זהירות! הונאות באינטרנט

בשנה האחרונה נתקלנו במספר מקרים מצערים בהן חברות ישראליות היו קורבן להונאות על ידי “ספקים” מקומיים שונים.

הונאות הן אינן דבר חדש ועידן האינטרנט הביא לגידול במעשי עוקץ והאפשרות לבצעם באופן אנונימי.

נראה כי שיטת ההונאה הנפוצה ביותר באזורנו היא פתיחת חשבון בנק מקומי על שם חברה פיקטיבית המוכרת מוצרים שונים. לאחר התכתבות באימיילים עם הלקוח והסכמה על העסקה, מספקת החברה המקומית את פרטי החשבון להעברת התשלום. מהרגע שהתשלום מועבר לחשבון הבנק של החברה ההונג קונגית היא נעלמת כלא הייתה. אין מענה למיילים, לטלפון ומתברר גם שאין אתר או שהוא לא פעיל וכו’.

הונאות באינטרנט
שיטה נוספת וחמורה יותר היא פריצה להתכתבות באימיילים בין ספק מקומי אמיתי ללקוח כך שללקוח נראה שהוא ממשיך להתכתב עם אותו איש הקשר בחברה המקומית כשלמעשה הוא מתכתב עם ההאקר. ההאקר ממציא תירוץ שבגינו יש להעביר את התשלום לחשבון בנק חדש בשונה ממה שהכיר הלקוח קודם ושוב לאחר העברת התשלום ההאקר נעלם עם הכסף. הספק האמיתי לא קיבל את התשלום והלקוח הישראלי כמובן לא מקבל את הסחורה עליה הוא חשב ששילם.

משיחות שקיימנו עם החברות הישראליות, המוטיב החוזר היה שהן סמכו על ההתכתבות בלבד עם החברה המקומית ולא שוחחו טלפונית עם הגורם איתו התכתבו, ולו פעם אחת.

לכן העצה הטובה ביותר שאנו יכולים לתת לכם, על כמה פשוטה שהיא נשמעת – לפני כל העברת תשלום, גם אם היו שיחות טלפון קודמות, צרו קשר טלפוני עם החברה המקומית, וודאו שאתם מדברים עם מי שאתם חושבים שאתם מדברים, וודאו את פרטי העסקה ואת פרטי החשבון להעברת התשלום.

במידה ואתם מנסים ליצור קשר טלפוני עם החברה המקומית אך אין מענה, הקו לא פעיל וכו’ זו נורה אדומה! כמו כן, בצעו חיפוש באינטרנט על הספק איתו אתם בקשר. באחד המקרים שחברה ישראלית פנתה אלינו, חיפוש פשוט שלנו בגוגל מיד העלה תוצאות המעידות כי הספק המדובר הינו פיקטיבי ומדובר בהונאה.

אם בכל זאת נפלתם קורבן להונאה, יש לפעול ומהר מול כלל הגורמים: נציגי הבנק שלכם בישראל, משטרת הונג קונג וכן מול הבנק הרלוונטי בהונג קונג (שסביר כי יפעל רק בהתאם להוראות המשטרה המקומית).

אנו בנספחות הכלכלית בהונג קונג כאן לשירותכם ונסייע במידת האפשר. לבדוק על חברות מקומיות באתרים השונים וברישומים הקיימים ברשת האינטרנט.

נכתב על ידי ליטל זגורסקי, קצינת סחר בנספחות הכלכלית בהונג קונג

צור קשר עם:

אסתר פרץ בורק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל