סוף להשקעות הירוקות ברומניה ?

האם הקטנת ההטבות שהממשל הרומני מעניק למשקיעים בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת יחסל את התחום ?

הממשל הרומני אישר לפני אתמול שינוי בחוק המעניק הטבות לפרויקטים בתחום האנרגיות המתחדשות דבר אשר עשוי לצנן ההתלהבות של משקיעים פוטנציאלים. ההטבות, אשר ניתנות בצורת “תעודות ירוקות” (Green Certificates GS) אשר הן בעצם מדד לתשלום עבור ההשקעה ומשתנה בהתאם לסוג הפרויקט (רוח, סולארי או הידרו).

החלטה הינה כתוצאה מגידול ניכר בהשקעות במדינה (ראו הפוסט שלי רומניה – בוננזה של אנרגיה ירוקה), הרבה מעבר לציפיות דבר היוצר מעמסה פיננסית על הכלכלה הרומנית המקרטעת ולרמות רווח והחזר גבוהות הרבה מעל למקובל בהשקעות אחרות לדברי גורמים בממשל הרומני.

מדובר על הפחתת שתי תעודות מתוך שש הניתנות כיום לכל מגוואט ייצור המוזן רשת החשמל הארצית בפרויקטים פוטו-אלקטריים. לשינוי זה משמעות מידית על מידת הרווחיות של פרויקטים בתחום. התעודות ניתנות להמרה בשוק בערכים של בין 27 ל 55 יורו.

השינוי יכנס לתוקף בתחילת יולי, כאשר המנגנון יהיה כלהלן: הרגולטור על תחום האנרגיה הרומני (Romanian Energy Regulatory Authority (ANRE ייתן באופן תיאורטי שש תעודות אולם ישמור בהחזקתו שתי תעודות עד מרץ 2017. אז יוחלט אם לתת למשקיעים התעודות או לא.

כמובן שהשינוי מעורר תגובות קשות מצד המשקיעים. נשיא איגוד התעשייה הפוטו-אלקטרית הרומנית ((Romanian Photovoltaic Industry Association (RPIA), מר סיפריאן גולדאנו (Ciprian Glodeanu) מסר ל PV magazine שלצערו, הממשלה מפרה הבטחות שלא לפגוע בהשקעות לפני ינואר 2014.

החלטה מעבירה מסר של חוסר יציבות למשקיעים זרים, ציין גולדאנו והוסיף שהמסר הוא של ממשל אשר אין לו חזון וראיה לטווח ארוך. רק ביולי 2012 קיבלה הממשלה את חוק מספר 134/2012, אשר קבע שלא תהיה הקטנה במספר התעודות לפני ינואר 2014 עבור השקעות בפוטו-אלקטריקה, ולא לפני ינואר 2015 לטכנולוגיות אחרות.

יחד עם זאת, יש לציין שבמדינות שונות באירופה היו שינויים דומים. לפני מספר שנים ספרד ביצעה פעולה דומה שיצרה זעם אצל משקיעים. הבעיה היא רצון הממשלה להביא השקעות בתחם בזמן קצר ע”י תמריצים גבוהים שיוצרים לחץ פיננסי רב על המדינה ומאלצים אותה לנקוט צעדים דרסטיים אשר פוגעים במשקיעים של הגל השני, אילו שלא הספיקו להכנס כאשר התנאים היו אופטימליים.

המחלקה הכלכלית עוקבת אחר השינויים בתחום.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל