כרטיס הכניסה העתידי לשוק הצרכני הגדול בעולם

על מחוז היינאן הרחבנו רבות במאמרים קודמים, אך התכנית החדשה של הממשל הסיני לגבי המחוז עשויה לשנות את הכללים בכל הנוגע למסחר עם סין והעולם כולו.

אזורי סחר מיוחד, כפי שהממשל הסיני מייעד למחוז היינאן, קיימים בצורה די נרחבת בעולם כולו, ליתר דיוק, קיימים 5,383 אזורי סחר מיוחד בעולם, חצי מהם נמצאים בסין. עד כה במרבית המקרים, אזורי סחר מיוחדים היו אזורים נקודתיים, לדוגמה- נמלים, שדות תעופה, מתקנים או מפעלים מסוימים וכו’. במקרה של מחוז היינאן, מחוז בגודל הגאוגרפי השווה ערך לטאיוואן ובו כתשעה וחצי מיליון תושבים, מדובר על תכנית שעשויה לשנות את כללי המשחק.

כיאה לתכנית גרנדיוזית של הממשל הסיני, או במקרה של התכנית הנ”ל ה- Master Plan, הממשל הסיני מתכנן להפוך את אזור הסחר המיוחד בהיינאן לאזור הסחר המשפיע ביותר בעולם, כאשר ההטבות שיינתנו לחברות בינלאומיות שיפעלו באזור ובהתאם להגדרות שהוחלטו, עליהן יפורט בהמשך, יאפשרו לחברות כרטיס כניסה לשוק הצרכני הגדול בעולם.

התכנית כוללת בתוכה שינוי מהותי בכל המתרחש במחוז היינאן, שכיום המרכיב המרכזי בכלכלה שלו הוא התיירות. כפי שתיארנו בפוסטים קודמים, התכנית של הממשל הסיני הייתה תחילה להקים במחוז אזור סחר חופשי בתחום הבריאות. כעת הממשל החליט להרחיב את התכנית לסקטורים נוספים עם דגש על: תקשורת, פינטק, ביטוח רפואי, חינוך, תיירות ועוד. המטרה המרכזית הינה לעודד חברות בינלאומיות לפעול במחוז, אם בעזרת הקמת מפעלים או על ידי העברת מטה החברות לאזור.

הממשל הסיני מתכנן שלל תמריצים כדי לוודא שהתכנית תעמוד ביעדיה ובכדי להוות תחרות מהותית לכל המתרחש בהונג קונג וסינגפור, אזורי הסחר החופשי הגדולים והמהותיים בדרום אסיה. דוגמה לתמריצים שיינתנו: פטור מלא ממיסי יבוא על מגוון מוצרים כגון : אמצעי ייצור, חומרי גלם  וכלים תפעוליים. אלו תמריצים המיועדים לעודד חברות לייצר במחוז. תמריצים נוספים יהיו: פטורי ממיסי ייבוא (בסגנון דיוטי פרי) על מוצרי צריכה לתושבי המחוז בלבד, הקלות משמעותיות בקבלה ויזות לתיירים ולאנשי מקצוע, הנחה הגבוה ביותר בסין למיסי חברות, הנחה מהותית במס הכנסה ועוד.

הדובדבן שבקצפת של התכנית, יהיה שכל המוצרים שיהיה להם כ-30% ויותר ערך מוסף שמגיע ממחוז היינאן ייהנו מההטבות של פטור ממיסי ייבוא, גם בשיווק לכלל השוק הסיני.

כאן בעצם מגיע כרטיס הכניסה לכיבוש השוק הסיני, שכידוע ברובו מוטה מחיר ולאו דווקא איכות, עם הנחה משמעותית אל מול המתחרים שייבחרו שלא להוסיף ערך למוצריהם במחוז היינן.

בהיבט התיירותי, ידוע שאזרחים סינים רבים יוצאים לחופשות בהונג קונג, שם לרוב הם מוצאים סחורות מיובאות זולות יותר מאשר בסין, עקב הרגולציה ומיסי הייבוא הגבוהים.

ההגבלה הסינית על ייבוא מוצרים מחוץ לסין עומדת כיום על כ-30,000 RMB (כ-4,300 USD), אולם באזור הסחר המיוחד יתאפשר לאזרחים סינים לייבא מוצרים לתוך סין עד לסכום של כ-100,000  RMB (כ-14,300USD ). בכך ייתכן שאותם אזרחים סינים יבחרו להעביר את החופשות שלהם מהונג קונג למחוז היינאן.

אמצעי נוסף בקידום אזור הסחר החופשי ואולי גם בהגדלת התחרות מול הונג קונג, יהיה האפשרות למעבר חופשי של הון מהיינאן לשווקים מחוץ לסין. כידוע כיום לא ניתן לחברות סיניות להשקיע באמצעות הונם שנמצא בסין ולכן חברות רבות מוצאות פתרונות יצירתיים המשלבים את הונג קונג אם בשיתוף פעולה עם חברה מהונג קונג או הקמת חברת בת בהונג קונג ועוד, וכך מצליחות החברות להעביר הון לשווקים בינלאומיים, אולם פתרונות אלו מוגבלים ומגבילים מאוד את החברות הסיניות.

בנוסף לכל אלו, כפי שדיווחנו במספר הזדמנויות בעבר, איזור הסחר המיוחד בBoAo ייהפך לאיזור בו ניתן לייבא מוצרים בתחום הרפואי ללא צורך בCFDA. הזדמנות זו הוכרזה בעבר על ידי הממשל המרכזי, אך כעת הבשילו התנאים ולראשונה הושקה התכנית עם 6 בתי חולים קיימים באיזור הסחר המיוחד  (יהיו 9 בעתיד), בעלי זכאות להגיש בקשות לייבוא מיכשור ותרופות לתוך הסחר המיוחד.

השתתפות הנספחת הכלכלית, הגב’ שירלי קויפמן, בכנס הבריאות השנתי במחוז היינאן בשנת 2018

לאחר קבלת כל האישורים בתהליך מול בתי החולים המקומיים, יורשו בתי החולים לעשות שימוש בטכנולוגיות ובתרופות הישראליות שקיבלו את האישור המיוחד בגבולות איזור הסחר המיוחד בלבד אך יהוו את ה”רגל בדלת” עבור החברה הישראלית לכלל השוק.

המידע הנאסף מהחולים שעליהם נוסו הטכנולוגיות והתרופות המיוחדות בBoAo, ישמשו את החברה הישראלית לקבלת אישור הCFDA לכלל סין.

הנספחות הכלכלית בקשר הדוק עם גורמי הממשל האמונים על שתה”פ הבינלאומיים בתחום הרפואי באיזור זה, וישמחו להפנות חברות ישראליות המעוניינות לקדם מוצריהם בתחומים שונים ללא אישור CFDA.

חברות המעוניינות לשמוע על הזדמנויות בתחום הרפואי בדרום סין, ובפרט על התכנית לייבוא מוצרים רפואיים לBo’Ao בהיינאן מוזמנות להצטרף לכנס דיגיטלי בנושא עם מכון הייצוא. מלבד השתתפותה של הנספחות הכלכלית, ישתתפו בכנס נציגים של מחוז היינאן, ואיזור הסחר המיוחד בBoAo Lcheng לצד חברת CimiComp.

לינק להרשמה לכנס: https://export-israel.zoom.us/webinar/register/WN_4Ze9G2oESKi0hnqYGnhwjA

צור קשר עם:

שירלי קויפמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל