להחיות את כלכלת הונג קונג “למחר בהיר יותר”- נאום התקציב לשנת 2021-22

ב- 24 בפברואר נאם השר לעניינים הפיננסיים (Financial Secretary), פול צ’אן, את נאום התקציב של הונג קונג לשנת 2021/22 והתווה את תוכנית הממשלה לכלכלת הונג קונג והעלה הצעות שונות להתפתחויות המיסוי.

בתחילת נאומו התייחס השר לשנה המאתגרת שעברה הונג קונג ואמר כי המגיפה הביאה להחמרה במיתון הכלכלי. עוד ציין כי המגיפה גרמה לכולנו להבין שהגלובליזציה איננה רק כוח מניע להתפתחות כלכלית, אך גם המפתח לניצחון במאבק נגד נגיפים ומגפות. אף מקום בעולם לא יכול להשאר מנותק ולא מושפע כלל מהמצב ורק בזכות מאמצים מרוכזים ומשותפים הצליחו בעולם לנצח את המגפה שפקדה את כולנו.

בראשית דבריו התייחס השר גם למתיחות הפוליטית בהונג קונג שקדמה לפרוץ המגיפה והשפיעה גם היא על המצב הכלכלי של הונג קונג. בשנה האחרונה רשמה הונג קונג צמיחה שלילית של 6.1% ושיעור האבטלה בה עלה ל7%.

השר ציין כי המשימה הדחופה ביותר היא לקדם את תוכנית החיסונים כך שהונג קונג תוכל להתגבר באופן מלא על המגיפה וניתן יהיה לקדם נסיעות לצרכי עסקים ותיירות.

ממשלת הונג קונג התחייבה כי תשקיע בתקציב כ-300 מיליארד ה”ק דולר (כ- 38 מיליארד USD) כאשר ההתמקדות הינה סביב צעדים לייצוב הכלכלה המקומית ולהקלת הנטל על התושבים. השקעה זו כאמור תביא את הגירעון הפיסקלי של הונג קונג לנקודת שיא.

עיקרי הנתונים על כלכלת הונג קונג ועל הצפוי בתקציב 2021-22:

 • המשק הכללי הצטמק ב- 6.1% במהלך שנת הכספים האחרונה ומדובר בירידה הגדולה ביותר בהיסטוריה.
 • כצפוי, סביב המגיפה המגזרים הקשורים לצריכה ולתיירות הם אלו שנפגעו באופן הקשה ביותר.
 • הונג קונג צפויה להגיע לגירעון שיא של 258 מיליארד ה”ק דולר בשנת 2021.
 • תקציב הונג קונג לשנת 2021-11 מכיל צעדים הנוגעים למגוון רחב של מגזרים, כולל שירותים פיננסיים, תיירות, חדשנות וטכנולוגיה והכלכלה הדיגיטלית.
 • כ-120 מיליארד ה”ק ישמש את ממשלת הונג קונג במטרה לשפר את הכלכלה ולהתמודד עם ההשפעות השליליות שהביאה המגיפה על הונג קונג.
 • בנוסף לכסף שהועבר לתושבי קבע בתחילת 2020, שוברים אלקטרוניים על סך 5,000 ה”ק דולר יועברו לתושבי הקבע לשימוש במקומות מוגדרים.
 • 5 מיליארד ה”ק דולר יועברו לתמיכה נוספת בעסקים המושפעים מהמגיפה.
 • הוצאות על בריאות יגדלו בשנת 2021-22 ב-18% וחלקן יועברו למאמצי סיוע נגד המגיפה.
 • הלוואות בריבית נמוכה יועמדו לרשות מובטלים.
 • 200 מיליון ה”ק דולר יועמדו לסבסוד למידת IT לתלמידי בתי הספר היסודיים בכדי לטפח את דור העתיד סביב כל הקשור בחדשנות ובטכנולוגיה.
 • 500 מיליון ה”ק דולר יועברו להבאת מומחי חדשנות וטכנולוגיה מחו”ל למילוי משרות הוראה ומחקר.
 • בשילוב עם התוכנית להקטנת העומס בכבישים והרצון להביא בהדרגה להפסקת מכירת הרכבים המונעים בנזין עד שנת 2035, יוגדלו המסים על כלי רכב חדשים ודמי רישיון שנתיים.
 • ענף התיירות בהונג קונג אמור לקבל סכום של 934 מיליון ה”ק דולר בכדי להחיות את הענף שנפגע באופן משמעותי ביותר מהנגיף.
 • 169 מיליון ה”ק דולר יוקצו לקידום פרויקטים של תרבות, מורשת, תיירות יצירתית ועוד.

מבחינת יוזמות הממשלה ניכר כי קיימת מדיניות מעודדות יותר סביב “מימון ירוק” ( green financing), השקת אג”ח (the launch of Southbound Bond Connect) ועוד. הממשלה תפעל להנפקת איגרות חוב ירוקות למימון פרויקטים ירוקים ולהגדלת המרחב הפיסקלי של הממשלה. במקביל, על מנת להגדיל את ההכנסות של הממשלה, מס הבולים למסחר והעברת מניות יעלה מ- 0.1% ל- 0.13%. נראה כי קיימת מעט ביקורת סביב צעד זה (העלאת מס הבולים למסחר) אך יש לומר כי בהתחשב בצורך גבוה יותר בהוצאות ממשלות עתידיות, המהלך יוכל לשפר את כוח ההוצאה הפיסקלי ולאזן במעט את הפער המגזרי. זאת במיוחד לאור העובדה שהצמיחה בשווקי המניות גברה בשנת 2020 על הכלכלה.

לסיכום, נראה כי צעדי ההקלה בהם בחרה ממשלת הונג קונג עברו מגישה כוללת לגישה ממוקדת, דבר המאפשר הקצאה טובה יותר של המשאבים בניגוד לחלוקת המזומנים האוניברסלית הקודמת. המגזר הפיננסי הינו המגזר ה”מרוויח” ביותר מהתקציב שכן הוא גם נחשב למנוע הצמיחה.

מעוניינים לקרוא מידע נוסף? מוזמים להכנס לאתר ייעודי שהוקם על התקציב: https://www.budget.gov.hk/2021/eng/index.html

צור קשר עם:

יואב חיימי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל