ספרד- המשבר כנראה נמשך, אבל אתו גם ההזדמנויות

הממשלה הספרדית משקיעה לא מעט ב”יחצון” של הרפורמות אותן יזמה על מנת להיחלץ מהמשבר הכלכלי בו נתונה המדינה מאז 2008, שהביא לקריסה כמעט מוחלטת של שוק הנדל”ן המקומי וסקטור הבניה.

הדו”ח האחרון של הקרן אמנם משפר את תחזית הצמיחה הקודמת שניתנה לגבי ספרד מעמיד אותה על 0.9% ל-2014. עם זאת הדו”ח שופך במידה רבה מים צוננים על ההצהרות האופטימיות שנשמעו לאחרונה מגורמי ממשל כלכלים בספרד, בנוגע להתאוששות מהירה מהצפוי. לפי הקרן הכלכלה הספרדית צפויה לצמוח בקצב של כ-1% בעתיד הנראה לעין עד 2019, ולהמשיך לסבול משעורי אבטלה גבוהים של יותר מ-21% וחוב ציבורי של יותר מ-100% מהתמ”ג. בעיקר מציין הדו”ח, את הסכנה המרחפת של גלישה לדפלציה וששיעור הגירעון לא ישיג את המטרה שהציבה הנציבות האירופית, 3% עד 2017. אם כך- המצב לא משהו…

עם זאת, כלל ידוע הוא שמשבר הוא גם הזדמנות. קרנות ומשקיעים גלובליים מגלים בשנתיים האחרונות עניין בהזדמנויות השקעה בסקטור הנדל”ן בגלל צניחת המחירים ,אולם לא רק. קרן “גיזה” הישראלית חשפה לאחרונה מיזם משותף עם קרן ספרדית מקומית, על מנת להקים את Swanlaab. “גיזה” מזהה הזדמנויות בספרד בתחומי החדשנות הטכנולוגית וה-IT.

יצוין כי הקרן “נמשכה” לשוק הספרדי גם הודות לתכנית הממשלתית לעידוד השקעות סיד וחדשנות טכנולוגית. התכנית Fond ICO Global, שואבת השראה ישירה מהדוגמה הישראלית של תכנית “יוזמה” בתחילת שנות ה-90. החזון הספרדי הוא להקים “קרן של קרנות” מקומית בהיקף של 1.2 מיליארד אירו, שיינתנו בשיטת מכרז לקרנות הון סיכון זרות וספרדיות שישקיעו במיזמים טכנולוגים וחברות סטרטאפ מקומיות.

הממשל הספרדי שם מבטחו שהתכנית תחולל בספרד את מה שחוללה בישראל בשני העשורים האחרונים ,ותעודד צמיחה, יצוא של מגזר ההייטק וגם- ובעיקר, יצירת תרבות יזמית ואקוסיסטם של חדשנות.

האם הפרויקט יצליח- ימים יגידו…

הנספחות המסחרית בספרד פועלת לקדם את היצוא הישראלי למדינה, ולחזק את קשרי הסחר והמו”פ הדו-צדדים. אנא פנו אלינו בכל עניין מסחרי או כלכלי שיש לו נגיעה לעשיית עסקים עם ספרד, ונעשה כמיטב יכולתנו לעזור.

 

צור קשר עם:

עמי לוין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל