התפרצות הקורונה בשנגחאי והשפעותיה הכלכליות

מזה כחודשיים העיר שנגחאי חווה התפרצות משמעותית של מקרי קורונה בעיר. החל מאמצע מרץ נסגרו מערכות החינוך בעיר ובשבוע שלאחר מכן יותר ויותר מקומות עבודה נסגרו ועברו לעבודה מהבית. בסוף מרץ החלק המזרחי של העיר נכנס לסגר והחל מה-1.4.22 החלק מהערבי והגדול יותר של העיר נמצא בסגר. הסגר הוא מוחלט כך שאין חנויות פתוחות, מסעדות, וכל האנשים בעיר, 26 מיליון, נשארים ועובדים מבתיהם.

על פי הנתונים הרשמיים בסין, התמ”ג של שנגחאי ב-2021 עמד על 681 מיליארד דולר, המהווים כ-3.8% מסך התמ”ג של סין. כאשר מסתכלים על אורך הסגר שהוא כמספר שבועות, ניתן לומר כי ההשפעה על כלכלית סין היא לא משמעותית בטווח הבינוני והארוך. בטווח הקצר יש השפעות בעיקר בשל שיבושים בנמלי האוויר והים של העיר. נמל שנגחאי הוא הנמל הגדול והעמוס ביותר בעולם, והסגר פוגע ביכולת להפעיל אותו באופן רציף ובאותן תפוקות כפי שהיו לפני מספר שבועות. בנוסף בשנגחאי יש מספר מפעלים חשובים של ייצור כלי רכב ומוצרים אחרים, וגם פה יהיו עיכובים באספקה. למרות זאת, ההיסטוריה מוכיחה שערים שחוו סגר בשנתיים האחרונות, מבצעות תיקון בתמ”ג כך שההשפעה השנתית על התמ”ג של העיר היא לא גבוהה, וסביר להניח שכך יהיה גם הפעם.

המרכז הפיננסי של שנגחאי בזמן הסגר

ההשפעה על חברות ישראליות

ראשית חשוב לציין, כי הנספחות הכלכלית בשנגחאי ממשיכה לעבוד ולספק שירות לחברות ישראליות בין אם זה חיבורים עסקיים או קשר מול ספקים ורשויות שונות בשנגחאי.

כפי שצוין לעיל ההשפעה המרכזית של הסגר הינה עיכובים באספקה, ונקודה זו תקפה גם לחברות ישראליות. בנוסף ייתכן ויהיה קושי ביצירת קשר עם ספקים משנגחאי ושותפים עסקיים – במידה ונתקלתם בבעיות אלה, אנא פנו אלינו.

בנוסף, צריך לזכור ששנגחאי הינה עיר במעמד פרובינציה, ולכן ההתפרצות כעת משפיעה אך ורק על העיר שנגחאי. מסביב לעיר, באזור שנקרא הדלתא של נהר היאנגצה יש ערים מרכזיות נוספות כמו סוג’ו, האנגזו, ננג’ינג ועוד שם העסקים ממשיכים כמעט כרגיל. אנו בנספחות הכלכלית בשנגחאי נשמח להמשיך ולסייע בחיבורים עסקיים לחברות בכל אזור מזרח סין.

ניתן לפנות באמצעות המייל או לעקוב אחר דף ה Linkedin שלנו לעדכונים שוטפים.

 

 

 

 

צור קשר עם:

ניב חנן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל