כניסת רוסיה ל-WTO, השפעותיה על סחר החוץ והזדמנויות לחברות ישראליות

בתאריך 16.12.2011 נחתם בז’נבה פרוטוקול ההסכם להצטרפותה של רוסיה לארגון הסחר העולמי וזאת לאחר מו”מ שנמשך 18 שנה. החותם מטעם רוסיה היה מר מקסים מדבקוב, מנהל המחלקה לענייני ארגוני סחר של המשרד לפיתוח כלכלי ברוסיה. רוסיה הפכה להיות חברה מלאה ב-WTO ב-23 ביוני 2012 לאחר אשרור כל המסמכים ע”י הפרלמנט הרוסי. איך ישפיע אירוע זה על סחר חוץ של רוסיה ואיזה הזדמנויות הוא יותר עבור החברות הישראליות?

במסגרת הסכם הכניסה ל-WTO, התחייבה רוסיה להוריד באופן הדרגתי את המכסים ברוב התחומים בתעשייה ובחקלאות. הורדת מכסים זו תשפר את כושר התחרות של יצואנים ישראלים מול המתחרים המקומיים בשוק הרוסי ותיצור הזדמנויות עסקיות חדשות עבור חברות ישראליות באחת מעשרת הכלכלות הגדולות בעולם. חשוב גם לעקוב מקרוב אחרי שילוב בין חברות רוסיה בארגון הסחר העולמי לחברות שלה באיחוד המכס עם בלארוס וקזחסטאן שאינן חברות ב-WTO. Russia

במהלך השנה הראשונה של חברות הרוסית ב-WTO, כמעט ולא יהיו הורדות בשיעורי המכס. התקופה שבמהלך אמור לרדת שיעור המכס משתנה בין הסקטורים השונים ונמשכת בין שנה ל-7 שנים. בסוף התקופה, תהיה ירידה בשיעורי המכס הממוצעים על מוצרי תעשייה מ-11.1% ל-8.2% ועל מוצרי החקלאות מ-13.2% עד 10.8%. להלן דוגמאות נבחרות של הורדות מכס שיתרחשו במהלך 7 שנים: תהיה ירידה של מכס על תרופות מ-15% ל-6.5%, על תוצרת מעובדת מ-9.5% ל-7.3%, ירידה בשיעור המכס על היין המיובא ועוד.

כניסתה של רוסיה ל-WTO ובעקבות כך הורדת מכסים והצורך להתנהל ביחסי סחר חוץ לפי אמות מידה של ארגון הסחר העולמי, אמורים להקל על החברות הישראליות הפעילות או המתכננות לפעול בשוק הרוסי. כמו כן הצטרפותה של רוסיה ל-WTO, מאפשרת להתניע מולה את תהליך מו”מ להסכם אס”ח. מו”מ זה יתנהל מול איחוד המכס רוסיה-בלארוס-קזחסטאן והצלחתו עשויה להוביל להגברת משמעותית של סחר חוץ עם אותן מדינות וליצור הזדמנויות עסקיות נוספות עבור החברות הישראליות.

צור קשר עם:

אדוארד שטיינבוק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל