סקטור מדעי החיים – סקירה ותכנית עבודה של הנספחויות הכלכליות בסין

בסין חיים כמעט מיליארד וחצי איש. אני, שמשרתת את מדינת ישראל בבייג’ינג כבר מספר שנים, לא מצליחה להבין את גודל המספר הזה.

זה אומר שבתחומים רבים מדובר בשוק הצריכה הגדול ביותר בעולם, לרבות בתחום שירותי הבריאות. 80% מבתי החולים בסין ממוקמים בערים, כאשר תושבי הכפרים הערים הרחוקות אינם זוכים לטיפול רפואי בסיסי. עד לא מזמן מודל שירותי הבריאות בסין היה מסורתי.

מודל זה עבר שינוי מהקונספט המסורתי ונוצר מודל שירותי בריאות מקיף יותר אשר מתקדם טכנולוגית ודיגיטלי. בעוד שבתי חולים ומתקנים רפואיים שודרגו ושכללו את התפעול שלהם, שירותי רפואה מקוונים הפכו למנוע הצמיחה החדש של התחום. כיוצא בזה, שירותים מבוססי אינטרנט, לצד טכנולוגיות רפואיות מתקדמות, הם תחומים בהם הביקוש צפוי לעלות בצורה יוצאת מן הכלל בשנים הבאות. כמו כן, הממשל הסיני העמיד רפורמות בסך מאות מיליארדי דולרים בכדי לשפר את כל תחום מדעי החיים ושירותי הבריאות בסין, מעט על זה סקטור מדעי החיים ועל ההזדמנויות העסקיות לחברות ישראליות במאמר זה.

  • בריאות דיגטלית, 5G ובינה מלאכותית:

במהלך המגיפה, טכנולוגיות מבוססות 5G וטיפול רפואי אשר משתמשים בבינה מלאכותית השפיעו על כל ההיבטים של מניעה וטיפול במגיפה. לדוגמא, באבחון מרחוק וטיפול, רשת 5G מספקת מהימנות גבוהה וזמני השהייה נמוכים בתשדורת של כמויות מידע אדירות, שפרצו את הגבלות האחסון. בנוסף, הבינה המלאכותית הופכת את אבחוני הרופאים לחסכוניים בזמן ויעילים יותר. תחום זה נמצא במרכז העשייה של חברות מתחומים מגוונים, חברת ביטוח, ענקיות טכנולוגיה וחברות מדעי חיים קלאסיות.

  • טיפול רפואי מקוון:

גישה חדשנית ומשלימה נכללה ברוב מערכות הבריאות בסין – טיפול רפואי מקוון. שחקנים מובילים בתעשייה, כגון AliHealth מבית Alibaba, פלטפורמת הרופא הטוב של Ping An, ופלטפורמת WeDoctor של Tencent-backed, כולן הפכו למעורבות יותר באספקת ייעוץ ואבחון מקוונים, וכן גם ייעוץ פסיכולוגי בתקופת המגיפה. בעקבות מדיניות מועדפת ותמיכת הממשלה, הטיפול הרפואי המקוון באינטרנט צפוי לקבל חשיבות גדולה אף יותר בזכות מהפיכת הבינה המלאכותית והביג דאטה, גדילת והתחזקות מעמד הביניים והדרישה הגוברת לטיפול רפואי נגיש ואיכותי.

  • מכשור רפואי:

תחום זה מהווה 25% אחוז מסך היצוא הישראלי לסין בשנה החולפת. בכדי לעודד טיפול איכותי מינהל התרופות הסיני (NMPA) מאפשר מסלול רישום מהיר למוצרים חדשניים. בעבר יכלו ליהנות ממסלול זה חברות מקומיות בלבד, אך בשנים האחרונות, אנו עדים להתחזקות של חברות מכשור רפואי בינלאומיות בשוק הסיני, לרבות חברות ישראליות, שאף נהנו ממסלול רישום מהיר זה.

  • תרופות:

כיום, סין היא אחד מהשווקים הגדולים בעולם הרפואה והיא עתידה להפוך למובילה עולמית בחדשנות ובפיתוח תרופות. כתוצאה ישירה של רפורמות בסך עשרות מילרדי דולרים במטרה להעלות את רמת השירות הניתן בבתי חולים ציבוריים, הקמת רשתת של מרפאות קהילתיות והגדלת מלאי התרופות הקיים. בשנת 2018 עמד שוק התרופץת הסיני על שווי של 135 מילארדי דולרים והערכה הינה שב-2023 השוק יגיע לכ-170 מילארדי דולרים (ויהווה 30% משוק התרופות העולמי). בסין תעשייה של תרופות סיניות מסורתיות (TCM) אך לצידה מתחת בקצב מהיר תעשייה של תרופות מערביות, כדוגמת חיסונים.

הממשל הסיני משקיע משאבים רבים בהפיכת סין למוקד של מחקר ופיתוח בתחום זה. הרפורמות הממשלתיות התמקדו במשיכת חברות זרות לסין בהאצה של תהליך רישום רגולטורי, כולל מסלול רישום מהיר לתרופות חדשניות שנותנות מענה לביקוש מיוחד בסין, החמרת התקנים והבטחת בטיחות ויעילות של התרופות והגנות קניין רוחני מוגברות.  ענקיות תרופות בינלאומיות נמצאות בשוק הסיני ומדווחות על שיעורי צמיחה דו ספרתיים בשנים האחרונות.

  • מדיניות הממשל: 

השינויים הדינאמיים בתחום החברתי-דמוגרפי בסין, כגון, עליה באוכלוסיה המבוגרת ושיפור תנאי המחיה, לצד הדרישה הגוברת לטיפול רפואי נגיש ואיכותי, הובילו לרפורמות נרחבות במגזר הרפואי במדינה ופיתוח רפורמות אלה הפך למטרה אסטרטגית של הממשל. האתגרים בסין במגזר הרפואי רבים:

  • בעוד סין מהווה כ-22% מאוכלוסיית העולם, המשאבים רפואיים בה מהווים כ-2% משאר העולם.
  • מרבית המתקנים הרפואיים נמצאים בערים ואין מענה מספק לתושבי הכפרים.
  • בתי החולים נותנים מענה לכלל הבעיות, כולל פציעות או מחלות קלות מה שיוצר עומס עצום על בתי החולים ומוביל לזמני המתנה ארוכים לטיפולים קלים ומורכבים.
  • בסין מעל ל-33,000 בתי חולים אך 7.6% מהם נותנים מענה ברמת איכות גבוהה, כל השאר נעים בין דירוג בינוני או נמוך וכ-33% מבתי החולים בסין לא נכנסו לדירוג כלל. בין בתי החולים אין תקשורת כלל.

ביולי 2019 הממשל הסיני שחרר תכנית פעולה ליוזמת בריאות 2030 בסין, המדגישה את תפקידם הבסיסי של שירותי הרפואה הציבוריים בפיתוח החברתי והכלכלי של המדינה..

לצד פתיחת השוק החופשי ופתיחת יוזמות זרות, חברות זרות עם יתרון טכנולוגי יכולות להנות מהזדמנויות עסקיות נרחבות בסין.

השחקניות הגדולות בתחום (מתוך כמיליון וחצי חברות הפעילות בסין בתחום מדעי החיים!) :

שם החברה בסינית שם החברה באנגלית מיקום
国药控股股份有限公司 Sinopharm Group Co., Ltd. Shanghai/Beijing
上海医药集团股份有限公司 Shanghai Pharmaceuticals Holding Co.,Ltd Shanghai
华润医药集团有限公司 China Resources Pharmaceutical Group Limited Beijing
九州通医药集团股份有限公司 Jointown Pharmaceutical Group Co., Ltd Wuhan, Hubei
重药控股股份有限公司 C.Q.Pharmaceutical Holding Co., Ltd. Chongqing
深圳市海王生物工程股份有限公司 Shenzhen Neptunus Bioengineering Co.,Ltd Shenzhen, Guangdong
南京医药股份有限公司 Nanjing Pharmaceutical Company Limited Nanjing, Jiangsu
中国医药健康产业股份有限公司 China Meheco Group Co., Ltd. Beijing
华东医药股份有限公司 Huadong Medicine Co.,Ltd. Hangzhou, Zhejiang
云南白药集团股份有限公司 Yunnan Baiyao Group Co., Ltd. Kunming, Yunnan
江苏恒瑞医药股份有限公司 Jiangsu Hengrui Pharmaceuticals Co.,Ltd Lianyungang, Jiangsu
瑞康医药集团股份有限公司 Realcan Pharmaceutical Group Co., Ltd. Yantai, Shandong
石药集团有限公司 CSPC Pharmaceutical Group Limited Shijiazhuang, Hebei/HongKong
嘉事堂药业股份有限公司 Cachet Pharmaceutical Co., Ltd Beijing
深圳迈瑞生物医疗电子股份有限公司 Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics Co., Ltd. Shenzhen, Guangdong
人福医药集团股份公司 Humanwell Healthcare (Group) Co.,Ltd. Wuhan, Hubei
中粮生物科技股份有限公司 Cofco Biotechnology Co., Ltd. Beijing

חשוב לזכור שסין הינה מעצמה טכנולוגית בתחומים רבים, אך בתחום מדעי החיים, יש למוצרים ישראליים ערך מוסף וצורך אמיתי.  בשנים האחרונות, אנו עדים לשיתופי פעולה עסקיים פורים בין חברות ישראליות וסיניות בתחום מדעי החיים ואין ספק ששיתוף הפעולה בין ישראל לסין בתחום הזה ילך ויתרחב, סין זקוקה לטכנולוגיות מתקדמות וישראל יכולה לספק אותן.

ב-2022, הנספחויות הכלכליות יקיימו מספר אירועים עסקיים לטובת קידום טכנולוגיות ישראליות בסקטור מדעי החיים בסין כפי שניתן לראות בתכנית העבודה המצורפת מטה.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר כאן על מנת להצטרף לאירועים אלו ולשמוע על הזדמנויות עסקיות נוספות שקיימות בשוק הסיני בתחום זה.

אתם גם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה– Linkedin שלנו לעדכונים שוטפים.

 

 

 

צור קשר עם:

אסתי איילון קובו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל