ארגון ה-OECD וקרן המטבע העולמית – צפי להתאוששות הכלכלה הפולנית ב-2014

ה-OECD וקרן המטבע הבינלאומי פרסמו תחזיות לשיעור צמיחת התמ”ג של פולין ל2013-2014.

במידה רבה הנתונים מצביעים על התאוששות הדרגתית ושיפורים בסביבה העסקית החיצונית והמקומית בשנת 2014.

למרות צמיחה צנועה יחסית בהשוואה לשיעור הצמיחה שלפני המשבר של פולין, מה שיסית אותו מהתחזית הפיסקלית שלה, הכלכלה הפולנית עדיין בולטת משאר שכנותיה בזכות שוק מקומי החזק.

פולין - תחזית צמיכה 2013-2014

המספרים שהוצגו בתחזיות כלכליות נותנות את רושם כי הכלכלה הפולנית אכן בולטת משכנותיה באזור, שרבות מהן עדיין נמצאות במיתון. רבים מאמינים שזה נובע מיתרונות תחרותיים שיש לה על פני שכנותיה.

בפולין יש צדדים חזקים רבים: תעשייה מגוונת, הון אנושי ,  חלק מהאיחוד האירופי, שומרת על משמעת תקציבית ומוניטרית המזוהה עם יציבות.

בהתחשב בחוסנה הכלכלי , יש הטוענים שהצטרפותה של פולין לגוש האירו היא המשך פיתוח הכרחי , למרות שלא רואים את הממשל הפולני ממהר בכיוון זה , בטווח הארוך יש לכניסה למטבע אירופי משותף יתרונות.

גם מבחינת מוניטרית וגם מבחינת סחר החוץ יש הצופים שיפור חיובי – פולין כבר הפכה לחלוטין את המגמה במאזן החשבון השוטף שלה , ובמשך מספר חודשים רשמה עודף של כמאה מיליון אירו, בהתאם לדוחות הלכה המרכזית לסטטיסטיקה .

מאזן סחר החוץ עובר גם הוא שינוי, היקפי היצוא גדלים והייבוא המתייצב גורם לירידה משמעותית בגירעון מאזן הסחר. על פי תחזית , לפולין יש סיכוי טוב להפוך ליצואנית נטו כבר בשנת 2014.

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל