הממשל בסין יזם תערוכת ענק ומאותת לעולם שסין תהיה מעצמת יבוא עולמית

התערוכה הסינית הבינלאומית הראשונה לייבואCIIE (China International Import Expo) התקיימה בתחילת החודש בשנגחאי.

התערוכה הינה יוזמה של הממשל הסיני עליה הכריז נשיא סין ומטרתה להוות מפגן כוח כלכלי של סין ומעבר של הכלכלה הסינית ממרכז ייצור לשוק צריכה הפתוח לייבוא ולסחר. התערוכה התקיימה בעת שיחסי הסחר של סין וארה”ב מתוחים מתמיד, ומעבירה מסר ברור לשאר מדינות העולם כי השוק הגדול בעולם, מכוון להיות גם הכלכלה הגדולה העולם.

סין הינה כלכלת הייצוא הגדולה בעולם ובשנים האחרונות הגבירה את כמות הייבוא שלה כך שהפכה להיות הכלכלה השנייה בעולם בייבוא. בשנת 2016 סין ייבאה מוצרים בשווי העולה על 1.23  טריליון דולר. קטגוריות הייבוא המובילות הן מוצרים אלקטרוניים, נפט גולמי, ברזל, רכבים, טכנולוגיות טלפונים חכמים וזהב. המדינות העיקריות מהן סין מייבאת הן האיחוד האירופי, ארה”ב, יפן וקוריאה.

 

בטקס פתיחת תערוכת הייבוא, כשבקהל אורחי הכבוד ג’ק מא, ביל גייטס, מייסד שיאומי ליי ג’ון ומנהיגים מ-18 מדינות ביניהן רוסיה, שוויץ, מצרים, קניה, קובה, צ’כיה ועוד, הכריז נשיא סין, מר שי ג’ינפינג,  כי “כחלק מתכנית דרך המשי החדשה יוכרז מחוז חדש בשנגחאי כאזור סחר חופשי, הממשל יקדם מדיניות של גלובליזציה בסחר העולמי, ימשיך לקדם שיחות סחר בין מדינות המערב ואסיה ולעודד צריכה פרטית גבוהה.” כמו כן הוא הוסיף להציב את החדשנות כמנוע הצמיחה של הכלכלה הסינית וציין כי “רק מי שאמיץ ומעז ללכת לכיוון החדשנות יכול לשבור שיאים וחומות”. במהלך נאומו הבטיח הנשיא לקצץ במיסים, לעודד השקעות בחברות וטכנולוגיות זרות ולייבא לסין בשווי של יותר מ45 טריליון דולר ב-15 השנים הקרובות. הבטחה זו מספקת חלון הזדמנויות עבור חברות זרות להיכנס לשוק הסיני.

תערוכת הייבוא, שהתקיימה במרכז התערוכות והכנסים הלאומי בשנגחאי שגודלו מעל ל300 אלף מטר רבוע, חולקה לשני מתחמים: מתחם לביתנים לאומיים שמדינות יכלו להציג את הייחוד שלהן לשוק הסיני, ומתחם בו הציגו חברות בחלוקה לתחומים כגון אלקטרוניקה, רכב, מוצרי צריכה, מזון, חקלאות, ציוד רפואי ועוד.

לאורך 6 הימים בהם הייתה התערוכה פתוחה ביקרו בה מעל ל-150 אלף איש מרחבי העולם, והציגו בה כ-2,800 חברות מכ-130 מדינות.

 

הזווית הישראלית בתערוכה

ישראל היא אחת מ-130 המדינות שהשתתפו בתערוכה, באולם הביתנים הלאומיים הוקם ביתן לאומי שבו הוצג סרטון שהופק במיוחד לאירוע ומציג את החדשנות הישראלית בתחומים של רפואה, תחבורה, היי-טק, בריאות, סביבה, מוצרי חלב ועוד.

שר המדע הטכנולוגיה והחלל, מר אופיר אקוניס, היה נציג הממשלה הבכיר שפתח בחגיגיות את הביתן הישראלי בתערוכה יחד עם שגריר ישראל בסין מר צבי חפץ והקונסול הכללי בשנגחאי, ד”ר אייל פרופר.

מכון היהלומים הישראלי הקים ביתן המייצג את ענף היהלומים הישראלי ואירח בו 7 חברות יהלומים ישראליות. במסגרת ימי התערוכה קיים המכון מכירות פומביות מקוונות בפלטפורמה של חברת עליבאבא הסינית ומשך קהל רב של מבקרים.

חברת תנובה שנרכשה על ידי חברת Bright Food הסינית הציגה את מותגיה המובילים והייחודיות בחדשנות הישראלית גם בתחום המזון.

חברת ישקר הפועלת בשוק הסיני כבר למעלה מ20 שנה הקימה ביתן גדול לצד החברות Google, CANON ו-SAP ובו הציגה את קו המוצרים החדשני שלה.

בנוסף הציגו גם חברות ישראליות קטנות יותר המובילות בחדשנות ומתכננות להשתלב ולייצא את מוצריהם לשוק הסיני בשנים הקרובות כמו חברת G-Medical בתחום המכשור הרפואי.

בשנת 2017 עמד היקף הסחר בין סין וישראל על כ- 9.8 מיליארד דולר, גידול של למעלה מ 6% לעומת שנת 2016. עניינה המוצהר העיקרי של סין בישראל הוא בתחום החדשנות. גם אם ישראל הינה בסדר גודל של עיר מהמעגל השלישי בסין, מדינת ישראל בולטת בהישגיה המדעיים, במספר חברות ההזנק לנפש, ובמספר חתני פרס נובל היהודיים. לאור הצורך החיוני של סין בטכנולוגיות מתקדמות ובפתרונות חדשניים, השקיעו חברות סיניות  ורכשו חברות ישראליות בתחומי היי-טק, חקלאות ומזון, טכנולוגיות מים, מד-טק וביו-טק.

הנספחות הכלכלית בשנגחאי תשמח לעזור לחברות ישראליות באיתור הזדמנויות למציאת משקיעים ושותפים סינים. פנו אלינו Shanghai@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

עינת לב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל