שנז’ן – העיר הראשונה בעולם בעלת תחבורה ציבורית חשמלית בלבד

היכולת של עיריות חזקות בסין להעביר רפורמות מרחיקות לכת בין לילה, הינה יכולת ייחודית לסין. בהקשר של תחבורה ואנרגיה מתחדשת יצא לי לבקר לאחרונה במחוז בעיר פושאן (שבדרום סין) המפעיל כיום קרוב ל-830 אוטובוסים המונעים על ידי תאי מימן. האוטובוסים פעילים בכל רחבי העיר ופיתחו ברחבי המחוז אקוסיסטם שלם של יצרניות אוטובוסים, חברות תאי דלק ופתרונות אחסון אנרגיה נוספים, חברות תשתיות מתאימות ועוד.

לפני המהפך של תאי המימן, היתה זו עיריית שנז’ן הדוגמה הבולטת בעולם להוצאה מן הכח אל הפועל של פרוייקטים גרנדיוזיים בתחום התחבורה. שנז’ן, נודעה כמי שהחליפה את כל ציי האוטובוסים שלה ממנועי דיזל להנעה חשמלית והעלתה אותם על הכביש ביום בהיר אחד והפכה להיות הראשונה בעולם על טהרת התחבורה החשמלית.

שנז’ן, עיר ההייטק של סין, הגובלת עם הונג קונג ומספקת לפרובינציית גואנגדונג את התרומה הניכרת ביותר לתמ”ג שלה, מאכלסת כ-13 מיליון תושבים. בקירבה של העיר התוססת והצעירה, פעילים כיום כ- 16,500 אוטבוסים- כולם חשמליים.

עיריית שנז’ן השקיעה מאות מיליונים בפרויקט צי האוטובוסים החשמליים שלה, אך זה לא מנע ממנה להשקיע גם בצי המוניות החשמליות, ובעזרת שיתופי פעולה עם ענקיות הרכב מדרום סין כמו BYD החליפה במהלך שנת 2018 את כל המוניות הפעילות בעיר למוניות חשמליות, כ-22,000 מוניות בסך הכול. לאחר ההצלחה המסחררת בתחום התחבורה הציבורית, שנז’ן איננה עוצרת וכבר החלה בתהליך של החלפת כלל רכבי העירייה לרכבים חשמליים כגון: משאיות זבל, משאיות לתיקון תשתיות וכבישים ועוד.

התשתיות להטענת ציי האוטובוסים והמוניות,  שתוכננו בקפידה החל משנת 2008 ועד להטמעתן בין השנים 2015 ל-2017 פרוסות ברחבי העיר ונותנות מענה אופטימלי. בנוסף לכך קיימים חדרי בקרה העוקבים אחר כלל האוטובוסים והמוניות, על מצבם המכני, מצב הסוללה, כמות הנוסעים, הק”מ היומי ועוד. עיריית שנז’ן מעודדת בעלי רכבים פרטיים לעבור גם כן לרכבים חשמליים על ידי המשך התאמת התשתיות והגדלת כמות תחנות ההטענה.

העיר שנז’ן מובילה את הטרנד של רכבים חשמליים הקיים בכל סין. בתחום הרכבים החשמליים בסין צפויה צמיחה של כ-30% בשנת 2021 וצפי מכירות של כ1.8 מיליון רכבים. והעיר שנז’ן ממשיכה לבנות תכניות על מנת לקדם את התחבורה החכמה בעיר ומתכוונת להמשיך ולבסס את מעמדה כעיר עם התחבורה החכמה הגדולה והמתקדמת בעולם.

הנספחות המסחרית בדרום סין עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות בתחום הרכב בעיר שנז’ן, מבססת קשרים עם מקבלי החלטות ויוזמת פעילויות משותפות במטרה לקדם טכנולוגיות ישראליות. חברות בתחום התחבורה החכמה, ערים חכמות וטכנולוגיות רלוונטיות אחרות שמחפשות הזדמנויות להיכנס לשוק בסין ובדרום סין בפרט, מוזמנות לפנות אלינו: guangzhou@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

שירלי קויפמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל