קרן המטבע העולמית השלימה את הדוח השמיני במסגרת המימון המותנה לרומניה

לאחרונה פורסם הדוח השמיני של קרן המטבע הבינלאומית. הדוח משקף את הביצועים של רומניה בשנתיים האחרונות במסגרת הסכם המימון המותנה (Stand-By Arrangement (SBA)). הדוח מאפשר גיוס של 450 מילון “זכויות משיכה” (Special drawing rights (SDRs)) שהן בעצם שוות ערך לכסף, כיום כ 520 מיליון יורו. כך שהסכום הכולל של חבילת המימון אשר אושרה לראשונה במרץ 2011 עומד על כ 3,000 “זכויות” (SDR) שהם כ 3.5 מיליארד יורו.

גב’ נמת שפיק (Ms. Nemat Shafik), סגנית מנהל משלחת הקרן לרומניה, מסרה ש”רומניה סיכמה בהצלחה את חבילת המימון השנייה של הקרן”. ציינה לטובה שהכלכלה הרומנית יציבה ואינפלציית הבסיס (אינפלציה לטווח ארוך) נשמרת ברמה נמוכה. יחד עם זאת, הצמיחה עדיין נמוכה והסכנה לעליה ברמת האבטלה גבוהה. “יש להמשיך בתהליכי ההפרטה של חברות ממשלתיות, ביצוע רפורמה בתחום הבריאות, האנרגיה והתחבורה”. אציין שדווקא בתחום האחרון רומניה לא משדרת מסרים מרגיעים למשקיעים פוטנציאלים בכך ששני מנהלים מקצועיים של חברת הרכבות הרומנית (CFR) וחברת התעופה Tarom נאלצו להגיש התפטרותם עקב חוסר תמיכת משרד התחבורה בתכנית ההבראה שהציעו, ואילו בתחום האנרגיה, שונתה לאחרונה תכנית ההטבות למשקיעים באנרגיה מתחדשת (ראו הפוסט שלי סוף להשקעות הירוקות ברומניה?).

גב’ שפיק הוסיפה שהמדיניות המוניטרית טובה. המערכת הבנקאית במצב טוב יחסית מבחינת אולם עליהם להיערך למצבי משבר והכנת תכניות פעולה למקרי קיצון של הלוואות לא משולמות (non-performing loans).

עד כאן מקרן המטבע. אז אמנם המצב לא גרוע, אבל גם לא טוב. התחושה שלי היא שהכלכלה הרומנית בתקופת סטגנציה ארוכה, חברות חושבות עכשיו רק במונחים של עלות. כלומר, אל תדבר איתי על תועלת וחדשנות, תגיד לי כמה זה יעלה לי ואם יש משהו יותר זול…

צור קשר עם:

ארנון ארבל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל