המדיה החברתית הסינית – חלק ב’ – Youku

שוק שירותי הוידאו המקוונים בסין מגלגל מליארדי יואן מדי שנה, וצפוי להגיע לשווי של כ-146 מיליארד יואן ב-2019. הבולטות מבין ספקיות שירותי הוידאו בסין הן Daoyin, Tencent Video, Kuaishou, Weishi, iQIYI, Lu Ke ו- Youku. עם מאות מיליוני משתמשים, רשתות שירותי הוידאו משגשגות ונראה כי צמיחת השוק תוסיף ותגדל גם בעתיד הקרוב.

כפי שדובר כאן לא אחת, הרשתות החברתיות הסיניות נפרדות ושונות מהרשתות המוכרות לנו במערב. בעבר הזכרנו את הרשתות וויצ’ט ו- וויבו, והפעם נדבר על המקבילה הסינית של יוטיוב, הלוא היא יוקו (Youku). יוקו היא פלטפורמה חברתית להעלאת סרטונים שהוקמה על ידי Youku Tudou הסינית, חברת בת של קבוצת עליבאבא. Youku Tudou היא תוצר של מיזוג שהתרחש במרץ 2012 בין החברות Youku  ו-Tudou, שתיהן ענקיות פלטפורמות הסרטונים בסין. החברה הממוזגת נרכשה על ידי קבוצת עליבאבא בנובמבר 2015.

מכיוון שדמתה לה מאוד בעת השקתה ב-2006, יש הנוהגים להשוות את יוקו ליוטיוב, אך כיום אופי שתי הרשתות הוא די שונה. נכון שבדומה ליוטיוב, יוקו גם היא מאפשרת העלאת ושיתוף סרטונים על ידי המשתמשים. ההבדל המהותי בין שתי הפלטורמות, הוא שיוקו היא בעיקר ספקית תוכן, והמשתמשים בה לרוב נוהגים לצפות בתכנים כמו סרטים, סדרות וכו’. משתמשים יכולים, עבור דמי מנוי חודשיים, לשדרג את חוויית השימוש שלהם ולהצטרף לתוכנית הפרימיום של יוקו הנקראת מנוי “VIP” וליהנות מצפייה לא מוגבלת בסרטים, סדרות, אפשרות דילוג על פרסומות ועוד. בשונה מהמקבילה המערבית, בסרטוני התוכן שמספקת יוקו, אין למשתמשים אפשרות לראות את מספר הצפיות של הסרטון או לעשות לייק, אך כן ניתן לכתוב תגובה.

קצת נתונים על יוקו:

  • ביוקו ישנם כ-580 מיליון משתמשים רשומים
  • כ-150 מיליון משתמשים פעילים מדי יום
  • ישנם כ-4,000 סרטים בספריית הסרטים של יוקו
  • 70% ממשתמשי הרשת צופים בסרטים ובסדרות שהיא מספקת
  • מספר סך הצפיות הממוצע מידי יום בסרטונים ביוקו עומד על 1.18 מיליארד

מלבד העובדה שיוקו היא אחד משירותי הוידאו והסטרימינג הפופולריים ביותר בסין, קיימות בה גם פונקציות נוספות כמו קישורים לקידום תוכן שיווקי, פרסום וכדומה. כך, חברות יכולות לפתוח ערוץ רשמי, לפרסם ולקדם את מוצריהן בעזרת קישורים חיצוניים כמו למשל לעמוד הוויבו של החברה ועוד. הפרסומות הנפוצות הן לרוב בצורת וידאו אשר מוצג בתחילת סרטונים:

וגם כפרסומות הקופצות למסך בעת השהיית סרטון, כאשר המשתמש יכול לסגור אותן באמצעות לחיצה על X המופיע בחלקן העליון:

 

יוקו אולי נראית כמו הכלאה סינית בין יוטיוב ונטפליקס, והיא אולי לא רשת חברתית קלאסית כמו שאנו נוהגים להגדיר, אבל אין ספק שהמספרים מדברים בעד עצמם. ליוקו יש כח שיווקי אדיר וקהל המשתמשים של הרשת הוא מהגדולים ביותר בסין, וגם לחברות זרות ישנה ההזדמנות להגיע אליו.

צור קשר עם:

חיים מרטין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל