מבזקים
יום שישי , 23 אוגוסט 2019
דף הבית » אודות צוות המשימה

אודות צוות המשימה

צוות המשימה הבין-משרדי לקידום הקשרים הכלכליים בין ישראל וסין בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, הוקם בחודש מאי 2013, בעקבות ביקורו של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, בסין, ובשל ההבנה כי גיוון שווקי היעד של ישראל קריטי לעתידה הכלכלי.

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, וראש ממשלת סין, מר לי קה-צ'יאנג, בהיכל העם בבייג'ין (צילום: לע"מ)

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, וראש ממשלת סין, מר לי קה-צ'יאנג, בהיכל העם בבייג'ין (צילום: לע"מ)

בעקבות ביקור ראש הממשלה בסין החליטה ממשלת ישראל ב-19 במאי 2013 על קיום שיתוף פעולה מוגבר בין הממשלות, המתמקד ביצירת הזדמנויות לשיתופי פעולה בין חברות ישראליות וסיניות, הגדלת היקפי ההשקעה הישירה בין המדינות, חיזוק העשייה המשותפת במחקר אקדמי ופיתוח והתאמת טכנולוגיות, מוצרים ושירותים ישראליים לשוק הסיני.

במסגרת החלטת הממשלה הוקמה ועדת שרים לתיאום שיתוף הפעולה בין ישראל וסין, בראשות ראש הממשלה ושר החוץ, אשר מתכנסת אחת למספר חודשים, בהתאם לצורך. במקביל הוקמה ועדת מנכ"לים בין משרדית בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה ובהשתתפות המנהלים הכלליים של משרדי הממשלה השונים, לצד נציגים ממשלתיים נוספים. ועדת המנכ"לים פעלה לגיבוש יעדים ותכנית פעולה מפורטת לחיזוק הקשרים הכלכליים בין המדינות ולהגברת הסחר, ההשקעות ההדדיות ופרויקטי המחקר והפיתוח המשותפים. עם השלמת בניית תכנית העבודה ואישורה על ידי ועדת השרים בחודש מאי 2014 סיימה ועדת המנכ"לים את עבודתה וצוות המשימה קיבל את האחריות הביצועית על הוצאת התכנית אל הפועל, בכפוף לוועדת השרים.

בצוות המשימה חברים נציגי הגופים האמונים באופן שוטף על הקשרים הכלכליים בין ישראל וסין, ואשר מפעילים מגוון כלי סיועלחברות ישראליות המבקשות להרחיב את פעילותן בסין, או לחדור לשוק הסיני.

 

הצוות עובד בשיתוף צוות ממשלתי מקביל בסין, אשר כפוף למשרד ה-NDRC (National Development and Reform Commission). ה-NDRC הוא הגוף האחראי על התכנון המקרו כלכלי בסין ומתוקף כך נהנה מגישה למגוון פרויקטים ברמה הלאומית, הפרובינציאלית והעירונית, לאור תכנית החומש שהוא מפרסם ומופקד על ביצועה.

צוות המשימה אחראי על תיאום והכוונת כלל הצעדים לקידום והרחבת הקשריםהכלכליים עם סין והוא מחויב בדיווח לוועדת השרים. מינוי צוות המשימה יעמוד בתוקף עד סוף שנת 2017, כשלאחר מכן האחריות על הרחבת וקידום הקשרים הכלכליים עם סין מטעם הממשלה תחול על משרדי החוץ והכלכלה.