הזדמנויות 2020 בשנז’ן- “קול קורא מס’ 11 לשת”פ במו”פ”

זהו הקול הקורא ה-11 במספר שיצא מאז חתימת ההסכם הבילטרלי בין מדינת ישראל לממשלת שנז’ן והרפובליקה העממית של סין בשנת 2011, לתכנית קידום מו”פ משותף בין המדינות.

הקול הקורא עם שנז׳ן פתוח לכל החברות הישראליות המעוניינות לקדם שתוף פעולה במו״פ תעשייתי עם סין, אך בשל הגבלתו של קול קורא זה לאיזור שנז׳ן בלבד, שווה להכיר את נקודות החוזקה של העיר שיהוו את ההזדמנות המתאימה ביותר לסטרטאפים והחברות הישראליות.

שנז׳ן, העיר החמישית בגודלה בסין, היא עיר שוקקת וצעירה שהפכה תוך 30 שנה לסיליקון וואלי הסיני.

חברות המובייל המובילות בעולם כגון Huawei, Oppo, ZTE, OnePlus, VIVO ועוד, הן רק חלק מהרשימה ההולכת וגדלה של יצרניות תקשורת שבנו את מטיהן בשנז׳ן, אבל לא רק. שנז׳ן היא מקום מושבן של יצרניות ציוד רפואי הגדולות ביותר, ספקית שירותי האינטרנט הענקית Tencent, ענקיות נדל״ן ועוד שאר ירקות.

אז בקצרה, איפה מצויות ההזדמנויות הכי טובות לחברות הישראליות לעשות פרוייקטי מו״פ משותפים? כל חברות ההייטק מחפשות טכנולוגיות ישראליות לפי טרנדים. בין שאלו הטרנדים המגיעים אליהם ״מלמעלה״ עם גיבוי ממשלתי חזק (צ׳יפים, G5) ובין אם מדובר בטרנדים חמים בכל העולם כגון AR/VR ובינה מלאכותית, החברות הסיניות נוטות לחפש טכנולוגיות חדשניות שניתן להטמיע במוצרים הקיימים שלהם. המודל הזה מועדף עליהן מאחר וברוב המקרים מוצריה של המתחרה הסינית יהיה זול בהרבה ממוצר חדשני של חברה ישראלית. גם כאשר זהו לא המקרה, בשל העובדה שהחברות הסיניות מקבלות עדיפות וסיבסודים, בסין עדיף לנקוט בגישת ה ״If you can’t beat them, join them, and enjoy their market share״.  

במודל זה, יש להתאים עבור אותן יצרניות את המוצר הישראלי בטרם ניתן להטמיעו ולמכרו באמצעות ערוצי ההפצה של החברה הסינית והחברה הסינית המעוניינת במוצר, תשלם עבור הפיתוח והפיילוט להטמעת הטכנולוגיה.

עם זאת, במקרים רבים, יש חשש לקחת את הסיכון שמא המוצר לא יצליח ויושקעו כספים מיותרים על פיתוח. במקרים כאלו יש צורך בזריקת עידוד ממשלתית בדמות מענק כספי שיסייע לחברה לקבל את ההחלטה להשקיע במוצר הישראלי. זהו בדיוק המקום בו הקול הקורא המשותף נכנס לפעולה ומהווה את ההזדמנות הטובה ביותר עבור החברות הישראליות. החברה הישראלית מחוייבת לשלם חזרה את הסכום שקיבלה, רק במידה והפרויקט צלח והתקיימו מכירות בפועל. בצד הסיני, אין מחוייבות לתשלום החזר לגוף המממן, מה שמתמרץ עוד יותר את החברה הסינית להסכים לשיתוף הפעולה.

ממשלת שנז’ן מפעילה את התכנית באמצעות וועדת המדע, חדשנות וטכנולוגיה של עיריית שנז’ן (SZSTI) ומן הצד הישראלי, מופעלת התכנית על ידי רשות החדשנות.

חברות רשומות בישראל אשר מעוניינות לקדם פרוייקט משותף עם חברה המבוססת ורשומה בשנז’ן רשאיות להגיש מועמדות עד לתאריך ה-30.3.2020.

בכפוף לקבלתן לתכנית יוכלו כל אחת מהחברות להינות ממימון של הוצאות המו”פ המוכרות של הפרוייקט, כאשר כל חברה תמומן על פי הכללים וההחלטות של הגוף המבצע. הזכאות בצד הישראלי- דרך רשות החדשנות- עומדת על עד 50% מימון. ההליך מתבצע במקביל, כאשר כל חברה מגישה טפסים לגורם הרלבנטי במדינתה.

טפסי ההגשה, התנאים וההוראות מפורסמים באתר רשות החדשנות

ולהגשה ופרטים  נוספים ניתן לפנות לנופר חמרני nofar.hamrany@innovationisrael.org.il המנהלת את אסיה-פאסיפיק במחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי ברשות החדשנות.

ההגשה לתכנית מתבצעת כאשר החברה הישראלית מצאה את השותף המתאים בסין, כך שעדיף להתמקד בשותפים פוטנציאליים קיימים, או להתחיל את תהליך מציאת השותף מראש ולתכנן בחודשים הקרובים נסיעות תכופות לסין לקידום המוצר והצגתו. רשות החדשנות אף מציעה הגשת בקשה למציאת שותף.


עם זאת, חברות העונות לטרנדים החמים כיום בשנז׳ן מתחומי wearable devices, AR/VR,AI, מצלמות ואופטיקה, צ׳יפים, פתרונות הטענה מהירה ועוד, מוזמנות (תמיד) לפנות לנספחות הכלכלית למציאת שותף סיני לשיתוף פעולה לייצוא שירותיה ומוצריה  Guangzhou@israeltrade.gov.il.  –

צור קשר עם:

שירלי קויפמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל