הבנקים הווירטואליים הגיעו להונג קונג!

אין לי ספק שרובכם, בדומה לכותבת שורות אלה, מבצעים היום את רוב הפעילות הבנקאית שלכם דרך אפליקציות בנייד או באתר האינטרנט של הבנק ומשתדלים להימנע כמה שניתן מלהגיע לסניף הבנק שלכם. אז מה הבשורה בהקמת בנק וירטואלי?

מסתבר שעבור ענף הבנקאות המסורתי, מדובר במהפכה של ממש ובהבנה כי כדי להמשיך להתקיים ולהרוויח יש לפעול בדרכים חדשניות ויצירתיות. “בנק וירטואלי” זהו בנק המספק שירותי בנקאות קמעונאית באמצעות האינטרנט או באמצעים אחרים של ערוצים אלקטרוניים במקום סניפים פיזיים. הבשורה היא בקיצוץ עלויות התפעול, זאת על ידי השימוש בטכנולוגיה. דבר זה מאפשר בין היתר מתן הלוואות ללקוחות קטנים ואת היכולת עדיין להרוויח, כמו גם את הגברת התחרות על ידי הכנסת חברות חוץ בנקאיות למגזר הבנקאי הווירטואלי המביאות עימן מודלים וניסיון אחרים.

כבר בסוף שנת 2017 הודיעו נציגי הרשות המוניטרית של הונג קונג (HKMA) כי הם מעוניינים לקדם את הונג קונג לעידן חדש של בנקאות חכמה ובין היתר להעניק רישיונות לבנקאות וירטואלית חדשנית. בתחילת 2018 פרסמו את ההנחיות ליוזמת הבנק הווירטואלי ובחודש שעבר הכריזו על הענקת רישיונות בנקאיים ל-3 גופים לפעול כבנקים וירטואליים: Livi VB , SC Digital Solutions ו- Zhong An Virtual Finance. בחודשים הקרובים, שלושת הבנקים הווירטואליים יבחנו את המערכות שלהם וישיקו את פעילותם תוך שישה עד תשעה חודשים.

קצת fun facts בתחום:

לאחר נתינת שלושת רישיונות אלו, מספר הבנקים המורשים בהונג קונג יעמוד על 155.

הבנקאות הווירטואלית איננה חדשה באסיה או באירופה: Japan Net Bank נפתח לפעילות בשנת 2000 ו- Seven Bank מציע שירותי בנקאות פיננסיים בדרך אוטומטית דרך חנויות נוחות 7-Eleven ביפן החל מ-2001.

ומה לגבי סין? כמובן שבכל הנוגע לקידמה טכנולוגית, סין לא נשארת מאחור והחל מדצמבר 2014 הנפיקה חמישה רישיונות ווירטואליים, תוך משיכת כמה מחברות הענק (WeBank, Tencent Holdings, Alibaba Group Holdings ועוד) להיות חלק ולהטמיע את הטכנולוגיות שלהם ביוזמה זו.

**

קיומם של בנקים ווירטואליים מהווה אבן דרך מרכזית בכניסתה של הונג קונג לעידן הבנקאות החכמה. מדובר בציון דרך חשוב עבור עמדתה של הונג קונג כמרכז פיננסי בינלאומי מוביל ומעבדת חדשנות עבור האזור כולו. נציגי הרשות המוניטרית סבורים כי פיתוח בנקים וירטואליים בהונג קונג יקדם את תחום הפינטק והחדשנות בעיר וכן יציע סוג חדש של חווית לקוח. בנוסף, בנקים וירטואליים יכולים לסייע בקידומם של גופים פיננסיים, כולל ארגונים קטנים ובינוניים (SMEs). “הרישיונות נועדו להגביר את התחרות בתחום”. אמר סגן נשיא ה- HKMA במהלך ההכרזה על מתן הרשיונות, והוסיף: “תהיה תחרות בין בנקים מסורתיים לבנקים דיגיטליים, אך אנו מאמינים כי השוק בהונג קונג יכול לספוג לחץ תחרותי כזה”.

עבור עיר כמו הונג קונג, בה 96% מהאוכלוסייה משתמשת בטלפונים ניידים על בסיס יומי, הבנקים הווירטואליים הם בהחלט בשורה מתבקשת! (נלקח מתוך: http://fintechnews.hk/8951/virtual-banking/hkma-virtual-bank-license-sc-digital-livi-zhongan-za/)

חברות ישראליות, אנו כאן לשירותכם ונשמח לסייע בחיבורים לגופים פיננסיים מקומיים.

צור קשר עם:

אסתר פרץ בורק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל