לא על השטרודל לבדו: אוסטריה וישראל חתמו על הסכם דו-לאומי למו”פ תעשייתי

בסוף חודש ינואר נכנס לתוקפו הסכם דו-לאומי למו”פ תעשייתי עם אוסטריה. החתימה על הסכם המו”פ היא תוצאה של מו”מ מוצלח, שנערך בין מינהל סחר חוץ ומשרד המדען הראשי במשרד הכלכלה לבין FFG, סוכנות מימון המו”פ הלאומית האוסטרית. ההסכם מצטרף לכ-40 הסכמים דומים שישראל מקיימת עם מדינות שונות בעולם ובהן מרבית המדינות המפותחות באירופה. היקף הסחר ההדדי בין ישראל ואוסטריה בשנת 2013 הסתכם ב-431 מליון דולר, מתוכם 96 מיליון דולר ביצוא ו-335 מיליון דולר ביבוא.

חשיבותו של הסכם המו”פ החדש עם אוסטריה טמונה בכוחו לשנות את תמונת יחסי הסחר וההשקעות ההדדיות והוא עתיד להוות בסיס לפרויקטים משותפים רבים.

ישראל אוסטריה

הכלכלה האוסטרית היא אחת מהמפותחות באיחוד האירופאי והכלכלה בה מוטת סחר בינלאומי. התמ”ג לנפש באוסטריה, כ-47,000 דולר, הוא השני מבין מדינות האיחוד (אחרי לוקסמבורג) ודומה לתמ”ג בישראל (בשתי המדינות גודל האוכלוסייה דומה, למעלה מ-8 מיליון בני אדם). אוסטריה משקיעה במו”פ למעלה מ2.8% מהתמ”ג (כ-13 מיליארד דולר) והיא המדינה השלישית אחרי שבדיה ופינלנד, בעיקר בענפים בעלי ערך מוסף גבוה כגון: תקשורת, תוכנה, מדעי החיים, מכונות ורכב. באוסטריה מרכזי מו”פ של חברות רב לאומיות לא מעטות כגון”בוהרינגר” ו”דקסטר” מענף מדעי החיים, “סימנס” ו”סוני” מענף האלקטרוניקה ,רכבות ותוכנה, וכן BMW מענף הרכב”.

אחת הדוגמאות לפוטנציאל הטמון בשיתוף הפעולה במו”פ בין ישראל ואוסטריה הוא המקרה של חברת JAJAH – חברת סטארטאפ, שהוקמה לפני כ-5 שנים על-ידי שני אוסטרים מוכשרים בתחום המשיק ל-Skype הידועה. חברת סיסקו השקיעה בחברה 10 מיליון דולר, אך התנתה את השקעתה בצירוף משקיע ישראלי ובתנאי כי 50% מהמו”פ יבוצע בישראל. בעקבות הצטרפות אחד ממייסדי “מיראבליס” להשקעה ולמו”פ משותף נמכרה החברה המשותפת לחברת טלפוניקה הספרדית בסכום של 207 מיליון דולר”.

מר מרסל שאטו, מנכ”ל איסרד ציין, כי: “אוסטריה היא שחקנית בולטת במרחב המחקר האירופי. ההסכם לשת”פ במו”פ שייחתם עם FFG, יוסיף נדבך חשוב לקשרים הכלכליים בין שתי המדינות, ויתרום לחיזוק נוכחותו של המו”פ הישראלי באירופה”. הוא אף הדגיש את 300 שיתופי הפעולה שנרשמו בתכנית המסגרת השביעית למו”פ האירופי. אין ספק כי הפעילות שיניב ההסכם שייחתם עם FFG תסייע רבות גם להגדלת השת”פ במסגרת תכנית המסגרת החדשה של האיחוד האירופי, הורייזן 2020, שהושקה בתחילת 2014 ותימשך עד 2020.

הנספחות המסחרית במינכן רואה את ההסכם החדש כנדבך מרכזי שסייע בהשתלבותם האסטרטגית של גופים ישראליים במסגרות המחקר, הפיתוח והשיווק של אירופה במסגרת תכנית הורייזן 2020 של האיחוד האירופי.

צור קשר עם:

מרדכי איש שלום

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל