עצות שימושיות לפעילות עסקית ברומניה

ברוך הבא לרומניה.

באופן כללי, אם את/ה עדיין בשלב הראשוני של קבלת החלטה של כניסה לפעילות ברומניה, הייתי מציע להגיע לרומניה לביקור התרשמות. לראות איך העיר והמדינה נראים מבחינת רמת התשתיות (תחבורה, תקשורת), רמת החיים, רמת המחירים, מגוון המוצרים המתחרים ועוד. כמובן עם דגש על סוג הפעילות שלך.

אני מציין זאת מכוון שאני מאמין שאין כמו מראה עיניים להכרת מקום חדש. ההחלטה חייבת להיות משולבת בלמידת המדינה ממקורות מידע הרבים ברשת, היכולת בהקצאת משאבים (משאבי זמן ותקציב) הכרוכים בשוק חדש וכמובן שאני אוכל לספק מידע וסיוע רב בנוסף.

 התרבות העסקית הרומנית קרובה לישראלית, יחד עם זאת, יש שוני וכדי להצליח ולהימנע מ”אי-הבנות” אשר עלולות לפגוע בהמשך הקשרים העסקיים, להלן מספר עצות שימושיות:

 1.  כדאי מאוד לפעול באמצעות נציג מקומי (רומני או ישראלי) שמכיר את המנטאליות, יוכל לפתח קשרים אישיים החשובים מאוד ברומניה (כמו בהרבה אזורים בעולם) ולספק שירות שלאחר מכירה. לרוב קשה למכור מוצרים ושירותים ברומניה מבלי להקים חברה מקומית או להיעזר בנציג מקומי.
 2. חשוב לתרגם החומר הפרסומי לרומנית. רצוי להיעזר בשירותי מתרגמים במהלך הפגישות, הדבר רלוונטי במיוחד לתעשיות המסורתיות. ידיעת האנגלית נפוצה בחברות ההיי טק, בנקים וחברות בתחום הפיננסי וכל הפקידות הצעירה במשרדי ממשלה.
 3. קוד הלבוש לפגישות הינו שמרני. ז’קט ועניבה לגברים, ביגוד מחויט לנשים לפחות בפגישות הראשונות. יש להגיע בזמן.
 4. תהליך קביעת פגישות ברומניה הינו ממושך ודורש העברת אינפורמציה על מטרת הפגישה. קשה לתאם פגישות בהתראה קצרה. יש לפעול בסבלנות, מענה לוקח זמן, לעיתים מספר שבועות !
 5. תהליך קבלת ההחלטות ברומניה הינו ארוך ביחס למקובל אצלנו. חשוב לקבל זאת ולא לנסות ללחוץ יתר על המידה. לחץ מוגזם עלול להזיק.
 6. בחברות רבות, פרטיות וממשלתיות, הניהול הינו ריכוזי ורק לאנשים בעמדות הבכירות יש את הסמכות להחליט. לכן כדאי לנסות להיפגש עם דרגים גבוהים בארגון. חשוב לשכנע גם את הדרגים המקצועיים בצורך במוצר שאותו מעוניינים למכור לאותה החברה, אולם הם לא יקבלו את החלטת הרכש בד”כ.
 7. קיימת בירוקרטיה ותהליכי הרכש של מוסדות ממשל (מרכזי ומקומי) הינם ארוכים ומסורבלים.
 8. הרומנים הינו עם גאה במסורתו. פגיעה (גם מוטעית) במסורת הרומנית והצגתנו כטובים יותר עלול לגרום לפגיעה אמיתית ויחסום אפשרות לקיום עסקאות.
 9. הרומנים מנומסים. בשלבים הראשוניים של ההיכרות יש חשיבות לפניה רשמית (מר, גברת). הרומנים יפנו לאדם הנמצא מולם בגוף שלישי. לאחר היכרות ניתן יהיה לעבור לדיבור בגוף ראשון. כחלק מנושא זה לעיתים במקום לסרב לפגישה או להצעה הרומנים ינסו למשוך זמן עד שהצד השני יבין שהם אינם מעוניינים.
 10. אנטישמיות אינה מורגשת לרוב בכל הקשור לתחום העסקי ולא בולטת בחיי היום יום. רצוי לא להיכנס לוויכוחים והאשמות בתחום זה.
 11. רומניה הינה מדינה גדולה ורשת הכבישים ברובה אינה ברמה גבוהה. מרכזי הפעילות הכלכלית הינם בערים הגדולות, אולם הערים מרוחקות זו מזו. לכן חשוב להיערך בהתאם ולהקדיש מספיק זמן לביקור ברומניה או לחלופין להתמקד באזורים ספציפיים.
 12. רוב הרומנים אורתודוקסים והזיקה לדת גבוהה. מזכרות מהארץ הן מתנות מצוינות במפגשים עסקיים ויתקבלו בברכה, ולא לשכח גם מתנה למזכיר/ה אשר יעזרו לכם בתאום הפגישה הבאה…

 בהצלחה.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל