זינוק דרמטי ביצוא הסחורות לסין בשלישון הראשון של השנה

בתמונה: ילדים סינים מזנקים באופן דרמטי

בעוד מרבית תשומת הלב של העולם וגם שלנו בארץ, מופנה לכיוון מלחמת הסחר שתהיה או לא תהיה בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, סין וארה”ב (דומה כי כל יומיים מנשבת רוח שונה מוושינגטון, פעם מפויסת, פעם לוחמנית ובכל מקרה, עד סוף חודש יוני כנראה נדע את הכיוון, כי במהלך חודש זה מכסי המגן של ארה”ב צפויים להיכנס לתוקף), הרי שתופעה מעניינת במיוחד מסתתר לה באתר אינטרנט אפרורי למראה, אתר האינטרנט של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שאנשים צבעוניים כמוני נוהגים לפקוד בקביעות.

התופעה היא הזינוק הדרמטי ביצוא הסחורות הישראלי לסין בשליש הראשון של השנה. אם במהלך תקופה זו בשנת 2017 ייצאה ישראל לסין סחורות בסך קצת יותר ממיליארד דולרים (מיליארד וארבעים ושלושה מיליון דולרים), הרי שבאותה תקופה השנה ייצאנו לסין סך של קצת יותר משני מיליארד דולרים (שני מיליארד וחמישים וחמישה מיליוני דולרים, ליתר דיוק).

ואם להתנסח בצורה מעט יותר ברורה: היצוא לסין פחות או יותר הכפיל את עצמו בארבעת החודשים הראשונים של השנה ביחס לאותה תקופה בשנה שעברה.

גם ביבוא הישראלי מסין חל גידול, אך בשיעור מתון יותר, של כ- 8% בלבד, והוא עמד בארבעת החודשים הראשונים של השנה על כשני מיליארד ו- 158 מיליוני דולרים.

ובשקט בשקט, קצת מתחת לרדאר, המאזן המסחרי השלילי שהיה לנו מול סין, פחות או יותר נעלם, מה שרק לפני חצי שנה היה נשמע כפנטסיה פרועה. אגב, במידה ונשקלל גם את יצוא ויבוא השירותים, ולא אר הסחורות, הרי שקיימת אפשרות שנסיים את השנה בכלל מאזן מסחרי חיובי מול סין (במידה והמגמה בארבעת החודשים האחרונים תימשך, כמובן).

וכל זה קורה בלי הצהרות, בלי מלחמות סחר וכנראה, אפילו, בלי ממש לשים לב.

נכון לשנת 2017 הייתה סין יעד היצוא השלישי בחשיבותו של ישראל בעולם (לאחר ארה”ב ובריטניה) כמו גם יעד היצוא העיקרי של ישראל באסיה, כאשר 37.5% מהיצוא ליבשת הופנה אליה.

במידה וקצב הצמיחה הנוכחי מעיד על מגמה, צפויה סין לעקוף את בריטניה ולהפוך ליעד היצוא השני בחשיבותו של ישראל בעולם.

מה הסיבה לזינוק הדרמטי? חוץ מזה שהתחלתי לקום חצי שעה מוקדם יותר בבוקר, ההערכה שלי היא כי עיקר הסיבה לזינוק היא הגברת יצוא הרכיבים האלקטרונים לסין, כמו גם מוצרי אגרוטכנולוגיה.

ולמרות שזה לא ממש קשור לבלוג סין, עוד נתון מעניין שנחה עליו עיני באתר הלמ”ס הוא שהיצוא הישראלי לטורקיה בארבעת החודשים הראשונים של השנה עלה בכ- 50%, ולפחות נכון לתקופה זו, עלה על היצוא הישראלי ליעדים דוגמת גרמניה או צרפת. אז עזבו אתכם מפוליטיקה ומלחמות (בין שאלו מלחמות סחר או אחרות), הכסף מדבר ואולי, אינשאללה, יוביל גם לשתיקת התותחים.

צור קשר עם:

אופיר גור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל