליקציות ינצחו?

נהגי המוניות בעיר מילאנו שבתו במהלך שבוע שעבר במחאה על יישומה של האפליקציה האמריקאית UBER המציעה למשתמשים שירות הסעות באמצעות רכבים ייעודיים. נהגי המוניות יצאו להפגנה קולנית ואף אירעו מספר תקריות אלימות בהתנגשות בין נהגי המוניות ונהגי הסטארט אפ, אולם נראה שבסופו של יום ידה של האפליקציה על העליונה.

במהלך שישה ימים נהגי המוניות במילאנו שבתו במחאה על כניסתה של האפליקציה האמריקאית UBER לשוק המקומי. חברת הסטארט אפ המגיעה מסן פרנסיסקו היא בעצם חברת הסעות מתקדמת, המפגישה בין נוסעים לנהגים ברכבים ייעודיים באמצעות אפליקציה במכשירים הניידים. כיום UBER פעילה ב-29 מדינות ברחבי העולם, בהן ארה"ב, צרפת, סין, ערב הסעודית, מקסיקו, גרמניה, בלגיה, יפן ואוסטרליה. החברה, שהוקמה ב-2009, מוערכת היום בשווי של 4 מיליארד דולר והצליחה לגייס הון מהקרנות הגדולות בשוק.

הפגנת נהגי מוניות במילאנו איטליה, שבוע שעבר

אפליקציות הזמנות המוניות חוללו מהפכה צרכנית של ממש בתחום המוניות בעולם, הם שמו את הצרכן במרכז ושיפרו עבורו את השירות אולם לא תמיד זכו לשיתוף פעולה עם נהגי המוניות הוותיקים. בלא מעט מקומות בעולם, כמו באיטליה, גרמו האפליקציות להתנגדות ומחאה של הנהגים ותחנות המוניות שהתרגלו למודלים הישנים. לעומת זאת בישראל, התפתחה בין ראשונות האפליקציות להזמנת מוניות, כבר לפני כשלוש שנים והיא אחת הגדולות והחזקות בעולם היום. היא מכניסה כ-130 מיליון דולר בשנה והיא היום תחנת המוניות הגדולה בארץ, המעסיקה כחמישית מנהגי המוניות בישראל. יחד איתה פועלות כבר כ-5 אפליקציות המציעות שירות דומה. אומנם גם בארץ נשמעה בתחילה התנגדות של נהגי המוניות, אולם המודל הכלכלי של האפליקציות הישראליות שונה מהמודל של UBER ולכן נראה ששיתוף הפעולה עם נהגי המוניות מצליח הרבה יותר. המסקנה היא שיזמים המשכילים לשלב חדשנות יחד עם התאמה לשוק יכולים ליהנות מהטמעה טובה יותר של המוצר על ידי קהל היעד והצרכנים.

אנחנו בנספחות נוכל לסייע רבות למפתחים וליזמים הישראליים המתעניינים בכניסה לשוק האיטלקי. אומנם נראה, כי האיטלקים הם Slow Adapters של טכנולוגיה, אך גם הם מבינים שזהו כורח המציאות. ההערכה היא, שגם אם נרשמות מחאות מקומיות, לשוק האיטלקי לא תהיה ברירה והוא יצטרף בסופו של דבר אל העולם, יאמץ את החידושים הטכנולוגיים ויוותר על הרגולציה והבירוקרטיה המסורבלת. כך למשל, לאחרונה עברו באיטליה חוקים המקלים על מיסוי של חברות סטארט אפ וגם כאלה המאפשרים קבלת אישור עבודה ושהייה של עובדים מקצועיים זרים.

ברשות הנספחות סקירה מעמיקה של השוק האיטלקי, גודלו המתחרים המקומיים הקיימים ועוד. בעזרת הקשר החזק שיש לנו עם חברות ומפיצים מקומיים נוכל לבדוק האם ישנה התעניינות ראשונית במוצר או בטכנולוגיה הישראלית ואחר כך גם לסייע בתיאום פגישות B2B. גם בדיקה עם משקיעים פוטנציאליים היא אפשרות ובנוסף לנספחות קשר טוב עם גורמי ממשל מקומיים ואדמיניסטרציה ציבורית ולכן נוכל לסייע גם בבדיקת הרגולציה הרלוונטית הקיימת לגבי המיזם.

יזמים המעוניינים בפרטים נוספים וסיוע יכולים לפנות לנספחות במייל: milano@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

יונתן הדר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל