שוק הטלקום בפולין – מצב נוכחי ותחזיות עתידיות

playplust-mobileorange

תעשיית הטלקום בפולין בשנת 2013 תהיה מאופיינת  בהמשך ניוד לקוחות בין הספקים השונים וירידה נוספת בשיעורי הרווח הקוויים והניידים אשר אינה ניתנות לקיזוז על ידי שירותי האינטרנט הסלולרי, כך טוענים האנליסטים.

מנגד מלחמת המחירים צפויה להגיע לישורת, כאשר רגישות המחירים של הלקוחות נמצאת בירידה.

ירידת המחירים משפיעה על ביצועים של כלל החברות

בשנה זו, תעשיית הטלקום תהיה עדה לירידות מחירים נוספת. הורדת מחירים בשירותים ניידים בשנה שעברה גרמה לספקי השירותים הקוויים לבצע פעולה דומה. מגמה זו תימשך גם בשנת 2013, מה שאומר שרווחי כלל המפעילים ימשיכו להישחק.

במרחב הקווי, שוק הולך ומצטמצם ומלחמת מחירים שניהלו המפעילים במגזרים המסורתיים הם הבעיות העיקריות של הספק הפולני הקווי הגדול ביותר, Telekomunikacja Polska (TPSA) בבעלות France Telecom.

אם זאת, השוק הסלולרי שבו פועלת חברת הבת של TPSA (תחת המותג Orange), הוא הפגיע ביותר. תחרות זו נובעת מצעדים שננקטו על ידי חברת P4 (בעלת רשת PLAY) במטרה לצאת למלחמת מחירים מול מפעילים אחרים. תחרות מחירים זה גרמה השנה לירידה בהכנסה הממוצעת למשתמש (ARPU) במגזר הטלפונים הניידים, אפילו מהר יותר מאשר בשנת 2012.

הספקים נקטו בפעולות אלו ממספר סיבות. ראשית, הורדת עלויות הקישוריות בין המפעילים ע”י הרגולטור. כפי שהיה בעבר ירידה זו מיד תורגמה לירידת המחיר לצרכן. נושא נוסף הם “תכניות בלתי מוגבלות” – מחד, שיטות אלו מתומחרות גבוהה מה-ARPU  הממוצע, אבל מנגד הם גורמות למפעיל להפסיד חיובים נוספים עבור הודעות טקסט וחיובים עבור דקות נוספות. ככל שדמי הקישוריות ימשיכו לרדת כך יש צפי לירידה במחיר של תכניות אלו לצרכן.

המספרים נראים לא מבטיחים לשוק הטלקום. על פי התחזיות של חברת היעוץ  Audytel, “ההכנסות של חברות טלקום משירותים ניידים יגיעו ל- 23 מיליארד זלוטי (מעל 7 מיליארד דולר) בשנת 2013. בשנים  2014 – 2015 תמשיך מגמת הירידה”.

מכירות אינטרנט נייד ממשיכות להאט ככל שהשוק מגיע לרוויה

האנליסטים מסכימים כי רק תת קבוצה אחת, קבוצת העברת נתונים, צפויה לגדול בשנת 2013.

שירותי העברת נתונים צפויים לגדול בשל הפיכתם של ה- tablets והטלפונים חכמים לפופולריים יותר ויותר. עם זאת, רוב המשתמשים הפולנים מעדיפים לקנות מכשירים אלה ללא חבילת העברת נתונים, הן בשל האיכות של העברת הנתונים שאינה מספקת אך בעיקר, כדי להימנע מעלויות. מסיבה זו שיעור צמיחת מכירות הטלפון החכם / tablets מהיר יותר מההכנסות מהעברת נתונים. חוסר פרופורציה זה צפוי להתפוגג בעתיד.

השפעת החדירה לשוק הסלולרי לא נעצרת רק בשוק האלחוטי.  ישנם מקרים רבים שבהם לקוחות אינטרנט אלחוטיים מוותרים על שירותי אינטרנט קווי. זה לא טוב לשווי השוק הכולל שכן הוצאות של הלקוח האלחוטי היא בממוצע כמחצית מלקוחות של הקווי.

סוף מלחמת המחירים צפויה להסתיים, וכך צפויה אדישות הצרכנים למחיר

ככל שהלקוחות משלמים פחות ופחות על שירותי תקשורת, וחלקם של שירותים אלו בהוצאות משקי הבית יורד, הצרכנים הופכים להיות פחות רגישים למחיר של שירותים אלה. לכן המפעילים עושים מאמץ לשמר את הוצאות הלקוח באותה הרמה, בעיקר על ידי הכללת שירותים נוספים לדמי מנוי.

לסיכום, גם אם שירותי האינטרנט האלחוטי יניע את הצמיחה בתעשיית הטלקום, אנו מצפים כי בשנה הקרובה תהיה ירידה במספר המצטרפים החדשים לשירותי אינטרנט סלולריים לעומת שנים קודמות והתחרות בענף תמשיך להיות חריפה.

עקומת הלקוחות לשירותי אינטרנט נייד גדלה בקצב איטי יותר ויותר, מה שמעיד על רווית השוק. השקת טכנולוגיית ה – LTE  או פיתוח נוסף של שירותי M2M  לאינטרנט עלולה לגרום לגידול באזורים פחות עירוניים, אך מגמות אלה נצפות בפרספקטיבה יותר ארוכת טווח.

 

 

צור קשר עם:

טל הרמלין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל