התקציב החדש של האיחוד האירופי – מימון נוסף, אך יותר קשה להשגה

בהשוואה לתקציב הקודם (2007-2013) של האיחוד האירופי, פולין תקבל בתקציב של 2014-2020 חמישה מיליארד אירו נוספים, אך המימון יהיה קשה יותר למימוש. הממשלות המקומיות יהיו המוטבות המרכזיות אם רק ידעו להשתמש “בשפה החדשה”. ‪ הפרלמנט האירופי יעסוק ברזולוציה המפרטת את המסגרת הפיננסית לשנים

2014-2020 Cohesion Policy funds for Poland

2020 – 2014 במהלך חודש אוגוסט, אבל הצבעה רשמית כנראה לא תתקיים עד לחודש ספטמבר.

לא ניתן יהיה עוד לממן פרויקטים פשוטים יפים לעין אך ללא השפעה כלכלית; רק פרויקטים המניעים קידום ופיתוח לאזור כולו ייהנו ממימון” – מציינת באופן קבוע השרה לפיתוח אזורי של פולין.

ואכן, למרות שלפולין יהיו כ-73 מיליארד אירו להוציא (בהשוואה לסך של כ-68 מיליארד אירו בשנים 2007-2013), שימוש חופשי להשתמש בכספים אלו יהיה מוגבל.

אילו אינם הכספים היחידים שפולין עתידה לקבל מהאיחוד האירופי בתקופה זו – הסכום הכולל מתקרב יותר ל- 106 מיליארד אירו. כ-29 מיליארד אירו מקורם מתשלומים לחקלאים ולפרויקטים של פיתוח הכפר; מקסימום של 73 מיליארד אירו ינותבו למדיניות ה-“לכידות” (Cohesion), נושא לכשעצמו שנוי במחלוקת. כסף מקרנות אלו ישמש למימון בניית כבישים, מפעלי טיפול בשפכים וכו’, כמו גם לתוכניות של פיתוח מקצועי ותוכניות תמיכה ליזמים.

זה אומנם המקסימום שפולין תוכל לקבל מתקציב האיחוד האירופי הרב השנתי, אך החלק מהעוגה שבפועל תקבל תלוי במדיניות הפנימית שלה. כדי ליהנות מהכספים על הממשל להיות מוכן היטב מצד התרומות שיבואו מצדו וכן לשפר את ניסוח הבקשות, אתגרים שעשויים להיות לא פשוטים.

המשרד לפיתוח אזורי כבר הציג את ההצעה הראשונה להקצאת הכספים החדשה. במבט ראשון, המבנה החדש של התוכניות דומה לקודמו, אם כי עם כמה יוצאים מן הכלל: ה”הון האנושי” יוחלף על ידי “ידע, חינוך וצמיחה”, ו”הכלכלה החדשנית” ב- “צמיחה חכמה” ו- “פולין הדיגיטלית” – תכנית חדשה.

המחוזות יהיו הנהנים העיקריים בתכנית החדשה: יעמוד לרשותם כ- 28 מיליארד אירו, בהשוואה ל -17 מיליארד אירו בתכנית הקודמת.

במסגרת הקודמת השימוש בכספי התכניות נותב באופן כללי להטמעה של “אסטרטגיית ליסבון“, מה שבעצם אפשר לממשלות המקומיות להשתמש בכסף לכל מטרה שרצו. התכנית החדשה, הנשענת על אסטרטגיית Europe 2020 מגדירה הרבה יותר לפרטים את אופן השימוש בכספים. תחומים כמו חדשנות, כלכלה ירוקה, טכנולוגיות מידע וכו’. בפעם הראשונה, הגדרות אלו יוכנסו למסמכים הפורמליים של הענקת הכספים.

בפועל, זה אומר שקרנות מיוחדות מהתכניות האזוריות, אשר עד כה היו בשימוש לבניית כבישים, מדרכות, מתקני טיפול שפכים ופארקי מים, יהיו צריכות להיות מוקצות בצורה שונה. לפחות מחצית מהכסף חייב להיות מושקע ב”התמחות אזורית”. במקום להשקיעה בכל תחומי הפעילות של השלטון המקומי, מקסימום של חמש משימות יאופשרו. חדשנות, כלכלה ירוקה וטכנולוגיות מידע הן מילות המפתח החדשות שעל הממשלות המקומיות להשתמש.

“סיוע לפעילות מחקר ופיתוח, כמו גם היישום של התוצאות בעסקים יהיה בעל חשיבות מיוחדת. באמצעות שיתוף המימון של פרויקטים שיבוצעו על ידי שת”פ בין אקדמיה ויזמים, אנחנו רוצים לקדם את החדשנות של התעשייה. הרעיון הוא שבמקום להשתמש בטכנולוגיה הקיימת, אנו רוצים שיפותחו פתרונות חדשים בתחומי ההתמחות, הפתרונות יזוהו באמצעות דיאלוג בין היזמים והאקדמיה” – מציינים במשרד לפיתוח אזורי.

עם זאת, החשש הגדול ביותר של ראשי הממשל המקומי הוא למצוא את הכסף המשלים כדי לממן את התרומה שלהם לפרויקטים של איחוד האירופי, שהגדיר מחדש את מגבלת המינוף שיכול השלטון המקומי לקחת. עיריות יצטרכו להקדיש תשומת לב גדולה יותר להוצאות ורמות החוב שלהם.

התכנית החדשה גם יכולה להיתפס כהזדמנות: הרחובות בכפרים כבר לא יהיו מרוצפים במרצפות בטון יקרות ולא יהיו טקסים מיותרים לפתיחת כבישים שהשימוש בהם מוגבל והינם יקרים לתחזוקה.

ממשלות מקומיות יצטרכו לחפש פרויקטים שאפתניים יותר.

במקור בפולנית: obserwatorfinansowy

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל