להאכיל מיליארד וחצי סינים – על בטיחות והזדמנות (עסקית)

המפלגה הקומוניסטית בסין חרטה על דגלה בשנותיה הראשונות מטרה אחת מוצהרת – לדאוג לכל אזרח למזון ולמחסה.

באומרם מחסה מתכוונים הסינים לדירות. באופן מפתיע, בסין ישנו עודף משמעותי של יחידות דיור ביחס לכמות האוכלוסיה. מי שיצא אל מחוץ לערים הגדולות יוכל להגיע לאזורים בהם מאות אלפי דירות עומדות ריקות בערים רבות. ישנם הסברים שונים לתופעה, ביניהם טענה שבניית הדירות נספרת בתוצר הלאומי ושהן מיועדות ל-700 מיליון האזרחים הסינים שעדיין גרים בכפרים.

ביחס למזון, הממשלה שואפת לדאוג לכל מחסור במזון אך גם ליותר מכך. הממשל הסיני דואג גם לאיכות המזון במדינתו ועושה זאת בעזרת חקיקה. השפעת העולם המערבי על הרגלי המזון הסינים הולכת וגדלה. הסיני הממוצע כיום אוכל הרבה יותר ממה שאכל בעבר. הוא צורך הרבה יותר בשר ואף מתחיל להיפתח למוצרי חלב. בהתאם לכך, עולה הדרישה בקרב האזרחים למוצרי מזון באיכות גבוהה יותר וכן לפיקוח הדוק יותר על תחום זה.

בטיחות מזון בסין הינו נושא חם מאוד שעולה לכותרות בסין לא מעט, בעיקר עקב מספר סקנדלים בשנים האחרונות כמו השערורייה משנת 2009 בה נחשף כי מאות אלפי ילדים סינים חלו בעקבות מוצרי חלב מורעלים.

dangerous foods

חוק בטיחות במזון בסין עבר מספר שינויים לאורך השנים. החוק פורסם לראשונה ב-1965 ומאז עבר מספר עדכונים כאשר האחרון שבהם היה בשנת 2015. מאז נעשו עדכונים נוספים לסעיפים מסויימים והבהרות רבות יצאו לאור. באפריל 2016 פורסם העדכון האחרון לחוק זה הכולל מספר שינויים משמעותיים. נראה כי הרקע לעדכון זה הוא פיקוח לא מספק על תהליך ייצור המזון, דרכי ייצור חדשות שלא עוגנו בחוק ומקרי בטיחות שונים שאירעו לאחרונה. הסינים הקצו 18 חודשי הסתגלות לחברות המייבאות מוצרי מזון. המשמעות היא שמחודש אוקטובר 2017 מוצרים ללא האישורים והתעודות הנדרשות לא יאושרו לכניסה בסין.

בנוסף לתעודות מפורטות וסטנדרטים בינלאומיים שהרשויות בסין יחייבו בהם מעכשיו את החברות הבינלאומיות המייצאות לסין, הרשויות יחייבו את המדינות שמהם מגיע מזון לאשר שהם עומדים בסטנדרטים הסינים למוצרי מזון מעובדים.

אמנם נראה כי סין הקשיחה את הבירוקרטיה סביב ייבוא מזון לשטחה, בעקבות ביקור ראש הממשלה בשבוע שעבר ובעקבות עבודה מאומצת ומשותפת של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה הישראלי ומשרד החקלאות הישראלי, נחתם פרוטוקול החלב בין ישראל לסין דבר אשר יקל באופן משמעותי על הייבוא בתחום מוצרי החלב – http://www.themarker.com/allnews/1.3947423

אנו בנספחות הכלכלית בבייג’ינג שמחים להציג בפניכם דו”ח מפורט שכתבנו בנושא החוק החדש לבטיחות מזון המספק הסבר לחברות ישראליות המבקש לייצא מזון מעובד לסין. ניתן למצוא את הדוח בלינק זה

אנו, בנספחות הכלכלית בסין, נשמח לסייע לחברות ישראליות המבקשות להכניס את מוצרי המזון שלהם אל השוק הסיני.

חיים.

צור קשר עם:

חיים מרטין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל