אירועי ספורט גלובאליים ברוסיה כהזדמנות עסקית עבור החברות הישראליות

רוסיה תארח בשנים הקרובות מספר אירועי ספורט בינלאומיים והדבר יוצר הזדמנויות עסקיות עבור החברות הישראליות הפעילות בתחומי תקשורת, HLS, ניו-מדיה, תשתיות, מים ואיכות הסביבה.

רוסיה זכתה בשנים האחרונות באירוח של מספר אירועי ספורט גלובאליים כגון אולימפיאדת חורף שתתקיים בשנת 2014 בעיר SOCHI, מונדיאל (אליפות העולם בכדורגל) שיתקיים בשנת 2018 ב-11 ערים ברוסיה ועוד. כהכנה לאירועים הללו, תתבצע השקעה מאסיבית בתשתיות בערים ומחוזות שיארחו את המשחקים. לקראת האירועים נעשתה חקיקה מיוחדת והתקבלו החלטות ממשלה במיוחד לצורך הכנה למשחקים.

להכנות לשני האירועים שצוינו לעיל אמנם יש מאפיינים דומים, אך יש גם שוני משמעותי. בשני המקרים יש השקעה מאסיבית בכל התשתיות הפיזיות כגון בניית אצטדיונים, מלונות, תשתיות התחבורה (כבישים, רכבות, שדות התעופה), תשתיות התקשורת לצורך שידור המשחקים ועוד. המקורות התקציביים מתחלקים לשלושה חלקים לא שווים לפי הסדר הבא: תקציב הממשל הפדראלי, תקציבי המחוזות והשקעות של היזמים הפרטיים. מדובר בהשקעות של עשרות מיליארדי דולרים על כל אחד מהאירועים, כאשר ישנו גידול חד בהיקף התקציב במהלך הבנייה.

במקרה של אולימפיאדת חורף 2014, הוקמה חברה ממשלתית שניהלה את כל ההכנות ונקראת OLIMPSTROY. זה נבע מכך שמדובר היה בעיר אחד בלבד שהייתה צריכה לעבור שדרוג בתשתיות וניתן היה לנהל את התהליכים באופן מרוכז. במקרה של מונדיאל 2018, לא יהיה גורם אחד כזה בגלל ריבוי ערים המארחות והפיזור הגיאוגרפי הרב ולכן יהיו מספר רב של מוקדי מקבלי ההחלטות. יהיו החלטות שיתקבלו ברמה הפדראלית ויהיו גם החלטות שיתקבלו ברמת המחוז. להלן רשימת 11 הערים שיארחו את המונדיאל בשנת 2018: Moscow, St. Petersburg, Kazan, Nizhny Novgorod, Yekaterinburg, Samara, Sochi, Kaliningrad, Rostov-on-Don, Saransk, Volgograd.

רוסיה היא אחת מעשר הכלכלות הגדולות בעולם שצמחה במהירות  בעשור האחרון. הכלכלה הרוסית נשענת בעיקר על יצוא סחורות (נפט, גז, מתכות, יהלומי גלם, עץ וכד’). השקעה מאסיבית בתשתיות לצורך הכנות למשחקים יוצרת הזדמנות עבור חברות הישראליות לקבל ו/או להשתלב בפרויקטים בשוק הרוסי. רוסיה זקוקה לפתרונות טכנולוגיים שיש לחברות ישראליות ועבודה חכמה עם שילוב של שותף מקומי נכון יכולה לסייע ליצואנים הישראלים לחדור ו/או להעמיק את נוכחותם בשוק הרוסי.

 

צור קשר עם:

אדוארד שטיינבוק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל