איטליה רוצה להיות אומת סטארט אפ

באוקטובר 2012 חתמה איטליה עם ישראל על הסכם לשיתוף פעולה בתחום היי טק הכולל העברה של טכנולוגיות, מידע וחינוך ליזמות. זהו עוד צעד בו איטליה מצהירה בגלוי על השאיפה שלה להיות ה-“start up nation” הבאה ובכך לנסות ולהציל את עצמה מהמיתון החמור שאליו נכנסה ב-2008 ועדיין נמשך והוא הארוך ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. כבר הרבה דובר על מצבה הכלכלי של איטליה, שיעור האבטלה עדיין שובר שיאים, הנתונים האחרונים מדברים על 12.7% אבטלה בציבור הכללי ובקרב צעירים עד גיל 25 הנתון עומד על 40% (!), 400 אלף בוגרי אוניברסיטאות עזבו את איטליה במהלך העשור האחרון.

זאת ועוד, בשנים האחרונות הכלכלה האיטלקית היא הכלכלה הצומחת האטית ביותר בגוש האירו והחוב הלאומי שלה הוא הגרוע ביותר בגוש אחרי יוון ועומד על כ-134% מהתמ”ג שלה או אם תרצו כ-2.6 טריליון דולר. הצמיחה לא צמחה אלא צנחה אל מתחת לאפס במהלך המיתון ועדיין לא התאוששה מאז. מומחים מסבירים, כי הכלכלה האיטלקית סובלת מרגולציה מוגזמת, ביורוקרטיה משתקת ומחסור בהוצאות מחקר ופיתוח, היא נשלטת בעיקר על ידי עסקים משפחתיים קטנים ובינוניים שאין להם את המימון לביצוע השקעות בטכנולוגיה.

ועל אף כל זאת ובנימה אופטימית יותר, חשוב לזכור כי לאיטליה עבר עשיר של חדשנות ויזמות. “נס כלכלי”, קראו לאיטליה בעשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה. ממצב של הרס וחורבן היא הצליחה להפוך למעצמה כלכלית. פרארי (Ferrari), אלפא רומיאו (Alfa Romeo), וספה (Vespa), ארמאני (Armani) ועוד הם רק חלק ממותגי העל שצמחו פה. הקולות הנשמעים היום קוראים לאיטלקים לבחור שוב בחדשנות ולהמציא את עצמם מחדש רגע לפני שיהיה מאוחר מדי וישראל לא פעם מוזכרת במאמרים כמקור להשראה, דוגמא לכלכלה שהצליחה להפוך לסיפור הצלחה.

בדצמבר האחרון הממשלה האיטלקית העבירה חוק בפרלמנט שמטרתו למסד את התמיכה הרגולטורית בתחום ההיי טק וחברות ההזנק ולהאיץ את פיתוחן, התקנות מציעות ליזמים הקלות במסים והטבות אחרות בתקופת הפיתוח ומבטיחות לייצר קמפיין ציבורי רחב המפרט את היתרונות הרבים בחברות הזנק וההזדמנויות שהן יכולות לספק. האיטלקים מקווים, כי קידום חברות הזנק מקומיות יתרמו לפיתוח תרבות עסקית חדשה, יצרו סביבה תומכת ומעודדת חדשנות ויעלו את המוביליות החברתית וכמובן בסופו של עניין ימשכו לאיטליה משקיעים זרים ואנשים צעירים מוכשרים ומשכילים.

גורמים רשמיים ומסחריים בשוק האיטלקי נלהבים מקיום שיתוף פעולה פורה עם חברות ישראליות, הם אינם רואים איום בשיתוף פעולה כזה אלא ההפך, מאמינים, כי מהלכים מעין אלו יכולים להוות מנוף ולתרום לשגשוג הכלכלה האיטלקית.

אנחנו בנספחות הכלכלית במילאנו רואים בהתעוררות זו הזדמנות גדולה עבור חברות ישראליות, כשלוש קרנות הון סיכון איטלקיות כבר השקיעו בעבר בלמעלה מ-25 חברות סטארט אפ ישראליות, סך של כ-30 מיליון דולר. חשוב לציין, כי קיימות מעט מאוד קרנות הון סיכון באיטליה המשקיעות מחוץ למדינה במיוחד בתקופת מיתון כזו. פיתוחים בתחומים של תשתיות תקשורת, אבטחת מידע, טלרפואה (Telemedicine), ציוד רפואי וביוטכנולוגיה, יכולים למצוא פה התעניינות גדולה.

חברות או יזמים המעוניינים בפרטים נוספים יכולים ליצור קשר עם הנספחות.

צור קשר עם:

יונתן הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל