מאזן שרשרת הערך של תעשיית החלב באיחוד האירופי לאחר 2015

בשנת 2015 משנה האיחוד האירופי חלקים נרחבים מהרגולציה בתעשיית החלב, שעיקרן ביטול המכסות החלות על יצרני החלב.

דיונים רבים כבר מתנהלים בכנסים שונים על דרכים להערך לשינויים. ההשלכות למהלך הנ”ל עשויות להיות רחבות ויש הצופים שיוצגו רגולציות חדשות שינסו לאזן או למתן חלק מהן.

מה שבטוח הוא שמאזן הכוחות בתוך שרשרת הערך של תעשיית החלב צפוי להשתנות.

כאשר מתבוננים על שרשרת ערך זו בפולין (בפשטות) ניתן די בקלות לאפיין את המבנה שלה ואת המאזן בין השחקנים:

  1. תחילה ישנם יצרני החלב, אלו יכולים להיות בגדלים משתנים ממספר מצומצם של פרות ועד חוות גדולות בסדרי גודל של אלפי ראשים. מה שזהה לכולן היא המכסה המגבילה אותם בכמות ייצור החלב, בהתאם לגודל החווה. כבר היום אנו יודעים שיש תת היצע מצד יצרני החלב אל מול הלקוחות – המחלבות.
  2. השחקן השני בשרשרת הן המחלבות. בדומה לישראל, גם בפולין קיימים מספר שחקנים גדולים החולשים על רוב השוק, ביניהם: POLMLEK, MLEKOVITA, MLEKPOL, LOWICZ, ועוד. שחקנים אלו לעיתים הינם שחקנים פרטיים ולעיתים מאוגדים במבנה של קואופרטיב. יצרני החלב בד”כ קשורים בקשר עסקי מול מחלבה אחת ואל אף שאין מגבלה חוקית למכור חלב למספר מחלבות או לעבור בין מחלבה אחת לשנייה, הקשר בין יצרני החלב למחלבה הוא “אישי”. לעיתים מעבר לא יתקבל בצורה חיובית. ברור ממבנה זה שהכוח נמצא אצל המחלבה הפועלת מול מספר רב של יצרני חלב.
  3. השחקנים הבאים הם כמובן שחקני המכר ביניהם קמעוניים, סוכני ייצוא וכו’. כמובן שלהם, כמו בהרבה ענפי מזון ,כוח בהתאם לגודל ומיצוב בשוק. הם פחות מענינינו בפוסט זה.

מה יכלול השינוי?

בבחינת השינוי שעתיד לקרות, המאזן שצפוי להשתנות הוא בין יצרני החלב למחלבות. ביטול המכסים יאפשר שוק חופשי באספקת חלב למחלבות ברחבי אירופה, וזאת בהנחה שלא יוכרזו חסמים חדשים. מתוך כך נכון יהיה לצפות כי יווצרו שחקני ייצור חדשים שירצו לנצל את היתרון לגודל עקב פתיחת השוק לתחרות. אותם יצרני חלב “אירופיים” יוכלו לבלוע את פעילות יצרני החלב הקטנים שלא יעמדו בתחרות ותוך כך ימשיך השינוי שכבר קיים של העלמות חוות קטנות ומנגד עליית התפוקה אצל אלו שישרדו. יהיה נכון לצפות כי יוקמו”מגה חוות”.

איך המהלך הזה ישפיע על התעשייה הישראלית?

  • חברות טכנולוגיה ושירותים ישראליות בתחום צריכות לזהות מי הם אותם שחקנים שלהם הסיכויים להתקדם במסלול זה ותוך כך לבנות מסגרת של שותפים לבניית תשתית מולם.
  • כמובן שמנגד יש לצפות כי החוות הקטנות עלולות להכנס למעין הקפאה של הצטיידות וירצו לחפש בתקופה הקרובה משקיע שיאפשר להם לעשות exit.
  • לא מן הנמנע שנראה גם אינטגרציה אנכית בוא מחלבות ירחיבו את פעילות הייצור שלהן במסגרת מיזוגים או הקמת פרויקטים חדשים, כמובן בהתאם לרגולוציה. חברות ישראליות יוכלו ללוות ו/או לספק פתרונות למהלכים אלו.

הנספחות במסחרית בפולין פועלת מזה תקופה מול מספר שחקנים מובילים בפולין בתחום ואף צפויה להוביל משלחת לישראל בחודש מרץ הקרוב.

חברות המעוניינות לקחת חלק מוזמנות לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף.

* סקירת משק החלב בפולין, דצמבר 2012

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל