כלכלת בולגריה: המשך קיפאון או מעבר לצמיחה

דוח שפרסמה לאחרונה חברת הניתוח הכלכלי הלונדונית Capital Economics Ltd.  לא מבשרת טובות לבולגריה. החברה צופה המשך סטגנציה עד שנת 2014 לפחות, לפני חזרה להתרחבות מסוימת של 2% עד 3%, מוסרת סוכנות החדשות הבולגרית “Novinite.Com”.

בעוד שכלכלת בולגריה, החברה הענייה ביותר באיחוד האירופי, צמחה ביותר מ 6% לשנה לפני 2008, שלוש השנים האחרונות לא היו טובים לבולגריה והצפי הוא שגם שנת 2013 לא תהיה דומה לשנים הטובות ההן של טרום 2008.

 הגורמים אותם חייבת הממשלה לפתור הם השבת אמון המשקיעים הזרים, שיפור הבירוקרטיה והקטנת רמת השחיתות. ברור לכולנו שאמון המשקיעים הזרים תלוי באופן חד ערכי בשני הגורמים האחרונים.

 סך ההשקעות הזרות בבולגריה בשנת 2012 היה כ 1.4 מיליארד יורו, לעומת 1.25 מיליארד יורו בשנת 2011 (על סמך נתוני הבנק הלאומי הבולגרי Bulgarian National Bank (BNB)).

התוצר המקומי הגולמי של בולגריה הפגין צמיחה אנמית של 0,4% (2010), 1,7% (2011) ו0,5% (2012), בעקבות המיתון בגוש האירו, החשש הוא כמובן שהמשך צמיחה כה נמוך ועלול לגרום לבעיה רצינית ברמת האבטלה במדינה (12.4% אבטלה בנובמבר 2012).

בין הגורמים שפוגעים במדינה הם ביקושים מקומיים חלשים, סקטור חקלאי חלש וחוסר אפקטיביות בספיגת כספי הסיוע של האיחוד האירופי. יתרה חיובית בחשבון השוטף שנרשמה בשנת 2009 היא היום כבר זיכרון רחוק והגרעון בשלוש השנים האחרונות 2009-2011  כבר הגיע לחמישה מיליארד לבה, כ 2.5 מיליארד יורו. ואם לשפוט על פי יכולת המימון של המדינה, הגרעון לא צפוי להתאזן אלא בעוד לפחות שבע שנים.

בתקציב של בולגריה נצבר גירעון תקציבי של 128 מ’ BGN (1 יורו=2 BNG) באחד עשר החודשים הראשונים של 2012. למרות שעדיין מתחת ל -3% מתוצר המקומי הגולמי שהוא הסף המותר ע”י האיחוד האירופי, מומחים מזהירים בפני היסחפות למערבולת כלכלית של חוסר איזון בין הוצאות הממשלה ליכולת לגייס חזרה המימון הדרוש, ולכן נדרש להמשיך במגמה של הקטנת ההוצאות.

התפתחויות הפיננסיות של בולגרייה תהיינה תלויות במידה רבה בשני גורמים עיקריים: יציבות פוליטית ומלחמת חורמה בשחיתות ובהתפתחויות כלכליות מחוץ למדינה, היבט אשר לא נראה מבטיח לאור הסטגנציה הכלכלית באירופה.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל