עדכוני קורונה

תעשיית הקמעונאות הוותיקה שכוללת רשתות פיזיות, יאלצו לבחור בין שתי אופציות נדרשות: להדביק ולאמץ את קצב השינויים והחידושים בדרך של פיתוח ואימוץ טכנולוגיות חדשות או להימחק ולהיעלם משוק הצרכנים.
שי זריבץ'
עדכוני קורונה
אנו עדים לעניין רב וחיפוש אחר טכנולוגיות למידה מרחוק, עבור כלל הגילאים, שייתנו מענה איכותי וייחודי לתקופה הזו
אסתר אליאס
עדכוני קורונה
ברק גרנות
עדכוני קורונה
נכון לכתיבת שורות אלו, תאילנד מתמודדת בהצלחה יתרה עם מגיפת הקורונה במדינה – בפן הבריאותי. בפן הכלכלי צפויים למדינה לא מעט אתגרים הנובעים מאבני הבניין עליהן מושתת הכלכלה התאילנדית- תיירות ויצוא.
דגן אלוני
עדכוני קורונה
להלן סקירה כלכלית מורחבת, כולל התייחסות לאינדיקטורים הכלכליים בתקופת הקורונה והתחזית להשפעה על הכלכלה הפולנית.
שרה-אן מאדי
עדכוני קורונה
הפרויקטים המתוכננים והשאיפות של הרוסים בכל מה שקשור לפיתוח טכנולוגי ודיגיטליזציה של המשק, מהווים הזדמנות עבור חברות ישראליות העוסקות בטכנולוגיה או בתחומים המדוברים בצו, זו הזדמנות בשבילן להראות את יתרונן היחסי ולנסות להשתלב בתעשייה המקומית.
יקיר דוידסון
עדכוני קורונה
מגיפת הקורונה הגלובאלית, תפסה את ההודית רגע לפני תחילת שנת הכספים החדשה. שנת הכספים ההודית, יש לומר, אינה מתחילה בראשון בינואר – כמקובל במדינות המערב ובישראל – אלא משתרכת בין הראשון באפריל ועד סוף מארס שלאחריו.
ברק גרנות
עדכוני קורונה
1.5 מיליון חולי קורונה בעולם, מתוכם כ 435 אלף בארה"ב. יותר ממחציתם בצפון החוף המזרחי – אתם יכולים לעזור! (ואולי גם להרוויח).
ינון אלרועי
כמעט חודשיים שתושבי סין היו בהסגר וכעת נראה שרוב תושבי העולם בדרך לחוויה דומה. זאת ללא ספק תקופה מאתגרת, שכמותה עוד לא ראינו, עם השבתת הייצור, המסחר וההשקעות כמעט לגמרי ברחבי העולם, אך עם כל הקושי והחרדה אנו מאמינים שיש סיבה גדולה לאופטימיות וסין מציעה לנו מקרה למידה נהדר.
אב ירמישין
יצואנים נכבדים, צו היבוא והיצוא (פיקוח על יצוא טובין, שירותים וטכנולוגיה דו-שימושיים), תשס"ו-2006 מסדיר את נושא הפיקוח על יצוא הדו-שימושי בישראל וקובע כי רשימת הפיקוח שמדינת ישראל פועלת לפיה תהיה מבוססת על רשימת הטובין והטכנולוגיות הדו-שימושיים של הסדר ואסנאר. בתאריך 05.12.2019 פירסם הסדר ווסנאר עדכון שנתי לרשימות הפיקוח של הטובין, הטכנולוגיה והשירותים הדו-שימושיים (להלן "עדכון ואסנאר").
מטה מינהל סחר חוץ
כמו מרבית מדינות העולם, גם הממשלה הטיוואנית גיבשה חבילת חילוץ במטרה לסייע לעסקים שנפגעו מהתפרצות נגיף הקורונה. בפוסט הזה אנסה לתאר חלק מהקשיים הללו ולפרט על צעדי הסיוע הכלכליים שמספקת הממשלה הטיוואנית לכלכלה.
צליל להב
סגר כללי הוחל במדינה החל מהיום (ה-1 באפריל) ועד ל-15 באפריל החל מחצות ביום רביעי (31/3/20) הוכרז סגר כללי בוייטנאם כולה. הממשלה מבקשת מהאזרחים לא לצאת מהבית ואוסרת על מפגשים של יותר משני אנשים בציבור (משרדים חיוניים ובתי חולים מוחרגים). העוצר צפוי להימשך 15 יום, תחת הנהגתו של ראש הממשלה נגוין סואן פוק (Nguyen Xuan Phuc) וקורא לאזרחים בני אותה משפחה, כפר, קהילה או מחוז להישאר במקום ולא לנוע.
יניב טסל
פתרונות לכליאה ביתית ולעדכון טכנולוגי של בתי הסוהר בקולומביה בצל משבר הקורונה מערכת הכליאה בקולומביה כוללת לצד בתי הסוהר ה"רגילים" גם חלופות כגון הגבלת תנועה בחווה (עבור חיילי גרילה לשעבר שלא היו מעורבים בפשיעה חמורה). על אף החלופות, כמה מבתי הסוהר בקולומביה הינם מהצפופים ביבשת, ובחלקם תפוסת האסירים עומדת על 150%. למעשה, ב-15 השנים האחרונות – מספר האסירים בקולומביה הוכפל, בעוד שקצב הרחבת מתקני הכליאה לא הדביק את הגידול במספר האסירים.
ניר אדם סלע
הזדמנות עסקית בקולומביה
אמש הכריז ראש עיריית מוסקבה על עוצר דה פקטו בבירה הרוסית. אם כל העולם נאבק כבר תקופה ארוכה בקורונה, הרוסים שסגרו את הגבול הארוך עם סין מוקדם במערכה, למעשה העלו הילוך במלחמה בוירוס רק בשבועיים האחרונים. בו זמנית הם מנהלים מלחמה אחרת, עיקשת ועם השלכות הרות גורל עבורם – המלחמה על מחירי הנפט.
יקיר דוידסון
עדכוני קורונה
שנת 2020 התחילה עבור ברזיל עם אופטימיות זהירה וצפי לצמיחה משמעותית יותר אחרי משבר כלכלי חריף, חילופי שלטון והתמודדות עם שחיתות רבה בסקטור הפרטי והציבורי, זו היתה אמורה להיות השנה שתביא עמה סוף סוף אחוזי צמיחה משמעותיים למדינה-יבשת שנקראת ברזיל. האופטימיות הזו נפגשה חזיתית עם וירוס קטן, Covid 19, שמאתחל את תוכניות העבודה והצמיחה של כל כלכלות העולם וברזיל ביניהן.
צחי רייך
כמו מרבית מדינות העולם גם בריטניה חווה את משבר הבריאות העולמי כתוצאה מהתפשטות וירוס הקורונה, או בשמו המקצועי COVID-19. מי שעוקב אחר ההתפתחויות בממלכה המאוחדת בוודאי יודע כי הממשלה הבריטית נקטה תחילה בגישה שונה מרוב המדינות וניסתה להכיל את ההתפשטות תוך ניסיון לשמר עד כמה שניתן את שיגרת החיים – בבחינת הישאר רגוע והמשך – keep calm and carry on. זאת בשונה מאסטרטגיית ההגבלות המחמירות שנקטו מדינות אחרות.
יריב בכר
ביום שלישי, ה-24 לחודש, הודיע ראש ממשלת הודו – נרנדרה מודי – על סגר כללי בכל מדינות הודו וטריטוריות האיחוד המרכיבות את הרפובליקה. הודעה זו באה בעקבות 'סגר התנדבותי' שהוכרז והתקיים ביום ראשון 22.3, והוכיח את עצמו חלקית בלבד, כמו גם על רקע המציאות בשטח, במסגרתה הכריזו עשרות מדינות בתוך הודו על צעדי מניעה עצמאיים כגון: בידוד אוכלוסייה, סגירת מעברים, עצירת פעילות תחבורה צבורית, איסור כניסת זרים וצמצום משמעותית של הפעילות המסחרית. לאור כל האמור, החליט ראש הממשלה ההודי על סגר ועוצר כללי שיחול על כל האזורים והמדינות בהודו לתקופה של 21 יום.
ברק גרנות
עדכוני קורונה
וקדם יותר החודש, הצהיר ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, על הקדשת 212 מיליארד זלוטי לטובת חבילת סיוע ממשלתית ליזמים ולכלכלה – "אנו רוצים להפחית את ההשפעות השליליות של וירוס הקורונה באמצעות פעילויות השקעה וכלכליות מתאימות", כך מורבייצקי. פרויקט המגן הכלכלי והחברתי נגד המשבר נועד לסייע ליזמים ועובדים לאור התפרצות נגיף SARS-Cov-2והוא יכסה 5 נושאים: בטיחות עובדים, מימון חברות, הגנה על הבריאות, חיזוק המערכת הפיננסית ותכנית השקעות ציבורית.
שרה-אן מאדי
עדכוני קורונה
אפתח בדיווחים הרשמיים, המעידים על כך שהונג קונג מתמודדת עם גל נוסף של ווירוס הקורונה. אפשר לקרוא לו גל שני ואילו המקומיים אפילו מגדירים זאת כגל שלישי, כאשר הגל השני הוא הידבקויות מקומיות שהיו במהלך חודש פברואר.
אסתר פרץ בורק
עדכוני קורונה
בדומה למדינות אחרות בעולם סינגפור הציגה אתמול חבילת תמריצים משמעותית כדי ללחום בהשפעות הכלכליות השליליות שמייצרת מגיפה הקורונה. חבילת התמריצים היא ניכרת- בגובה של כ-38 מיליארד דולר אמריקאי, שהם כ- 11% מהתוצר של סינגפור, זאת בנוסף לתכנית התמריצים הראשונה שהייתה בגובה של כ-4 מיליארד דולר. מקור המימון לחבילה הוא רזרבות תקציביות של ממשלת סינגפור, שרק פעם אחת בעבר ניתן אישור להשתמש בהן- במהלך המשבר העולמי של 2008.
יואב סיידל
עדכוני קורונה
בימים אלו של משבר הקורונה, חברות התעופה ממשיכות להוביל טיסות מטען לישראל וממנה. באדיבות רשות שדות התעופה, תוכלו למצוא מטה את רשימת חברות התעופה אשר ממשיכות להוביל מטענים לישראל וממנה, וכן לוח טיסות מעודכן לתקופה שבין 20-28 במרץ.
תומר היווי
עדכוני קורונה
עקב משבר הקורונה נוצרו בדרום קוריאה בפרט ובעולם בכלל מחסורים גדולים במסיכות רפואיות ובחומרים מהן הן עשויות (MeltBlown Filters). מצב זה הביא את ממשלת דרום קוריאה להוציא הוראות שעה האוסרות על ייצוא מסיכות ולהקציב שתי מסיכות בלבד לאדם לשבוע, על אף כושר ייצור יומי של כ-13 מיליון מסיכות. כיום בקוריאה אנשים רבים משתרכים בתורים ארוכים על מנת לממש את זכאותם, בימי חלוקה קבועים על פי שנת לידה.
יניב גולדברג
עדכוני קורונה
מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, פועל לגבש תמונת מצב עדכנית על תחום ההובלה הבינלאומית לאור משבר הקורונה, לצרכי החברות והתעשייה בישראל. תמונת המצב נשענת על שיחות עם חברות הובלה ולוגיסטיקה ועם התעשייה, פרסומים ודיווחים שונים וכן עדכונים מנספחים כלכליים הפרוסים ברחבי העולם.
תומר היווי
עדכוני קורונה
האם רצף המשברים שאוסטרליה מתמודדת איתם יפגעו בכלכלת המדינה? מחצית שנת 2019 ותחילת שנת 2020 אינם מבשרים טובות לכלכלת אוסטרליה שמתמודדת עם משבר גלובלי מתגלגל – התפרצות נגיף הקורונה בעולם, שפורץ מיד אחרי משבר לאומי קיצוני שנבע משרפות היער העצומות שהכו באוסטרליה ויש להן השפעה רחבה ומתמשכת על כלכלת אוסטרליה ופגיעה משמעותית בתעשייה המקומית.
שי זריבץ'
עדכוני קורונה
ביפן מדווחים נכון להיום -10.3 521 מקרי קורונה (לא כולל ספינת התענוגות) מתוכם 9 נפטרו ו-86 הבריאו. באופן כללי אין תחושת פניקה ברחובות (פרט לריקון הסופרים- בעיקר קנייה של נייר טואלט שככל הנראה אספקתו תפגע), התחבורה הציבורית פועלת כרגיל, היפנים לובשים מסיכות (כמו בימים רגילים) ומקפידים על שטיפת ידיים.
נועה אשר
עדכוני קורונה
לצד הידיעות על הגבלות חסרות תקדים על האוכלוסייה בישראל והמבקרים בה למניעת התפשטות נגיף ה"קורונה", את המצב בפרו ניתן לתאר כ"רגוע" על גבול השאנן. נכון לעכשיו פרו איננה סוגרת את שעריה בפני הבאים משום מדינה בעולם, כולל סין עמה לפרו יחסי מסחר ענפים, ולפי הצהרות משרד הבריאות המקומי MINSA גם אין כוונה לעשות זאת בקרוב.
לאו (אריק) מקוך
בות נכתב על המשמעויות הכלכליות של התפרצות נגיף הקוביד 19 (הידוע בכינוי "וירוס הקורונה"). להתפרצות יש משמעויות מרחיקות לכת לכלכלה הסינית ולכלכלה העולמית, ועל כך נכתב רבות. זווית מעניינת להתפרצות נוגעת לפעילות של חברות הענק הסיניות. כיצד הן מתמודדות ומסייעות למאמץ הלאומי למיגור הנגיף.
ניב חנן
המיוחד בהתפשטות וירוס הקורונה באיטליה היא המהירות שבה עלה מספר החולים ממספר בודד של מקרים ליותר מ 200 מקרים במהלך סוף השבוע.
יונתן הדר