האם זו תהיה בירת הביג-דאטה הסינית?

העיר גוייאנג (Guiyang) נבחרה על ידי מכון מילקן כעיר המבטיחה בסין לשנת 2016. אחד ממנועי הצמיחה של העיר הוא המהלך של הפיכתה למרכז ביג-דאטה בדרום-מערב סין, במסגרתו מציעה העיר הטבות ייחודיות לחברות ביג-דאטה שיפעלו בתחומה. כמו-כן, בחודש מאי 2017 תתקיים בעיר תערוכה בנושא הביג-דאטה. הנספחות המסחרית בצ’נגדו תגיע לתערוכה כדי לבחון את הפוטנציאל להשתתפות ישראלית בה בשנים הבאות, ואנו מזמינים חברות שמעוניינות להיות פורצות הדרך להצטרף אלינו.

 

שנת 2016 הייתה השנה השנייה בה פרסם מכון המחקר מילקן את דו”ח “הערים המבטיחות בסין“. הדו”ח מציע כלי לבחון ולהעריך את הדינמיקה הכלכלית של הערים בסין, במטרה לסייע לתכניות הפיתוח של הערים עצמן, לשמש חוקרים באקדמיה וכן משקיעים ואנשי עסקים המבקשים להכווין את פעילותם לאזורים בעלי הפוטנציאל הרב ביותר בסין. הדו”ח בוחן את הערים הסיניות לפי הצמיחה שלהן בפרמטרים הבאים: תעסוקה, גובה המשכורות, תוצר לנפש, השקעות זרות ומועסקים בתעשיות מתקדמות. הדירוג בדו”ח מתחלק לשתי קטגוריות: 33 הערים הגדולות (מעגל ראשון ושני) ו-227 הערים הקטנות (מעגל שלישי). ראוי לציין כי הנתונים עליהם מתבסס הדו”ח הינם נתוני עבר, מהשנים 2009-2014, ולא כוללים כל תחזיות לעתיד. למרות זאת, הדו”ח מצביע על מגמות חשובות שלא ניתן להתעלם מהן.

 

אלו הערים שדורגו בעשרת המקומות הראשונים בכל אחת משתי הקטגוריות בדו”ח של 2016:

רשימת הערים המובילות בסין לשנת 2016, מתוך דו"ח מילקן
רשימת הערים המובילות בסין לשנת 2016, מתוך דו”ח מילקן

 

כפי שניתן לראות לעיל, העיר גוייאנג (Guiyang) דורגה במקום הראשון מקרב הערים הגדולות, קפיצה של 10 מקומות ביחס לשנת 2015. דירוג זה ניתן לה עקב ציון גבוה ביחס לערים האחרות בשבעה מתוך תשעת המדדים של הדו”ח, ובראשם מקום ראשון במדד צמיחת התוצר לנפש בין השנים 2009-2014 ומקום רביעי במדד צמיחת ההשקעות הזרות בין השנים 2011-2014. מעבר למדדים הללו, הדו”ח מציין לחיוב את תנופת הבנייה בעיר, טוען כי אוכלוסייתה צפויה להכפיל את עצמה בשנים הקרובות ומדגיש את תפקידה בתכנית “דרך המשי החדשה” של הממשל הסיני.

 

לאחר גוייאנג מדורגת ברשימה במקום השני שנגחאי (Shanghai) שמובילה במדד הצמיחה בתעסוקה בין השנים 2013-2014, ובמקום השלישי ממוקמת טיינג’ין (Tianjin). שתי ערים אלו שומרות על מיקומן בדירוג ביחס למדד 2015. העיר שנזן (Shenzhen) נמצאת במקום הרביעי, לאחר קפיצה של שישה מקומות, ולאחריה צ’נגדו שבשנת 2015 הובילה ברשימת הערים הגדולות. מקומות 6-10 בדירוג הן הערים: דליאן (Dalian), נאנצ’אנג (Nanchang), צ’ונגצ’ינג (Chongqing), שיאן (Xi’an) והאיקו (Haikou), בהתאמה.

 

פריסה גיאוגרפית של עשרת המקומות הראשונים בקטגוריית הערים הגדולות, מתוך דו"ח מילקן
פריסה גיאוגרפית של עשרת המקומות הראשונים בקטגוריית הערים הגדולות, מתוך דו”ח מילקן

 

הדירוג המכובד של גוייאנג ברשימה נראה מרשים עוד יותר כאשר מתחוור שהעיר, המונה כ-4.6 מיליון תושבים, הינה בירת מחוז גויג’ו (Guizhou) שנחשב לאחד מהמחוזות הנחשלים בסין. כלכלת המחוז מבוססת בעיקר על מחצבים, חקלאות (בעיקר טבק) וייצור אנרגיה, אך בשנים האחרונות היא מתרחבת לכיוונים חדשים, עקב זרימת הון רב למחוז ועקב היעד שהציב לו הממשל המרכזי בבייג’ינג: להפוך למרכז ביג-דאטה בדרום-מערב סין. מרבית ההשקעות במחוז ומרבית הפעילות בתחום הביג-דאטה מתרכזות בעיר הבירה גוייאנג. כך, התוצר של העיר שעמד בשנת 2016 על כ-316 מיליארד יואן, היווה באותה השנה 27% מהתוצר של המחוז כולו. יתרה מזאת, שיעור הצמיחה של העיר בשנת 2016 עמד על 11.7%, מהגבוהים בסין, וביחס לשנת 2010 התוצר של העיר יותר מאשר הכפיל את עצמו.

 

כאמור, אחד ממנועי הצמיחה של העיר הינו הרחבת הפעילות בתחום הביג-דאטה. לצורך כך, משקיעה העיר מאמצים רבים למשוך אליה חברות סיניות וזרות, בדגש על: חברות ביג-דאטה, מרכזי מידע ומרכזי שירות, חברות אלקטרוניקה ותקשורת, מסחר מקוון ומימון אינטרנטי. ההטבות המוצעות לחברות מתחומים אלה כוללות תמיכה תקציבית, הטבות מס, הנחות בתשלומים על חשמל ושימוש באינטרנט, וכן סיוע בהקמת התשתית הפיזית והנדל”נית הדרושה (לפרטים נוספים ראו הטבות שמציעה ממשלת גוייאנג לחברות ביג דאטה). ואכן, לפי נתונים שהציגה העיר, נכון לסוף שנת 2016 מספר חברות הקימו בה מרכזי פעילות, ובהן: HP China, Dell, Intel China, Microsoft China, IBM, SAP China. אף על פי כן, ניצבים אל מול העיר והמחוז אתגרים לא מבוטלים בקידום תחום הביג דאטה, ובראשם התחרות מול מחוזות אחרים בסין, להם תשתית מבוססת יותר בתחום, וכן המחסור במוסדות אקדמאיים המסוגלים להכשיר עובדים מתאימים לתחום.

 

מתוך תערוכת הביג דאטה של גוייאנג 2016
מתוך תערוכת הביג דאטה של גוייאנג 2016

 

בין התאריכים 25-28 במאי 2017 תתקיים בעיר, זו השנה השנייה, תערוכה בנושא ביג-דאטה. התערוכה השנה מתקיימת בסימן “Digital Economy Leading New Growth” ויציגו בה מעל ל-400 חברות. היא תלווה על -ידי שני כנסים מקבילים שיעסקו בנושאים כגון: machine intelligence, AI, digital economy ועוד (למידע נוסף אודות התערוכה ראו ברושור תערוכת ביג דאטה 2017).

 

בתערוכה בשנת 2016 השתתפו כ-90,000 מבקרים ו-315 חברות מציגות. בין המבקרים בתערוכה היו יו”ר חברת Dell, נשיא חברת Qualcomm, יו”ר חברת (Tencent (WeChat, QQ ויו”ר חברת Baidu. בכירים מחברות אלה ורבות אחרות אישרו השתתפותם בתערוכה גם השנה. בתערוכה הקודמת אף ביקר ראש ממשלת סין, לי קה-צ’יאנג (Li Keqiang), ונשא בה נאום שהביע את תמיכת הממשל המרכזי בפרויקט הביג-דאטה של העיר.

 

במסגרת ההכנות לתערוכה של שנת 2017 ביקר בישראל סגן ראש העיר של גוייאנג בחודש מרץ. במהלך ביקורו פגש סגן ראש העיר חברות טכנולוגיה מתחומי החקלאות, אבטחת המידע, המכשור הרפואי, השירותים ועוד, שמשתמשות בפתרונות ביג-דאטה במוצריהן ושירותיהן. סגן ראש העיר הזמין חברות אלה להשתתף בתערוכה.

 

אנו בנספחות המסחרית בצ’נגדו מתכוונים לבקר בתערוכה, לראיין מציגים ואורחים בה ולהיפגש עם המארגנים, בכדי ללמוד על איכותה ולבחון את אופי ההשתתפות בה בשנים הבאות. אנו מזמינים חברות ישראליות מתחום הביג-דאטה ותחומים חופפים, שמעוניינות להיות החלוצות בגוייאנג וללמוד מקרוב על ההזדמנויות שהיא מציעה, להגיע עמנו לתערוכה. בכל זאת, מדובר בעיר המבטיחה בסין לשנת 2016.

 

לפרטים נוספים וליצירת קשר, הנכם מוזמנים לפנות לנספחות המסחרית בצ’נגדו בכתובת: Chengdu@Israeltrade.gov.il.

צור קשר עם:

יאיר אלבין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל