לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית, בחן.י את עצמך: האם היית עובר.ת את המבחן המלחיץ בעולם?

מבחן ה- Gaokao בסין הוא ללא ספק אחד המבחנים המלחיצים ביותר בעולם. כאשר לנבחנים הסינים יש בדרך כלל אפשרות אחת ויחידה בחייהם לעשות את המבחן שלמעשה קובע את הנתיב המקצועי שלהם בחיים .

הילדים הסיניים הם ילדים עסוקים, כאשר מעבר לחינוך הפורמלי, הם מבלים את זמנם אחה”צ ובסופי שבוע בתכניות לימוד והעשרה. לכל ילד (או שניים) יש, כשישה מבוגרים שדואגים לעתיד שלו. בראייה המשפחתית התחרות כל כך קשה שכבר מהגיל הרך צריך לעבוד על היתרונות התחרותיים ולהצטיין. הסיבה לתחרויות היא בראש ובראשונה מבחן ה- Gaokao התובעני והחד פעמי.

עוד משלב בית הספר היסודי מופעלים לחצים רבים על התלמידים להוציא ציונים גבוהים כדי להתקבל לחטיבה ברמה גבוהה. עם סיום החטיבה להוציא ציונים גבוהים במבחן ה- Zhongkao שקובע לאיזה תיכון הם יתקבלו. ובסוף התיכון, עם השלמת 12 שנות לימוד, נדרשים הבוגרים הטריים להבחן במבחן ה- Gaokao שבעצם חורץ את עתידם כאנשים בוגרים.

תוצאות ה- Gaokao הן הקריטריון היחיד שקובע לאיזה אוניברסיטה סינית התלמיד יכול להירשם. רק בוגרים של אוניברסיטאות מוכרות בסין יזכו לעבוד בתאגידים הגדולים, לקבל משכורת גבוהה ולהבטיח את עתידם. לתלמידים שלא קיבלו ציון גבוה מספיק כדי להתקבל לאוניברסיטאות יש שתי אלטרנטיבות: להירשם לבית ספר מקצועי או להפסיק את הלימודים. מאחר ואין הזדמנות לשיפור, תוצאות לא טובות גוזרות על הנבחן מסלול חיים פחות מבטיח בהקשר התעסוקתי והכלכלי.

בתחילת יוני השנה יותר מ-9 מיליון תלמידים נבחנו במבחן ה- Gaokao שלוקח יותר מ-9 שעות ביום למשך יומיים. נוסח המבחן שונה בכל פרובינציה, ונקבע ע”פ משרד החינוך המקומי, אך ככלל, המבחן יכלול חלק בספרות סינית, חלק במתמטיקה וחלק באנגלית. המבחן כולל חיבורים קצרים (150 מילים) וחיבורים ארוכים (700-800 מילים). החיבורים מעורכים ע”י נציג ממשרד החינוך המקומי.

מבחן ה- Gaokao ידוע במורכבותו ופעמים רבות מתאפיין בשאלות מורכבות ולא ברורות להבנה. אספנו עבורכם כמה דוגמאות כדי שתבחנו את

עצמכם, האם הייתם עוברים את המבחן המאתגר ביותר בעולם?

 • “אתה חופשי כי אתה יכול לבחור כיצד לחצות את המדבר. אתה לא חופשי כי אתה חייב לחצות את המדבר בכל מקרה.” כתוב חיבור של 800 מילים בנושא.
 • כדי להבין את הביצועים האקדמיים של 1,000 סטודנטים, שיטת הדגימה השיטתית מציעה לבחור 40 דגימות. מה צריך להיות מרווח הדגימה?
 • כתוב חיבור על “כיצד תומס אדיסון היה מגיב לטלפון הנייד אם הוא היה חי במאה ה-21?”
 • לכל אחד יש נקודות חזקות ורכות בליבו. השאלה האם אתה יכול להגיע להרמוניה פנימית תלויה בכיצד אתה מנהל את מאזן הרכות והקשיחות. נא כתוב חיבור של 800 מילים בנושא.
 • בין יוני ואוגוסט, ספינת תענוגות נוסעת ממחוז פוג’יין לוונציה, ועוברת דרך מומבאי. באילו מהסיטואציות היא תיתקל בדרך?
  • כאשר הספינה עוברת דרך ים סין הדרומי, היא תיתקל בגשם רציף
  • כשתעבור דרך הים הערבי, הספינה תפליג נגד רוחות וזרמים
  • כשהספינה תעבור דרך הים האדום, רצועות גדולות של יערות ייראו לצד החוף
  • כשתעבור דרך הים התיכון, השייט יחווה כמה ימי סערה

מכיוון שהמבחן חד פעמי ובעל השפעה כ”כ גדולה, במשך המבחן הסביבה באזור מוקדי המבחן חייבת להתאים את עצמה ונכנסת לסוג של “הסגר”: מפעלים ואתרי בנייה נסגרים, יוצא איסור על נהגים לא לצפור בכביש ושוטרים עושים סיורים בקרבת המבחן כדי להבטיח שלא יהיה רעש או הסחות דעת עבור הנבחנים.

אז בפעם הבאה שאתם מבקרים בסין , תבדקו לא רק את החגים הלאומיים אלא גם מתי מתקיים הגאוקאו שכן זה יום שמתאפיין בקצב אחר, התרגשות רבה, וסידורי תנועה שונים.

חברות ישראליות עם טכנולוגיות בתחום החינוך מוזמנות לפנות אלינו למציאת הזדמנויות בשוק הסיני:Shanghai@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

עינת לב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל